بهینه سازی پیشرفته سایت برای موتور های جستجو- قسمت 8

رنگین کمانی بسیار زیبا و جالب می شود، اما این امر در نسخه یموبایل کاملاکاملاً تاثیر منفی می گذارد. باعث تمرکز کمتر می شود. البته نیازی نیست که سایتتان سیاه و سفید باشد اما با قراردادن زمینه ای سفید با حروف مشکی و حداکثر قرار دادن دو رنگ پشتیبان واقعاً برای UX خوب کفایت می کند.
سطوح لمسی بزرگ
قبلاً به این مطلب اشاره کرده ایم. این امر بسیار واضح است، اما هنوز هم خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرد .
سایت های موبایل اصولااصولاً به وسیله ی انگشت مرور می شوند . Google insights این امر را با استفاده از Size Tap Targets Appropriately چک می کند. و ما نیاز داریم که نقاط قابل کلیک را به راحتی با انگشتمان کلیک کنیم.
در مقاله ی طراحی موبایل، طراحی دیداری)Visual design(، به این اعداد اشاره می کند:
“به طور ایده آل سایز دکمه ها باید بین 44 پیکسل تا 57 پیکسل بر روی یک دسکتاپ استاندارد و در دسکتاپ بزرگ 88 پیکسل در 114 پیکسل می باشد. این امر باعث می شود که فضای کافی برای نوک انگشتان وجود داشته باشد”
به اندازه ی کافی اندازه ی فونت را بزرگ کنید
اندازه ی سایت برای UX موبایل بسیار مهم است. شما نمی توانید همان سایز فونتی را که برای دسکتاپ استفاده می کنید برای موبایل هم بگذارید. دو دلیل برای این کار وجود دارد:
1- اندازه ی صفحه ی نمایشگر موبایل. هدفتان این نیست که عنوان تمام صفحه نمایشگر را بپوشاند باید مطمئن شوید که مقالات با نخستین دیدار صفحه شروع شود. همچنین سایز فونت اصلی) مثل فونت پاراگرافها( نباید اینقدر ریز باشد که برای خواندش مجبور به زوم کردن شوید.
2- اگر در سایتتان بیش از 3 نوع فونت استفاده کنید حالت بهم ریختگی به وجود می آورید. تفاوت
در اندازه ی فونت تمایز بیشتری ایجاد می کند.به همین دلیل است که اندازه فونت ها را به 2 یا حداکثر 3 سایز محدود کنید .

بهینه سازی برای سرعت )تاکید مترجم:بسیار بسیار بسیار مهم(
فاکتور دیگری که برای UX موبایل اهمیت دارد سرعت است. هرچه سرعت بارگذاری سایت بیشتر باشد UX بهتری به وجود می آید. به خصوص زمانی که کاربران در مسافرت هستند و به نسبت زمانی که در خانه یا محل کارشان هستند سرعت اتصال پایین تری دارند ،”سرعت” فاکتور بسیار مهمی برای آنهاست. در اکثر مواقع دو راه اصلی برای این کار وجود دارد: اولین راه که بسیار برایمان واضح است: بهینه سازی تصاویر. البته که می توانید به راحتی تصاویر را مخفی کنید اما این تنبل ترین راه در طراحی است. صادقانه بگویم که خودم هم در این زمینه گناهکار هستم و بعضی وقتها تصاویر را مخفی می کنم تا بارگذاری نشوند. حداقل باید سایز
عکسها را با استفاده از PanyPng یا JpegMini کاهش دهید. و در کنارش باید CSS و فایل های JavaScrip را خرد کرده و با هم ترکیب کنید. هرچه اتصالات کمتری با سرور نیاز باشد سرعت سایت بالاتر می رود و UX موبایل بهتر می شود.
لینکهای متنی
مطمئن شوید که متن هایتان در موبایل قابلیت کلیک دارند. فقط در مورد شماره تلفنتان صحبت نمی کنیم ) البته که باید کاربران به راحتی بتوانند با کلیک با شما تماس بگیرند.(!)به عنوان نمونه برای تماس با یک کلیک، در نسخه موبایل سایت khedmatazma.com( اما اگر مثلاً اسلایدر شما شامل لیستی از دسته بندی هاست مطمئن شوید که کاربر بتواند بر روی یکی از آنها کلیک کند و اسلایدر پر از لینک نباشد که زمانی که می خواهد کلیک کند مجبور شود صفحه را زوم کند. باید بین لینک های فضای خالی مناسب قرار داشته باشد.
عکس شماره 24: مطمئن شوید که لینکهایتان در صفحه موبایل قابلیت کلیک دارند
)تجربه ی مترجم: لینک ها را حتماً در حالت “new tab” بگذارید که در صفحه ی دیگری باز شوند که در صورت نیاز کل پنچره را ببینند نه اینکه back بزنند و دوباره منتظر load شدن باشند.(
بارها و بارها UX موبایل خود را تست کنید
زمانی که سایت کاربرپسندی را ارائه می کنید، باید تمامی تغییراتی را که در دسکتاپ اعمال می کنید بر روینسخه ی موبایل هم چک کنید. این تنها راهی است که می توانید برای همیشه به روز بودن انجام دهید.
)اطلاعات تکمیلی مترجم: در نهایت لازم نیست که زیاد به خودتان زحمت بدهید، گوگل در سال 2016 فریم ورک AMP را ارائه داد و اعلام کرد که باعث می شود که با استفاده از AMP بهینه ترین حالت برای نسخه موبایل می باشد که خود گوگل آن را تأیید و تهیه کرده است.
برای کسانی که از WordPress استفاده می کنند این فریم ورک یک پلاگین است که می توانند به راحتی از آن استفاده کنند(.

فصل 5

تحقیقات نرخ تبدیل) نرخ تبدیل کاربر به مشتری(

این فصل
بسیاری از مباحث تجربه ی کاربری و کاربرپسندی موضوعات عقلانی و ساده هستند. از این موضوع آگاه باشید که مواردی که برای تجربه ی کاربری یک سایت می تواند مفید باشد الزاماً برای سایت دیگر مناسب نیست. و درکنارش بسیاری از مواردی که در یک سایت منجر به فروش می شود در سایت دیگر اینگونه نیست .اگر می خواهید که هم تجربه ی کاربری خوبی داشته باشید و هم نرخ تبدیل بالایی، باید یک سری تست انجام دهید. در این فصل به شما خواهیم گفت که چگونه این امر را رهگیری کنید و نرخ تبدیل سایت را تست کنید.

بخش 18
اهمیت انجام تحقیق در نرخ تبدیل این بخش
در این بخش برایتان در مورد اهمیت تحقیق در مورد نرخ تبدیل تا رسیدن به موفقیت، توضیح می دهیم. و برایتان می گوییم که چگونه می توانید این موضوع را در GoogleAnalytics رهگیری کنید.
چرا برای نرخ تبدیل تحقیقات انجام دهیم ؟
در فصل قبل همین کتاب در مورد اهمیت تجربه ی کاربری صحبت کردیم. در اینجا ما به شما نکات و روش هایی کاربردی که در وب سایتتان می توانید اعمال کنید خواهیم گفت. به وسیله ی این اطلاعات مسلماً می توانید تجربه ی کاربری خود را افزایش دهید. در اکثر موارد تجربه ی کاربری خوب منجر به نرخ تبدیل بالاتر می شود .البته، شاید روش هایی که برای یک سایت مناسب برای سایت دیگر کارساز نباشد. سایت شما منحصر به فرد است و مخاطبینتان هم همین طور. به منظور ما افزایش نرخ تبدیل باید به تحقیق در رابطه با مخاطبانتان بپردازید.
تحقیقات برای نرخ تبدیل: منظور بیش از یک تست A/B است
اگر تنها کمی مطلب در مورد نرخ تبدیل بدانید حتماً در مورد تست A/B شنیده اید. با تست A/B می توانید چک کنید که آیا صفحه ی اصلی و صفحات مربوط به آن نرخ تبدیل خوبی دارند یا نه) منجر به خرید بیشتر می شوند( .تست A/B بهترین تست شناخته شده در نرخ تبدیل می باشد. در حالی که روش های دیگری هم برای تست وجود دارد. قبل از اینکه هرگونه تست A/B را انجام دهید باید نگاه جامعی به آمارهای سایت بیندارید. به شما خواهیم گفت که برروی کدام آمارها بیشتر مطالعه کنید. همچنین این تحقیقات می تواند راه بسیار مناسبی برای افزایش نرخ تبدیل باشد.
تحقیقات را ازکجا آغاز کنید: داده های خود را رهگیری کنید! )Track your data(
به منظور انجام هرگونه تحقیقی ابتدا باید داده های خود را بررسی کنید. رهگیری داده ها به این معناست که اطلاعاتی را در مورد مخاطبانتان جمع کنید. چه مدت در یک صفحه می مانند؟ کجا کلیک می کنند؟ چندتا از آنها خرید می کنند؟ رهگیری داده ها را می توانید با پکیج هایی مثل Google Analytics انجام دهید. این کار می تواند دید خوبی در رابطه با رفتار کاربران در سایتتان به شما بدهد.

YOASTنکتـه
اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد رفتار و علایق بازدیدکنندگانتان به دست بیاورید و حتی بدانید به چه چیزهایی بیشتر جذب می شوند. می توانید به صورتی خیلی ساده از آنها بپرسید. برای مطالعه بیشتر به بخش 20 مراجعه کنید.

گوگل آنالیتیک چیست؟ Google Analytics
گوگل آنالیتیک ابزاری است که به وسیله ی آن می توانیم بازدیدکنندگان سایت را رهگیری کنیم.با این ابزار می تواند آمار روشنی از سایت و اینکه چه رفتاری را انجام می دهند را بررسی کنیم. گوگل آنالیتیک می تواند اطلاعاتی با جزئیات در رابطه با موارد زیر به شما گزارش می دهد:
• در حال حاضر چند نفر در سایت آمده اند و چند نفر در حال حاضر در سایت شما هستند ) و در صفحه ای خاص(
• این بازدیدکنندگان از کجا به سایت شما آمده اند.
• چه مقدار هر بازدید کننده ای به طور میانگین در صفحه می مانند.
• چه صفحه ای متعاقباً بازدید می شود.
• در کجا بازدیدکنندگان سایت شما را ترک می کنند.
• سرعت سایت
• اینکه آیا بازدیدکنندگان فیلمی را دیده اند یا PDF دانلود کرده اند) که البته نیاز به اضافه کردن کد دارد(
• بازدیدکنندگان از کجا به صفحه خرید وارد می شوند.
• و خیلی موارد دیگر…

بخش 19
استفاده از آمار برای نرخ تبدیل

این بخش
گوگل آنالیتیک می تواند اطلاعات پایه ای و ارزشمندی را برای آغاز کار در رابطه با بهینه سازی و نرخ تبدیل به شما بدهد. در این بخش به شما خواهیم گفت که کدام اطلاعات را باید رهگیری کنید.
)Intensive care pages(صفحات با مراقبت ویژه
با اینکه امر تست کردن سایت در همین لحظه بسیار وسوسه برانگیز است اما نکاتی است که قبل از آن باید بدانید .
در غیر اینصورت انرژی و منابعتان را هدر داده اید. چگونه بدانید که کدام صفحه را مورد بررسی و آزمایش قرار دهید؟
“صفحات با مراقبت ویژه”را باید بررسی کنید اما ابتدا باید بدانید که اولویت اصلی سایتتان چیست. برای بسیاری از مردم بهینه سازی نرخ تبدیل مفهومی ساده دارد: پول درآوردن. زمانی که از صفحات کسب درآمد می کنید پیدا کردن صفحه ی مناسب برای بهینه سازی بسیار سخت تر می شود زیرا باید به نکات بیشتری از مقدار بازدید و بونس ریت)bounce rate( توجه کنید. ما به شما بهترین روش برای پیدا کردن صفحات مراقبت ویژه را خواهیم گفت.
از رهگیری هایتان استفاده کنید
دو نمونه آمار کلیدی است که باید از آن مطلع باشید:
)Exit rate(نرخ خروج
نرخ خروج را نباید با نرخ پرش)bounce rate( اشتباه بگیرید. نرخ خروج درصد افرادی است که وارد سایت شما می شوند و پس از دیدن چند صفحه از سایت خارج می شوند زمانی که بیش از یک صفحه از سایت را دیده اند .بنابراین خارج شدن از یک صفحه و اینکه هنوز در وبسایت شما باشند به عنوان نرخ خروج گفته نمی شود. در واقع باید از سایت شما خارج شوند.

)Page Value(ارزش صفحه
ارزش صفحه به طور کلی، متوسط پولی است که بعد از بازدید از سایت پرداخت می کنند. بنابراین اگر سهم زیادی از افراد پس از بازدید آن سایت منجر به خرید شوند ارزش آن صفحه هم بالا می رود صفحات با مراقبت ویژه پیدا کنید
زمانی که از وب سایتتان کسب درآمد می کنید، ترکیب 2 آمار نرخ خروج و ارزش صفحه باید در کانون توجه قرار بگیرد. در Google Analytics باید گزینه ی All page در زیر Site content را انتخاب کنید .
Site content را در زیر گزینه ی Behavior tab می توانید پیدا کنید.

Behavior tab ,Google :35 عکس شماره
Analytics در این پنچره )عکس شماره36( می توانید ارزش صفحات را پیدا کنید. برای به دست آوردن اطلاعات مرتبط بیشتر می توانید از فیلتر تنظیمات پیشرفته استفاده کنید:

Google Analytics, advanced filter :36 عکس شماره

البته مطمئن شوید که تعدادی که بعد از greater than نوشته اید با سایت شما مرتبط باشد.
اکنون شما می توانید مهم ترین صفحات خود را مشاهده کنید. آیا صفحاتی هستند که ارزش بالا و نرخ خروج بالایی داشته باشند؟ این صفحات همان صفحات با مراقبت ویژه هستند!
نکته: برای اینکه از این گزینه بتوانید استفاده کنید باید Ecommerce tracking را بر روی Google Analytics نصب کرده باشید .
چه کار متفاوتی باید انجام دهید؟
پس از اینکه صفحات با مراقبت ویژه را پیدا کردید حتما به دنبال این موضوع هستید که چه کاری باید برای تقویت آن صفحات انجام دهید. گوگل یک ویژگی خاصی را تحت عنوان In Page Analytics ارائه می دهد. این ابزار به شما این امکان را می دهد تا ببینید مخاطبین کدام بخش از مناطقی که قابلیت کلیک دارند را در صفحه کلیک می کنند. این امر به شما این دید را می دهد که کدام بخش از صفحه در کانون توجه قرار دارد.
همچنین از نرم افزارهای دیگری مثل click heatmaps and scrollmapsوجود دارد که اطلاعات را قابل درک تر نشان می دهد. البته این ابزارها در گوگل آنالیتیک اجرا نمی شوند و باید به صورت جداگانه آنها را نصب کنید.
YOASTنکتـه
در Yoast ما از crazyegg استفاده می کنیم. این ابزار این امکان را به شما می دهد تا مسیرهای پر رفت و آمد و مسیرهای اسکرول زیاد را ببینید به همراه اطلاعاتی بیشتر. این ابزار به راحتی با اضافه کردن یک کد به وب سایت شما اضافه می شود) خیلی شبیه به google analytics کار می کند(. و مطمئن باشید که با این تنظیمات ساده اطلاعات مفیدی از UX و رفتار کاربران در وب سایتتان می توانید به دست بیاورید.
راه دیگری که می توانید از طریق آن دلایل خروج کاربران را متوجه بشوید نظرسنجی است. که در بخش بعدی در مورد آن توضیح خواهیم داد.

بخش 20
)Survay research(تحقیقات نظرسنجی

این بخش
در این بخش نکات پایه ای از روش نظرسنجی را آموزش می دهیم. روش نظرسنجی حداقل راه نفوذ بین کاربران برای گرفتن اطلاعات است. و شما می توانید سوالاتی که برایتان جالب است را بپرسید. در اینجا به شما نکاتی را در مورد هدف و روش های کاربردی برای آغاز جستجوی نتایج به شما خواهیم گفت. این بخش هچنین در کتاب دیگرمان هم آمده بود: بهینه سازی سایت وردپرس.
شناخت مخاطبین: انجام نظرسنجی
GoogleAnlytics به شما اطلاعاتی در رابطه با کاربران می دهد. اما در کنار آن شما سرنخ های کمی دارید. اگر دارای سایت فروشگاهی می باشید اطلاعاتی در مورد افرادی دارید که محصولات شما را خریداری می کنند .احتمالا از محل سکونت، سن و جنسیت آنها اطلاع دارید. با این حال شما اطلاعاتتان در مورد اشخاصی است که از شما خرید کرده اند. اما هنوز در ابهامی تاریک در رابطه با شخصیت و هدف افرادی که به شما خرید نمی کنند هستید. تنها راهی که می توانید از شخصیت آنها مطلع شوید این است که از آنها بپرسید .
چرا شناخت مخاطبین مهم است؟
درست است که شما یک نمای کلی از شخصیت کاربرانتان دارید .شما تصویری از مخاطبین زمانی که مقاله ای می نویسید یا عکس محصولی را در سایت می گذارید در ذهنتان دارید. اگر سایت شخصی در رابطه با تحقیقات علمی خودتان دارید مسلماً مخاطبین شما اشخاصی هستند که به تجربیات شما علاقه مند هستند. پس چرا با پرسیدن یک سری سوال که خودتان جواب آنها را می دانید مخاطبینتان را آزار دهید .
مخاطبین

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو