بهینه سازی پیشرفته سایت برای موتور های جستجو- قسمت 6

برای اهداف سئو استفاده کنید این است که سایت شما ساختار بیشتری به خود می گیرد ) یا حداقل گوگل آن را بهتر متوجه می شود(. در WordPress شما دو راه استاندارد
برای استفاده از دسته بندیtaxonomy دارید: می توانید از طبقه بندی categories و برچسبTags استفاده کنید. تفاوت آنها در ساختار است. طبقه بندی ها سلسله مراتبی هستند، بنابراین می توانید زیرمجموعه یا زیر زیر مجموعه داشته باشید ،درحالیکه برچسب این سلسله مراتب را ندارد. می توانید طبقه بندی را به عنوان جدول محتوای وب سایت خود در نظر بگیرید و برچسب را به عنوان فهرست.)ما در این کتاب taxonomy را دسته بندی و Category را طبقه بندی ترجمه کرده ایم. تفاوت این دو با هم به این صورت است: طبقه بندی، برچسب و لینک ها جز دسته بندی هستند )دسته بندی یک روش برای گروه بندی کردن است(.
دسته بندی ها می تواند اشتباه باشد
زمانیکه مردم بصورت تصادفی از دسته بندی ها استفاده می کنند خیلی اشتباهات ممکن است رخ بدهد. ساختار دسته بندی شما مهم است. از آنجایی که این طبقه بندی محتوای شما را گروه بندی می کند، باید در نظر داشته باشید کجا می توان از آن استفاده کرد، چطور استفاده می شوند و چگونه بهم مرتبط می شوند. طبقه بندی های زیادی ایجاد نکنید. برچسب های زیاد درست نکنید. اگر هر پست یا مقاله یک برچسب جدید داشته باشد، در اینصورت شما چیزی را ساختار بندی نکردید. مطمئن شوید که از برچسب ها بیشتر از یک یا دوبار استفاده کردید .
مطمئن شوید که برچسب ها مقالاتی را دسته بندی می کنند که واقعاً بهم مرتبط هستند.
دسته بندی خود را قابل رویت کنید.
بسیاری از مردم فراموش می کنند که دسته بندی های خود را برای مخاطبان قابل رویت کنند. در اینصورت اینگونه دسته بندی چه مورد استفاده ای خواهد داشت؟ یعنی پست ها را برای خودتان به زیبایی بایگانی کردید؟ این کار هدر دادن ارزش دسته بندی است. در برخی از زمینه ها، طبقه بندی ها و برچسب ها بلافاصله پس از اضافه کردن آنها به پست نشان داده می شوند. اما برخی تم ها در انجام چنین کاری قصور می کنند. مطمئن شوید که این طبقه بندی ها و برچسب ها نشان داده می شوند ،و ترجیحا در پایین مقاله باشد.

شکل شماره 23: دسته بندی Taxonomy بهتریــن تجربیات کنونیBest practice بایــگانی صفـحات مقدمــه ای شـفاف
صفحه دسته بندی باید مقدمه ای شفاف و روشن از آنچه شما در مقاله گروه بندی کردید به خواننده ارائه کند .
در غیر اینصورت WordPress بصورت خودکار مقالات یا پست های اخیر در این دسته بندی را فهرست می کند.
بطور ایده آل، شما مایلید که مهمترین مقالات )یا شاید مقالات اخیر( در ابتدای صفحه بایگانی نمایش داده شوند .
محتوای بنیادی” Cornerstone”مقالات شما )کتاب سئو محتوا( قطعاً باید در آن لیست باشد.
با این حال، تغییر ترتیب مقالات در دسته بندی نیازمند توسعه و کد گذاری است )حداقل در WordPress(. توصیه ما این است که مطمئن شوید به مهمترین محتوای خود در متن مقدماتی خود در هر صفحه بایگانی متصل هستید. به این ترتیب مهمترین مقالات شما همیشه در صفحات بایگانی نمایان می شوند. هر از گاهی صفحات بایگانی خود را بازخوانی کنید و مهمترین محتوای آنرا اصلاح یا به آن چیزی اضافه کنید.

صفحه گذاری
کاربران دوست ندارند که روی یک دسته پستهای نامحدود کلیک کنند. فرض کنید که بلاگ شما 1000 مقاله دارد و در هر صفحه 10 مقاله را لیست کردید،این کار به شما هزاران صفحه بایگانی می دهد. اگر این صفحات را با اضافه کردن پست های قدیمی)قبلی( و پست های جدید)بعدی( بهم متصل کنید،این بدان معناست که باید 99 بار کلیک کنید تا به آخرین صفحه برسید. نیاز نیست اینقدر کار را سخت کنید.
با اضافه کردن صفحه گذاری شماره دار، برای ارتباط دادن اولین، دومین، سومین، دهمین، بیستمین، سی امین تا نودمین و آخرین صفحه، تعداد کلیک ها را کاهش می دهید. پریدن از هر 20 صفحه تعداد کلیک را به 10 کاهش می دهد. صفحه گذاری به کاربران شما اجازه می دهد تا به روشی ساده تمام آرشیو شما را مرور کنند.
شکل شماره 24: نیازی نیست برای رسیدن به صفحه 50 روی هر صفحه کلیک کنید.
شکل شماره 25: باید توانایی از قلم انداختن صفحات را داشته باشید.

بخش 13
صفحــات نتیجه جستــجو

در این بخش
جستجوی داخلی جستجویی است که بر روی خود وب سایت شماست. این یک ابزار جستجو در WordPress و جستجو محصول در ووکامرس است .اشتباه نکنید: اگر وب سایت شما بیش از بیست صفحه دارد، قطعاً باید گزینه جستجوی داخلی را داشته باشد.
برای گزینه جستجوی داخلی راههای خوب بسیاری هست، که در این بخش توضیح داده می شوند.
جستجوی داخلی برای وب سایت های اطلاعات محور
مهم نیست که وب سایت شما یک جستجوگر طلایی ویکی پدیاست یا اینکه وبلاگی ساده درمورد سه سالگی خود. اگر وب سایت شما دارای محتواست، باید گزینه جستجوی داخلی را اضافه کنید. این برای زمانی است که کسی از گوگل وارد وب سایت شما می شود، به دنبال اطلاعاتی خاص درمورد موضوع خاصی است. اگر نتواند بلافاصله بعد از کلیک در لینک گوگل آن را پیدا کند، تنها چند گزینه وجود دارد که از برگشتن و کلیک کردن آن کاربر برروی گوگل جلوگیری کند. گزینه جستجوی داخلی بلافاصله شانس ماندن افراد در وب سایت شما را افزایش می دهد. این امر نرخ پرش)bounce rate (را کاهش و شانس رتبه بندی شما را افزایش می دهد.
ویژگی هــای گزینـه جستجوی داخـلی خوب
سعی کنید به گزینه جستجوی داخلی به عنوان یک کاربر فکر کنید، نه به عنوان صاحب وب سایت. چه چیزی برای عملکرد چنین گزینه جستجویی مورد نیاز است؟ من فکر می کنم چند روش هست که برای تمام کاربران جوابگو است:
• باید قابل رویت باشد. اگر می خواهید که مردم از آن گزینه جستجو استفاده کنند، آنرا در پاورقی وب سایت خود پنهان نکنید. یا آنرا در نوار کناری در بالا اضافه کنید یا در بالای صفحه که گزینه بهتری خواهد بود.
• باید گزینه جستجو مشخص باشد. این امر خیلی مهم است. اگر تنها موضوعی است بدون سرفصل بدون دکمه یا علامتی است که نشان بدهد گزینه جستجو است، برای اکثر بازدیدکنندگان شما کاربردی نخواهد داشت.

شکل شماره 26: طراحی مجدد 2012 در مقابل طراحی مجدد 2015
ما برروی گزینه جستجو در طراحی مجدد خود بیشتر تأکید کردیم. نماد ذره بینی بزرگتر تفاوت بیشتری نسبت به قبل ایجاد کرده است. اما در کنار آن، گزینه جستجو را از نوار کناری به سمت راست منو تغییر دادیم. گزینه جستجو به همان اندازه برای ما اهمیت دارد که سبد خرید و تمام آیتم های منو اصلی اهمیت دارند.
بهترین تجربیات کنونی برای صفحات نتیجه جستجوی داخلی برای وب سایت های اطلاعات محور
موضوع جستجوی داخلی تنها گام اول از گزینه جستجوی داخلی است. گام دوم صفحه نتایج جستجو است. در بررسی های ما، تعدادی از ویژگیهای صفحات نتایج جستجو را چک خواهیم کرد.
• کلمات کلیدی جستجو شده در صفحات نتایج جستجو برجسته باشند.
اگر می خواهید تصمیم بگیرید برروی کدام نتیجه کلیک کنید، باید تمام نتایج را اسکن و به سرعت برروی یکی از آنها کلیک کنید. صفحات نتایج جستجوی داخلی وسیله ای برای پایان هستند ،)یک ابزار مناسب، نه خود مقصد.(برجسته سازی کلمات کلیدی استفاده شده در جستجو)مانند کاری که گوکل انجام می دهد(، اسکن کردن این نتایج را بهبود می بخشد.)پیدا کردن توسط کاربر(
• صفحات نتایج جستجو حاوی متن های کوچک با کلمات کلیدی هستند.
اینکه تنها براساس عنوان نتایج نشان داده شده در صفحه نتایج جستجوی داخلی تصمیم گیری کنیم کاری دشوار است. به همین دلیل گاهی اوقات گوگل از نشان دادن توضیحات پیشنهادی خود صرفنظر می کند و متن کوچکی از صفحه شما را که حاوی کلمات کلیدی هست را نمایش می دهد. این کار به بازدیدکنندگان شما کمک می کند .
این امر برای جستجوی داخلی هم صدق می کند.
• نتایج جستجو براساس ارتباط آنها با موضوع رتبه بندی می شوند
برای تمام کاربران WordPress : در حال حاضر WordPress نتایج جستجو را بر اساس ربط آنها با موضوع ترتیب بندی می کند )از نسخه 3.7(. از به روزرسانی اطمینان حاصل کنید. گفته می شود که نرم افزارهایی مانند SearchWP می تواند همچنان به بهبود نتایج جستجوی داخلی و مدیریت ارتباط آنها کمک کند. در قدیم، نتایج WordPress، براساس تاریخ ترتیب بندی می شدند )محتواهای جدید در ابتدا قرار می گرفتند(، که هیچ معنایی نداشت .اما اکنون به کار گیری بهترین نتایج در ابتدا می باشد.
• نتایج جستجوی داخلی توسط گوگل index نمی شوند.
مطمئن شوید که این صفحات جستجو شده داخلی توسط گوگل فهرست بندی)index( نمی شوند. هیچ فهرستی به دنبال این صفحات نتایج جستجو وجود ندارد.
)توضیحات تکمیلی مترجم: زمانی که می خواهیم Crawl های گوگل آن صفحه را نخوانند یا به آن سر نزنند آن صفحه را noindex می کنیم. )متاروبات آن را Noindex-follow می کنیم(
نکته مترجم: با نصب پلاگین Yoast به صورت خودکار این فرآیند انجام می شود.
جستجوی داخلی برای فروشگاههای اینترنتی
می خواهیم کمی در مورد جستجوی داخلی برای فروشگاههای اینترنتی صحبت کنیم. جستجوی داخلی احتمالا حتی برای این وب سایت ها مهمتر باشد. دلیلی که مغازه های اینترتی بزرگتر بیشتر بر جستجوی داخلی تمرکز می کنند این است که : شما محصولات آنها را به شرطی خریداری می کنید که آنچه می خواهید را به راحتی پیدا کنید.
در مجموعه بزرگتر محصولات یا صفحات بزرگتر جستجوی داخلی فیلترکردن محصولات بسیار مهم است. ما همیشه از آن استفاده می کنیم، مهم نیست که چه مغازه اینترنتی هست. اندازه، رنگ و مواد آن چی هست. تمامی این فیلتر ها به شما در یافتن محصول مورد علاقه اتان کمک می کند. و به عنوان یک بازدید کننده فروشگاه اینترنتی، شما از این فیلترها استفاده می کنید، بدون اینکه آن را به عنوان مرحله ای اضافی در نظر بگیرید ،درسته؟ خرید کردن فرآیندی متفاوت از پیدا کردن اطلاعات است. این واقع ااً احساس خوبی است که فروشگاه های اینترنتی چنین فیلترهایی فراهم می کنند. ما همیشه از بابت این فیلترها در فروشگاهها خوشحالیم.
بهترین تجربیات کنونی برای صفحات نتایج جستجوی داخلی برای فروشگاه های اینترنتی
دو نمونه صفحات نتایج جستجوی داخلی در فروشگاه های اینترنتی وجود دارد:
• صفحات نتایج جستجوی داخلی واقعی
• )Category page) صفحات طبقه بندی
هر دو اساساً مشابه به نظر می رسند، درسته؟ تفاوت عمده این است که صفحات طبقه بندی پس از کلیک برروی لینک ظاهر می شوند،) به احتمال زیاد در منو،( و صفحات نتایج جستجو ،پس از جستجوی واقعی ظاهر می شوند.

شکل شماره 27: صفحات نتایج جستجوی داخلی amazon.com و صفحات طبقه بندی برای هر دو صفحه، ویژگیهای مشابهی که برای صفحات اطلاعاتی اعمال می شود:
• برجسته سازی کلمات کلیدی جستجو
• اضافه کردن متن حاوی کلمات کلیدی
• رتبه بندی نتایج براساس ارتباط موضوعی
• مطمئن شوید که نتایج جستجوی داخلی توسط گوگلindex نشدند یک ویژگی دیگر وجود دارد که مایلیم در اینجا اضافه کنیم:
1. مطمئن شوید که تصویر محصول در نتایج جستجوی داخلی شما نشان داده می شود. این کار جستجو را بسیار راحت تر می کند. به عنوان مثال، درمورد کتاب ها )و حتی کتاب های الکترونیکی(، ما کتابی را انتخاب می کنیم که جلد زیباتری دارد تا یک طرح خسته کننده. مطمئن شوید که تصویر وجود دارد.

بخش 14 فــرم هــا

این بخش
هر وب سایت باید یک فرم داشته باشد. به نظر ما، باید یک صفحه “تماس با ما” داشته باشید. شما مایلید که مردم به راحتی بتوانند با شما در ارتباط باشند. صفحه “تماس با ما” بسیار دوستانه تر از لینک ایمیل است. در این بخش ما نقطه نظرات خود را درمورد نحوه بهینه سازی هر نوع و نحوه بهینه سازی فرمها را به صورت کلی با شما به اشتراک می گذاریم.
انواع مختلف فرم ها
سه نوع عمده از فرم ها بر روی وب سایت وجود دارد: “فرم پرداخت” )که در بخش 11 به آن پرداختیم(، فرم “تماس با ما” و فرم”درخواست”.
فرم های تماس با ما
فرم های تماس با ما رایج ترین نوع فرم ها هستند که برروی وب سایت ملاحظه می کنید. با این حال فرم های تماس بسیاری را می بینیم که شبیه هیچ کدام دیگر نیستند.
حریم خصوصی
سعی کنید فرم تماس با ما را برابر با کسی در نظر بگیرید که در یک مغازه واقعی در )خارج از فضای آنلاین( به فروشنده مراجعه می کند. در مغازه های واقعی، توقع دارید که فروشنده دوستانه باشد و به شما کمک کند. حالا تصور کنید که این فروشنده از شما بخواهد نام، تاریخ تولد و شغلتان را قبل از هر سوال دیگر از شما بپرسد. این کار احتمالاً باعث می شود شما مغازه را ترک کنید، درسته؟ بنابراین چرا باید وب سایت شما این اصل را رعایت نکند؟ تن صدا
تن صدا، برای احساس راحتی افراد در پرسیدن سوال بسیار مهم است. تن صدا به همان اندازه که چه چیزی می گویید اهمیت دارد. در نظر گرفتن متن در کنار فرم تماس نیاز شما را از تن صدا مبرا نمی کند. شما باید کاربران را دعوت به تماس کنید توضیح دهید که مراحل پاسخگویی به چه صورت است. در نحوه ی برقراری ارتباط با شما در تماس قرار گرفتن نهایت سهولت را ایجاد کنید.
نمونه ای از یک فرم “تماس با ما” مناسب
فرم تماس با ما باید بر اساس در خواست ها تغییر کند .اگر شما در رابطه با بررسی سایت سوال بپرسید ما تنها سوالاتی را از شما می پرسیم که لازم است و به آن وسیله شما را به بخش درستی متصل کنیم.
عکس شماره28:
فرم” تماس با ما ” براساس نوع سوال تغییر می کند.

نمونه ای از فرم تماس با ما که می تواند بهتر باشد
برخی فرم ها از کاربران دعوت به استفاده نمی کند،مثل عکس شماره 27. فیلدهای فرم با طراحی سایت ارتباطی ندارد و دکمه ی ثبت آن شکلی است که انگار صاحب سایت تمایلی ندارد که شما کلیک کنید .حتی در Captcha هم قابل اعتماد نیست.Capcha)به معنی آنکه به طور اتوماتیک از ارسال تکراری خودداری شود(
عکس شماره 29: اینچنین فرمی خواننده را دعوت به استفاده نمی کند.
فرم ” درخواست پیشنهاد”
فرم “درخواست پیشنهاد” فرمی است که که شما با کاربر در ارتباط هستید برای لیست قیمت پیشنهادی یا لیست اختصاصی برای نیاز خاص آن کاربر. برخی اوقات پرسیدن اطلاعات بیشتر در فرم “درخواست پیشنهاد” می تواند بسیار مفید باشد. تمامی این موارد به شغل، وب سایت و فرم شما بستگی دارد. البته اگر واقعا نیازی به اطلاعات دیگر ندارید درخواست اطلاعات بیشتر نکنید .
اطلاعات قیمت
اکثر اوقات که من دکمه ی “درخواست پیشنهاد” را می بینم ، احساس می کنم که فریب خورده ام. اینگونه فرم ها

پاسخی بگذارید

بستن منو