دامنه تطبیق دقیق یا EMD چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

 

سئو و بهینه سازی سایت

سئو

دامنه تطبیق دقیق یا EMD چیه و چه تاثیری بر سئوی سایت داره؟

۲۵

۳

۱۲ ۰۰۰۰

یکی از مباحثی که در سئو و بهینه سازی سایت همیشه درباره اون صحبت می شه، موضوع انتخاب نام دامنه و تاثیر اون روی سئوی سایته. در این مقاله از نوین می خوایم درباره دامنه تطبیق دقیق یا Exact Match Domain و تاثیر اون روی وضعیت سئوی سایت صحبت کنیم.

خیلی از کارشناسان سئو می گن یه دامنه تطبیق دقیق می تونه از همون اول وضعیت رتبه بندی یه سایت رو در یافته های جستجو دچار عوض شه. یعنی وب سایتایی با دامنه تطبیق دقیق چند پله از دیگر وب سایتای حریف جلوتر هستن. این در حالیه که عدۀ دیگری از کارشناسان سئو به کار گیری این نوع دامنه رو شدیدا نهی می کنن.

واسه اینکه تصور درستی از معنی دامنه تطبیق دقیق یا همون Exact Match Domain به دست بیارید، پیشنهاد می کنم این مقاله رو تا انتها بخونین. هم اینکه، اگه می خواید واسه سایت خود یه از یه دامنه انتخاب کنین، پیشنهاد می کنم مقاله چگونگی انتخاب نام دامنه براساس اصول سئو رو از دست ندین!

دامنه تطبیق دقیق یا Exact Match Domain چیه؟

دامنه تطبیق دقیق (یا به صورت مخفف EMD)، نام دامنه ایه که با کوئری جستجوی کاربران مطابقت داره. حال این کوئری جستجو می تونه یه کلید واژه یا یه عبارت کلیدی باشه. صاحبان وب سایتا با تصور اینکه کوئریای جستجو ترافیک خوبی رو وارد سایت می کنن، دامنه تطبیق دقیق رو واسه فعالیت سایت خود انتخاب می کنن.

مثلا اگه شما نام سایت تون رو BuyCheapJeansOnline.com انتخاب کنین، از یه Exact Match Domain استفاده کردین. عبارت کلیدی “buy cheap jeans” در زبون انگلیسی، کوئری جستجوی سودی بیاری به حساب میاد و اگه شما نام دامنه سایت خود رو با این عبارت کلیدی مطابقت بدید، به احتمال زیاد تصور می کنین راه حلی کوتاه واسه رسیدن به بالاترین جایگاه یافته های جستجوی گوگل به دست آورده اید.

راه حل

اما در ادامه براتون توضیح میدم به چه دلیل بهتره از این روش دوری کنین، حتی اگه در ظاهر دامنه های EMD به وضعیت سئوی سایت تون کمک می کنن.

دامنه تطبیق دقیق یا Exact Match Domain با چه مشکلی روبروس؟

مشکلی

قبل از هر چیز، اگه دامنه تطبیق دقیق با یه کوئری جستجو مطابقت کامل داشته باشه، گوگل اون رو به عنوان یه سایت اسپم در نظر میگیره. اگه شمام در یافته های جستجوی گوگل عبارت کلیدی “watch movies for free” رو جستجو کرده باشین، مطمئناً با تعداد زیادی سایت با دامنه هایی مشابه کوئری جستجو شده روبرو شدین.

اسپم

بیشتر دامنه های وب سایتای معتبر، نام خود رو از برند تجاری شون می گیرن و شاید در کنار اون از یه کلید واژه مربوط به موضوع کاری شون استفاده کنن. مثلا سایت glassesdirect.com که در مورد ساخت عینک فعالیت داره، از کلید واژه Glasses در نام دامنه خود استفاده کرده.

وب سایتای فارسی بسیاری هم از این روش واسه انتخاب نام دامنه خود استفاده کردن. مثلا کلید واژه دانلود رو در گوگل جستجو کنین:

همونطور که مشاهده می کنین، نصف دامنه هایی که در یافته های جستجو قرار دارن از کلمه Download در نام خود استفاده کردن. نکته قابل توجه پیشرفت جستجوی Semantic گوگله که بر خلاف جستجوی کلید واژه به زبون فارسی، کلمه Download به صورت پر رنگ در یافته های جستجو نشون داده شده.

دامنه تطبیق دقیق یا Exact Match Domain، به عنوان یه مزیت ناعادلانه شناخته می شن. برخلاف وب سایتایی که با تولید محتوای با کیفیت، ساختار کدنویسی قوی، لینک بیلدینگ معتبر و دیگه روشای سئو کلاه سفید تونسته ان به بالاترین جایگاه یافته های جستجو برسن، وب سایتایی با دامنه تطبیق دقیق فقط با قرار دادن چند کلید واژه در نام دامنه شون می تونن در رتبه های بالای گوگل قرار بگیرن.

به دنبال خدمات سئو هستین؟

ما علم لازم واسه افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل رو داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

افزایش ترافیک سایت شما

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

بیل اسلاوسکی، مدیر سایت Seo By The Sea در سال ۲۰۱۱ در یادداشتی گفت:

بعضی شرکتا ممکنه واسه قرار گرفتن در بالاترین یافته ها به موتورهای جستجو کلک بزنن. مثلا اگه موتور جستجو به کلماتی که در نام دامنه وجود دارن اهمیت بیشتری بده، شاید بعضی از شرکتا با قرار دادن کوئری جستجو در نام دامنه خود، مبادرت به گول زدن موتورهای جستجو کنن. پس احتمال اینکه واسه یه کلید واژه به بالاترین جایگاه یافته های جستجو برسن، بیشتر می شه.

اینجور حرکتی، معمولاً از طرف شرکتای معتبر ناعادلانه تلقی می شه. هم اینکه، به کار گیری این وب سایتا معمولاً خطراتی رو واسه کاربر به دنبال داره. مطمئناً یه سرویس پخش آنلاین فیلم مانند Netflix یا نمونه های ایرونی اون مانند نماوا، تجربه کاربری و امنیت بسیار خوبی رو در اختیار کاربر قرار میده تا وب سایتایی که واسه دانلود یه فیلم شما رو از ۱۰۰ فیلتر عبور میدن و مجبور به دانلود چندین بد افزار می کنن.

اما همونطور که در مثالای بالا مشاهده کردین، گوگل هنوز راه حل مناسبی رو واسه دامنه های تطبیق دقیق مشخص نکرده.

شکل های جور واجور دامنه تطبیق دقیق یا Exact Match Domain رو بشناسین

در اول شما باید نوعای جورواجور Exact Match Domain رو شناسایی کنین و درجه اهمیت هر کدوم رو شناسایی کنین. از نظر من، واسه آزمایش اهمیت یه دامنه تطبیق دقیق باید چهار عامل کلی رو در نظر داشته باشین:

  • دامنه های سطح بالا یا TLD (دامنه هایی با پسوند com/org/net)
  • تعداد کلمات کلیدی موجود در دامنه
  • وجود خط فاصله در دامنه
  • وجود حرف اضافه، صفت یا قید در دامنه و … که به Stop Words معروف هستن. دامنه هایی که این دست از کلمات رو در خود دارن به عنوان دامنه تطبیق نسبی یا Partial Match Domains شناخته می شن.

اجازه بدین توضیحاتم رو با دامنه هایی که از خط فاصله استفاده می کنن، شروع کنم. آمارها نشون میده دامنه هایی که بیشتر از یه خط فصله دارن، وب سایتای اسپم هستن. در گذشته اسپمرها واسه دور زدن قوانین گوگل و صرفِ هزینه پائین، مبادرت به ثبت دامنه هایی با چندین خط فاصله می کردن. پس پیشنهاد می کنم هیچ وقت از این دامنه ها استفاده نکنین.

سیر تکامل سئو: از شروع تا امروز

اگه می خواید از دامنه های خط فاصله دار استفاده کنین، پیشنهاد می کنم که دامنه تون تنها یه خط فاصله داشته باشه. اما در کل به کار گیری دامنه های خط فاصله دار رو پیشنهاد نمی کنم.

سوال بعدی اینه که یه دامنه می تونه چند کلید واژه در خود داشته باشه؟ جواب من به این سوال اینه:

  • واسه دامنه های net. و org. دو یا سه کلید واژه
  • واسه دامنه های com. سه یا چهار کلید واژه

دامنه BestFreeMoviesOnline.com شاید کمی طولانی باشه، اما خوب مفهومه و منظور رو به کاربر و موتور جستجو میرسونه. شاید در نگاه اول، به کار گیری ۴ کلمه در دامنه .com کمی طولانی به نظر برسه، اما باید بدونین که این نوع دامنه در فعالیتای رقابتی که بیشتر دامنه ها در اون تصرف شده، بسیار کاربرد داره. هم اینکه، این نوع دامنه ها واسه فروش یه نوع محصول خاص هم ارزش بالایی دارن.

نکته بعدی وجود Stopwordها در دامنه وب سایته. همونطور که گفتیم این دامنه ها EMD حساب نمی شن و مطمئناً مانند اونا نمی تونن به سئوی سایت شما کمک کنن. با این حال، اگه دامنه ای این چنینی با قیمت مناسب پیدا کردین می تونین به جای یه دامنه تطبیق دقیق از اونا استفاده کنین.

قیمت

در کل، همونطور که در بالا اشاره کردیم، به کار گیری دامنه تطبیق دقیق می تونه شما رو به عنوان یه سایت اسپم به کاربران و موتور جستجو بشناساند.

گوگل چه تصمیمی درباره دامنه های تطبیق دقیق داره؟

در سال ۲۰۱۲، مت کاتس سرپرست واحد وب اسپم گوگل اعلام کرد که با تغییر الگوریتمای گوگل، اندازه تاثیر دامنه های Exact Match کم کیفیت در یافته های جستجو به کمترین حد ممکن می رسه.

اون در توئیتر خود این جوری نوشت:

الگوریتم جدیدِ دامنه تطبیق دقیق، تنها روی ۰٫۶% از کوئریای جستجوی انگلیسی زبون تاثیر می ذاره.

از سال ۲۰۱۲ تا امسال دیگه اخبار چندانی درباره دامنه های تطبیق دقیق شنیده نشد، تا چند ماه گذشته که سایت Search Engine Roundtable گزارشی از چند توئیت Gary Illyes از گوگل منتشر کرد. به نظر می رسه گوگل دوباره در حال شکار وب سایتای اسپمیه که از دامنه تطبیق دقیق استفاده می کنن.

Gary Illyes در توئیتر خود نوشت:

هر کسی که دامنه EMD اسپم پیدا کرد، اون رو به من معرفی کنه.

چیجوری در راه گوگل قرار بگیریم؟

وب سایتای بسیاری با دامنه تطبیق دقیق وجود دارن که بدون ترس از گوگل پنالتی در بالاترین جایگاه یافته های جستجو قرار گرفتن. مثلا سایت cheapflights.com یکی از نمونه های خوب در این زمینه س.

سایت Cheap Flights، یه سایت معتبر بدون هیچ گونه فعالیت اسپم گونه س. به خاطر همین تونسته با قدرت در بالاترین جایگاه یافته های جستجوی گوگل واسه کلید واژه خود قرار بگیره.

مطمئناً اگه شمام فعالیت اسپم گونه نداشته باشین، گوگل نمی تونه دامنه تطبیق دقیق تون رو جریمه کنه. Gary Illyes در این رابطه در توئیتر خود نوشت:

EMDها به خودی خود هیچ مشکلی ندارن. مشکل وقتی به وجود میاد که این وب سایتا روشای اسپمینگ رو در پیش می گیرن.

ایشون هم اینکه اضافه کرد:

اگه سایت تون کیفیت پائینی داره، از دامنه تطبیق دقیق هم استفاده می کنه و درگیر روشای سئوی کلاه سیاه س، پس باید نگران وضعیت سئوی سایت تون باشین.

پس، اگه شما وب سایتی معتبر دارین که طبق اتفاق، نام تجاری تون مثل یه دامنه تطبیق دقیقه، جایی واسه نگرانی وجود نداره. اگه تموم فعالیتای سایت تون درسته و همیشه در تلاشید محتوایی جدید و با کیفیت تولید کنین، دلیلی واسه نگرانی تون وجود نداره.

امیدوارم این مطلب تونسته باشه دید خوبی نسبت به معنی Exact Match Domain به شما بده. من و همکارانم در نوین تلاش می کنیم در آینده، مقالات بیشتری در این مورد براتون جفت و جور کنیم.

موفق باشین!

موضوع مرتبطسئو و بهینه سازی سایت

بستن منو