بهینه سازی پیشرفته سایت برای موتور های جستجو- قسمت 7

این احساس را به من می دهد که صاحب سایت نمی خواهد قیمت معمولش را در میان بگذارد، و می خواهند ببینند که آیا می توانند پول بیشتری از شما بگیرند. بنابراین باید در رابطه با اینکه چرا قیمت را نشان نداده اید توضیح دهید.
YOASTنکتـه
اگر قیمت محصول را به بیننده نمی خواهید نشان دهید حداقل باید یک دامنه قیمت برای آن محصول در نظر بگیرید. با این کار در کنار اینکه یک حدود قیمت از محصول را نشان داده اید حتی نشان داده اید که چه محدوده قیمتی را کاربر انتظار داشته باشد. و همین امر به تنهایی می تواند باعث افزایش نرخ پاسخ و نرخ تبدیل شود .
بهترین تجربیات تاکنون برای فرم بر روی فرم تمرکز کنید
مثل تمامی نقاط دیگر سایت بر روی فرم های خود تمرکز کنید. مهم نیست که آن فرم در مورد چیست فقط مطمئن شوید که از قسمت های لازم تشکیل شده باشد. اگر نیازی به اطلاعات شخصی ندارید آن را نپرسید. هر اندازه که تعداد سوالات و قسمتهای فرم کمتر باشد احتمال پاسخگویی به آن بیشتر می شود.
قسمت های مختلف سایت باید به طور واضح مشخص باشد. از فرم های یک دست استفاده نکنید فرم را طوری طراحی کنید که فیلدهای مختلف آن مشخص باشد. باید کاملاکاملاً واضح باشد که کاربر چه قسمتی را کلیک کند. و البته مطمئن شوید که دکمه ی CTA ) که در اینجا دکمه ی ارسال است(، واضح و مشخص باشد. چنانچه کاربر قادر نباشد که دکمه ی ارسال را پیدا کند اگر بهترین فرم را هم طراحی کرده باشید دیگر ارزش ندارد.
خطای معقول و اعتبارسنجی
نکته ی دیگری که باید برای تمام فرم ها در نظر بگیرید، تصحیح خط به خط فرم است) بخش 11( . کاربران دوست ندارند که بعد از پر کردن فرم ها در آخر متوجه این موضوع شوند که فرم را اشتباه پر کرده اند. مطمئن شوید که اینگونه خطاها درست در زمانی که شخص در حال پر کردن فرم است نمایش داده شود .
به طور واضح نشان دهید که کاربران چگونه فرم را پر کنند و در موارد نادر که خطایی رخ داده است ، خطا را به طور واضح در همان زمان نشان دهید، در این صورت از تکرار اشتباه خودداری می شود.

فصـــل 4

تجربه ی کاربران موبایل) Mobile UX(

در مورد این فصل
تجربه ی کاربران موبایل بسیار اهمیت پیدا کرده است. کاربران از گوشی موبایلشان برای جستجو، مطالعه و خرید استفاده می کنند. بیش از نیمی از جستجوهای گوگل توسط موبایل انجام می شود. بنابراین وب سایت شما باید سازگار با موبایل باشد.
در این فصل در مورد اهمیت سایتهای سازگار با موبایل در رابطه با UX و استراتژی سئو توضیح می دهیم. و نکات کاربردی را در رابطه با تجربه ی کاربری موبایل توضیح می دهیم.

بخش 15
اهمیت تجربه ی کاربران موبایل

این بخش
در این فصل در رابطه با اهمیت تجربه ی کاربران موبایل توضیح می دهیم. در بخش های دیگر ، بر روی چگونگی تقویت تجربه ی کاربری موبایل تمرکز می کنیم.
اهمیت تجربه ی کاربران موبایل برای سئو
در ماه آپریل سال 2015 گوگل نسخه ی جدیدی از به روزرسانی گوگل را منتشر کرد که در آن عملکرد سایت برروی موبایل جز فاکتورهای رتبه در گوگل محسوب می شود. در دنیای سئو این به روزرسانی به”Mobilegeddon” شناخته شده. عواقب این به روزرسانی بسیار ساده است .اگر وب سایت شما با موبایل سازگار نباشد ، در نتایج جستجوی موبایل به سادگی سایت پیدا نمی شود.
اهمیت سازگاری موبایل با سایت شما بستگی به بازار هدفتان دارد. اعداد و ارقام متفاوت است اما در کشورهای غربی 50 تا 60درصد جستجوها توسط موبایل صورت می گیرد، که این رقم هرسال افزایش می یابد. چنانچه رتبه ی مناسبی در نتایج جستجو با موبایل به دست نیاورید با توجه به این به روزرسانی بدان معناست که رتبه ی مناسبی در قسمت زیادی از جستجوها به دست نیاورده اید. همچنین هر چه مکان در شغل شما اهمیت بیشتری داشته باشد ،اهمیت جستجوهای موبایل افزایش می یابد. کاربرد دیگر افراد از موبایل برای جستجوی مشاغل محلی است. برای رستوران ها، کافی شاپ، مراکز خرید و غیره. نادیده گرفتن این تغییر واقعاً دشوار است.
دسکتاپ سرچ؟)سرچ از طریق لپ تاپ و PC(
احتمالاً به روزرسانی Mobilegeddon به طور مستقیم بر روی دسکتاپ سرچ تاثیر نمی گذارد. اما گوگل با استفاده از رتبه ی CTR اینگونه نشان می دهد. و از کلیک ها به عنوان فاکتوری برای رنک گوگل استفاده می شود. اگر زمانی که کاربری کلمه کلیدی شما را در موبایل سرچ می کند نتواند سایت شما را پیدا کند در نتیجه نمی تواند برروی سایت شما کلیلک کند. و CTR کلی شما کاهش می یابد.)CTR : نرخ کلیک خوردن)
همچنین اگر 50% سرچ ها با موبایل انجام شود بنابراین این یک قسمت بزرگی از سرچ می شود. زمانی که کاربران سایت شما را پیدا کردند می توانند URL و لینک ها را برای دوستانشان ارسال کنند. و این امر با رتبه ی گوگل ارتباط تنگاتنگ دارد بنابراین این امر در طولانی مدت بر روی دسکتاپ سرچ تاثیر زیادی می گذارد.

اهمیت سازگاری با موبایل در نرخ تبدیل
از آنجایی که 50 درصد سرچ ها توسط موبایل صورت می گیرد بنابراین اکثر سایت ها بینندگان زیادی از طریق موبایل جذب می کنند. اگر می خواهید که این کاربران به مشتری تبدیل شوند و از شما خرید کنند می بایست تجربه ی کاربری خوبی برای آنها به وجود آورید. بنابراین کاربرپذیری سایت شما بر روی موبایل باید فوق العاده باشد. اهمیت کاربرپسندی موبایل در این سالها بسیار افزایش یافته.
سایت شما با موبایل سازگاری دارد!
گوگل به طور کامل در رابطه با سازگاری سایت با موبایل توضیح داده. و شما می توانید حتی سازگاری با موبایل
Mobile-friendly test . را از اینجا چک کنید

عکس شماره 30: نتیجه ی تست سازگاری سایت با موبایل
چنانچه پیغامی مبنی بر غیر سازگار بودن سایتتان با موبایل به شما داده شد در کنارش دلایل را نیز توضیح می دهد. برای مثال این ابزار می تواند کمک خوبی برای ساخت صفحات جدید باشد. بنابراین گزینه ی خوبی برای چک کردن کل سایت نیست. به همین دلیل است که می توانید در Google Search Console در قسمت کاربرپذیری موبایل سایت خود را چک کنید. در این قسمت لیست تمام صفحاتی را که گوگل در آن خطایی پیدا کرده است را می توانید ببینید.
چنانچه براساس این ابزارها سایت شما با موبایل سازگاری نداشت حتماً بر روی این امر کار کنید! این ابزارها بسیاری از سایت ها را که برروی موبایل به خوبی کار نمی کنند را نیز قبول می کند اگر سایت شما از این مرحله قبول نشد نشان می دهد که خیلی ضعیف عمل کرده اید. و شانس اینکه سایت شما در سرچ گوگل با موبایل در صفحه ی اول قرار بگیرد بسیار ضعیف است
نکتـهYOAST حتی اگر سایت شما با نسخه ی موبایل سازگاری داشت چک کردن و ارتقا این قابلیت را به طور مداوم انجام دهید بخش 16 Responsive design

این بخش
در این بخش بر روی اهمیت Responsive design تمرکز می کنیم .در ابتدا به توضیح مفهوم Responsive design می پردازیم و نکاتی که برای تست کردن سایتتان می توانید استفاده کنید.
چیست؟ Responsive design
سایت های responsive به طور خودکار به اندازه های
مختلفِ صفحه نمایش، خود را تطبیق می دهند. بدون اینکه تلاش کند که تمام سایت را در سایز کوچک نمایش دهد.) مثلا در گوشی های موبایل(. ما از اینترنت بر روی موبایل، تبلت و دسکتاپ خود استفاده می کنیم. این ابزارها صفحه نمایش با سایزهای مختلفی دارند و بنابراین برای نمایش صفحه امکانات دیگری می خواهند.
بر روی صفحه ی دستکاپ شما با موس کلیک می کنید در حالی که بر روی صفحه ی موبایل یا تبلت با انگشت این کار را انجام می دهید. طراحی responsive به صورت اتوماتیک به سایز مناسب تبدیل می شود. حتما مطمئن شوید که در تمام نمایشگرها به شکل معقول و مناسبی نمایش داده می شود.
theguardian.com :31 عکس شماره
نمونه ای از یک سایت
Responsive

برای اکثر شما توسعه ی responsive بودن سایت امکان پذیر نیست. این امر مستلزم برنامه نویسی خاصی است .اگر از wordpress برای سایتتان استفاده می کنید مطمئن شوید که قالب responsive را انتخاب کرده اید. و یا اگر شرکت برنامه نویسی استفاده می کنید حتما تاکید کنید که سایت responsive می خواهید. و زمانی که سایتی را طراحی می کنید مطمئن شوید که برای موبایل قالب های متفاوتی داشته باشد.
نسخه ی موبایل بسازید!
نخستین گام در ساخت سایت responsive طراحی نسخه ی موبایل بر روی سایت است. فقط نسخه ی دسکتاپ را طراحی نکنید. عرض مرورگر را به 320 پیکسل کاهش دهید و ببینید که چه شکلی می شود. در نسخه ی موبایل) تلفن و یا شاید تبلت( هر کدام ابزارهای متفاوتی برای نمایش و اصولا محتوای کمتری باید داشته باشد .
در بخش بعدی این فصل، نکات بسیاری در رابطه با طراحی نسخه ی موبایل به شما خواهیم گفت.
با توجه به استفاده ی روز افزون از موبایل زمان آن رسیده که طراحی سایت را برای ابزارهای مختلف در نظر بگیرید.
قطعه قطعه کنید)حد و مرز تعیین کنید(
پس از طراحی سایت برای موبایل و دسکتاپ باید به نقاط قطعه شدن سایت فکر کنید. در چه نقطه ای) در چه پهنایی از مرورگر( ترجیح می دهید که کاربران به جای نسخه ی دسکتاپ نسخه ی موبایل را ببینند. این موارد همگی تصمیمیاتی است که شما باید بگیرید. برای تصمیم گیری در این موارد باید یک سری تست انجام دهید .ای پدی را به امانت بگیرید و کیفیت سایت خود را بر روی آن تست کنید، سایت خود را بر روی گوشی های موبایل مختلف با سایزها و کیفیت های گوناگون تست کنید. سایت شما حداقل باید به شکل مرتبی باشد) و ترجیحا عالی( بر روی تمام دستگاه های ممکن. تست کنید دائما آن را تست کنید و تغییرات آن را اعمال کنید.
مداوم تست کنید .و در صورت لزوم آنها را تغییر دهید.
)Mobile first)اول موبایل
خیلی خوب است که اگر سایت جدیدی را طراحی می کنید با نسخه ی موبایل این کار را انجام دهید. اگر نخست به طراحی نسخه ی موبایل می پردازید باید بدانید که چه نکاتی اهمیت دارند. طراحی موبایل فضای زیادی را اشغال نمی کند. این امر طراحان را مجبور می کند که به این فکر کنند که چه نکاتی در سایت اهمیت بیشتری دارد. این امر با دانستن هدف سایت آسان تر می شود.

بخش 17
بهترین تجربیات کنونی برای Mobile UX

این بخش
در این بخش مهترین روش ها را در رابطه با تجربه کاربریUX بر روی موبایل توضیح خواهیم داد .
استفاده از طراحی براساس کارهایی)task( که باید در نسخه موبایل انجام شود.
طراحی سایت را با در نظر گرفتن کاربران موبایل در ذهنتان انجام دهید. به این فکر کنید که چه دلیلی دارد که کاربران سایت شما را بر روی موبایل چک کنند.
Google analytics را چک کنید تا ببینید که چه صفحاتی از سایت شما بیشتر از روی موبایل چک می شود .
به راحتی می توانید این کار را با Google analytics انجام دهید برای مثال Audience » Mobile » Devices با اضافه کردن secondary dimension برای صفحه ی مقصد. در بالاترین عملیات انجام کارها و عملیات که در سایتتان توسط کاربران انجام می شوند را برای نسخه موبایل و UX موبایل بهینه سازی کنید که به راحتی این صفحات دیده شوند.
چنانچه شخصی وب سایت شما را پیدا کرد و شروع به مشاهده ی آن نمود، مطمئن شوید که آن شخص به راحتی می تواند مطلبی را که می خواهد پیدا کند. مشاهده با موبایل اصولا در زمان کمتری صورت میگرد و کاربر خیلی زود صفحه را ترک می کند. عواملی که باعث حواس پرتی می شود در همه جا وجود دارند .نسخه ی موبایلتان را طوری طراحی کنید که کاربران خیلی زود مطلب مورد نظرشان را پیدا کنند قبل از اینکه به سراغ سایت های دیگر بروند.
نکته ای وجود دارد که با اندازه ی دکمه ارتباط مستقیم دارد؛ نقاط قابل لمس بسیار به یکدیگر نزدیک باشند .
اینکه لینکی را لمس کنید و لینک دیگری باز شود بسیار آزار دهنده است و تنها دلیلش نزدیکی دکمه ها به
یکدیگر است. این گزینه هم مثل فضای دکمه ها در Google Page Speed Insights وجود دارد. این ابزار بهترین و تنهاترین ابزار UX موبایل نیست. اما حالا که این ابزار این کار را به صورت رایگان انجام می دهد بهتر است که در زمان طراحی وب سایت موبایل این سایت را در نظر بگیرید مخصوصاً زمانی که قسمتهایی مثل فوتر و منوی موبایل را طراحی می کنید .

منوی همبرگری
همگی می دانیم که استفاده از آیکون “منوی همبرگری” برای جایگزینی “منو موضوعی” کاملاً عاقلانه است: اینامر بسیار در استفاده از فضا صرفه جویی می کند. بسیاری از منو ها به صورت عمودی هستند، اما برخی از آنها از چپ به راست هستند. بعضی اوقات به جای آیکون منوی همبرگری از اسم “منو” استفاده می شود.

عکس شماره 32: منوی همبرگری
YOASTنکتـه
منوی تلفن همراه باید ثابت باشد به ویژه زمانی که منوی کشویی دارید. صفحات فرود وسیعی را برای آیتم های اصلی سایت بسازید و زیر منوها را در موبایل فراموش کنید. در این صورت سرچ بر روی موبایل بسیار راحت تر می شود.

یک منوی ثابت با یک آیکون سرچ اضافه کنید
یکی از عناصر اصلی در UX موبایل گزینه ی سرچ می باشد.
از آنجایی که صفحه ی کوچک موبایل این اجازه را به شما نمی دهد که تمام جزئیات را وارد کنید، نیاز دارید که گزینه ی جستجو همیشه در دسترس باشد. زمانی که در حال اسکرول کردن صفحه یا کلیک کردن بر روی گزینه ی دیگری هستید.
آیکون جستجو را به صورت ثابت در صفحه ی اصلی قرار دهید.
و به صورت یک منوی ثابت بر روی تمام صفحات قرار دهید.
)بخش 7 منو را مطالعه کنید( عکس شماره33: مطمئن شوید که آیتم
سرچ در همه جا در دسترس باشد.

مطلب دیگری که به UX موبایل بستگی دارد سرچ کردن است: داشتن گزینه ی جستجو نخستین گام است .
مطمئن شوید که نتایج سرچ های داخلی هم خوب نمایش داده شوند.
از فرم های کوچک استفاده کنید
درست مثل دسکتاپ سایت ، هدف اصلی موبایل سایت هم نرخ تبدیل است. خرید محصولات، و یا درخواستی برای خدمتتان. عضویت در خبرنامه، پرکردن فرم تماس با ما و یا هرگونه عملی که می خواهید کاربر بر روی سایت انجام دهد را قرار دهید. در گوشی های موبایل، فرم 6 صفحه ای، UX را به مراتب بیشتر از نسخه ی دسکتاپ خراب می کند .
برای بهینه سازی UX ، باید فرم ها را تا جایی که می توانید کوچک نگه دارید .تمامی سوالاتی را که نیازی به پرسیدن نیست را حذف کنید. خبرنامه؟ تنها آدرس ایمیل) با تایپ= فیلد ورودی ایمیل( .درخواست؟ نام خانوادگی و آدرس ایمیل. خرید؟ آدرس تحویل بسته و آدرس صورتحساب. و در نهایت گزینه ای که بتوانند آدرس تحویل را در آدرس صورتحساب کپی کنند.

لحن آرام
مطمئناً سایت شما بر روی دسکتاپ با رنگهای

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو