بهینه سازی پیشرفته سایت برای موتور های جستجو- قسمت 4

برای سئو
منو شما وب سایت شما را میسازد. ساختار وب سایت شما دارای اهمیت زیادی برای سئو شماست. زیرا روشی که وب سایت شما بر اساس آن ساخته شده سرنخهای مهمی درمورد یافتن محتواهای مهم به گوگل ارائه می کند. بازدیدکنندگان شما از منو شما برای دیدن ساختار وب سایتتان استفاده می کنند. گوگل هم به این ساختار مشابه برای درک موضوع سایت شما و نحوه پیدا کردن و شاخص محتواهای مرتبط با هدف و نیت سایت شما نیاز دارد. در کتاب سئو محتوا ما گام به گام به شما نحوه راه اندازی ساختار مناسب و معقول یک سایت را آموزش میدهیم.
اگر منو شما متمرکز نیست، آیتم های زیادی دارد و شما نمیتوانید آنها را کم کنید، باید بیشتر به ساختار سایت خود بپردازید.

نکاتی درمورد کاربردپذیری از منو سطح اصلی و زیرسطح ها
ترجیحاً، آیتم های سطح بالای منو اصلی شما باید یک خط از منو اصلی شما را به خود اختصاص بدهند. علاوه بر این حقیقت که اضافه کردن خط دوم به منو واقعاً برای کاربران خوشایند نیست، این کار غیر حرفه ای هم به نظر می رسد. اگر سایت شما خیلی بزرگ نیست، حداقل یک زیر سطح برای آن ایجاد کنید. سادگی آن را حفظ کنید و متوجه باشید که راههای زیادی برای رفتن از یک صفحه به صفحه دیگر وجود دارد. منو شما تنها گزینه در وب سایت شما نیست. اگر نمی توانید تمام طبقه بندی ها را در منو خود قرار دهید، شاید به این دلیل است که وب سایت شما سعی می کند موارد زیادی را پوشش بدهد .مشخص کنید دقیقاً وظیفه وبسایت شما چیست؟ آیا تمام آنچه وب سایت شما پوشش میدهد به این وظیفه ربط دارد؟ آیتم های منو باید مرتبط باشند
برای اکثر وب سایت ها، منو با آیتم صفحه اصلی آغاز و با آیتم تماس پایان می یابد. هرچیزی مابین این دو آیتم تا حدودی باید مرتبط باشد. اگر وب سایت شما درمورد غواصی است، منو شما می تواند دارای این آیتم ها باشد:
غواصی آزاد، غواصی با وسایل و ماهیگیری با نیزه باشد. واضح است که رابطه ای میان این آیتم ها وجود دارد، و بنابراین منو طبیعی به نظر می رسد. اگر این آیتم های منو غواصی آزاد، غواصی با وسایل و رالی داکار)معروف ترین و بزرگترین رالی( بودند، طبیعی به نظر نمی رسد، درسته؟ موارد باید مطابق با موضوع باشند. اگر شما دارای وب سایتی درمورد غواصی هستید و میخواهید درمورد تجربیات خود در رابطه با داکار بنویسید، میتوانید آن را در یک پست در وبلاگ خود بگنجانید. بدین ترتیب به منو شما هم تعلق ندارد.

قابلیت دیده شدن منو
برای اکثر بازدیدکنندگان وبسایت شما، منو نقشه اصلی برروی وب سایت شماست. اگر مقالات طولانی بنویسید و مردم مجبور باشند برای خواندن آنها زیاد وقت صرف کنند، مطمئن باشید که منو ثابت دارید. به این ترتیب ،منو شما در صفحه نمایش باقی می ماند درحالیکه مردم به سمت پایین صفحه شما در حرکت هستند.)منو متحرک باشد با Scroll کردن)

شکل 11: منو ثابت
Breadcrumbsبردکرامب
کسانی که برروی آیتم های منو شما کلیک میکنند، باید قادر به یافتن راه برگشت خود هم باشند. با بردکرامب آنها را راهنمایی کنید .بردکرامب لینک هایی هستند که معمولاً در بالای عنوان پست قرار دارند، که شبیه به:
)خانه>>آکادمی Yoast>> دوره های آموزشی( است. اینها به دو دلیل خوب هستند. اولاً، به کاربران شما این امکان را می دهد تا براحتی در سایت شما بچرخند، و ثانیاً ، به موتورهای جستجو این اجازه را میدهد تا ساختار سایت شما را براحتی تعیین کنند.

شکل 12: Breadcrumbs بردکرامب باید به صفحه اصلی و طبقهبندی پستی که در آن هست منتهی شود. بخـش 8
قابلیـت خوانــــــدن

در این بخش
مطمئن شوید که مردم می توانند متنهای شما را کاملا ً بخوانند. خواندن از روی صفحات نمایش کار سختی است، بنابراین مطمئن شوید که آنرا سخت تر از آنچه هست نمی کنید. در این فصل، به توضیح اهمیت تایپوگرافی می پردازیم و نکاتی را درمورد نحوه بهبود تایپوگرافی در وب سایت ارائه می کنیم. )در ادامه تایپوگرافی توضیح داده خواهد شد(
تایپوگرافی، قابلیت خواندن و خوانایی
قابلیت خواندن متن های خاص هم به محتوا )به عنوان مثال ،سختی معنی کلمات( و هم به تایپوگرافی آن بستگی دارد. قابلیت خواندن درمورد تنظیم کلمات و گروه کلمات به شیوه ای است که امکان دسترسی راحت به محتوا و معنا دار بودن آن را برای خواننده فراهم می کند .
تایپوگرافی، علم تنظیم کلمات به ترتیبی است که متن نوشتاری را قابل خواندن و جذاب کند. قبل از دیجیتالی شدن ،تایپوگرافی شغلی تخصصی بود، امروزه تایپوگرافی کاری است که همه انجام می دهند، یا حداقل هرکسی که صاحب یا نگهدارنده یک وبسایت است .تایپوگرافی شامل انتخاب سبک حروف )فونت(، اندازه فونت، طول خط، فاصله میان کلمات و خطوط میشود. زمانیکه فونت حروف را انتخاب میکنید باید خوانایی آن را هم درنظر بگیرید. خوانایی سهولتی است که بوسیله آن خواننده می تواند هر نوشته متن را درک کند.

عکس شماره 13: تفاوت میان تایپوگرافی و خوانایی
چرا تایپوگرافی مهم است؟
سهولت در خواندن به یادگیری و لذت بردن کمک می کند، بنابراین درک آنچه می نویسیم باید آسان باشد)منبع: ویکی پدیا(. تحقیقات نشان داده است که باید طول متن خود را محدود کنید زیرا مردم زمانیکه متن شما طولانی باشد دست از خواندن برمی دارند. با این حال، برای اهداف سئو ، وبلاگ یا مقالات شما نباید خیلی کوتاه باشند)حداقل 300 کلمه(. مقالات طولانی شانس بیشتری برای رتبه بندی در موتور جستجو دارند. اگر مقالات طولانی را برای نوشتن انتخاب می کنید، باید بر انتخاب تایپوگرافی درست متمرکز باشید.

فونــت
نوع فونت
برای ارائه هرچه بهتر وبسایت، احتمالاً درمورد نوع فونتی که می خواهید استفاده کنید فکر می کنید. فونت میتواند حس ایجاد کند،انتقال مفاهیم را بهبود ببخشد یا به کل، UX و کاربرپذیری را در سایت نابود کند.
YOASTنکتـه
موضوع فونت. از آنجاییکه امروزه می توانیم هر فونتی را در هر وب سایتی استفاده کنیم، اطمینان حاصل کنید که از فونت مناسب برای وب سایت و مخاطبانتان استفاده می کنید. چگونه متوجه شویم که فونتی که خلال سایت استفاده شده اسمش چیست؟
اندازه فونت
اندازه فونت ایده آل برای پاراگراف در فضای وب سایت در طول سالها تغییر کرده است. ده سال پیش، فونت ده پیکسلی به شما امکان اضافه کردن متن به صفحه و شبیه کردن آن به یک کتاب را می داد. با رشد صفحات نمایش کامپیوترها، امروزه فونت 16 پیکسلی بسیار طبیعی است. آیا حداقلی وجود دارد؟ واقعاواقعاً نه، با این حال ما استفاده از فونت 14 پیکسلی را توصیه می کنیم. این اندازه برای خوانده شدن برروی صفحه نمایشهای بزرگ و صفحات موبایل مناسب است.
رنگ فونت
اینکه چه رنگ فونتی استفاده کنیم به نوع وب سایت شما و طراحی که برای آن استفاده کردید بستگی دارد. در کل، ما می گوییم که استفاده از فونت مشکی بر پیش زمینه سفید همچنان بهترین گزینه برای خوانده شدن است.
تصور عمومی این است که فونت مشکی بر زمینه سفید واضح ترند و تشخیص و شناسایی کلمات ساده تر است. یک مورد که باید در رابطه با رنگ فونت و پیش زمینه در نظر داشته باشید، تست تضادهاست. ابزارهایی وجود دارد که جستجوگر تضاد مخصوص به خود را دارند. یکی از ساده ترین و بهترین آنها COLORABLE )رنگ پذیر( هست- که به شما امکان وارد کردن رنگ متن و رنگ پس زمینه را می دهد و بلافاصله به شما میگوید که تضاد درست هست یا نه و اینکه در ترکیب رنگها چه نمره ای را دریافت می کنند. رنگ پذیر مبتنی بر دستورالعملهای “قابلیت دسترسی WCAG “است. این دستورالعملهای مشابه برای ایجاد نسبت تضاد استفاده می شوند، که برای بسیاری از توسعه دهندگان جذاب است. ما از آخرین نسخه آن برای ویژگیهای سنی استفاده میکنیم و عاشق قسمتی هستیم که شما میتوانید از حرکت موس برای روشن یا تاریک کردن رنگ برای ایجاد تضاد درست استفاده کنید. از این ابزارها به نفع خود استفاده کنید؛ مخاطبانتان از شما قدردانی خواهند کرد.
فاصله
علاوه بر اندازه فونت، باید مطمئن شوید که متنتان فضای کافی برای نفس کشیدن دارد. اگر از فونت با سایز بزرگتر استفاده می کنید اما فراموش کردید فاصله ای برای سرفصل و پاراگراف ها بگذارید، متن شما همچنان غیر قابل خواندن است. به ویژه برروی موبایل. مطمئن شوید که از فضای کافی استفاده کردید.
فضا تنها برای میان سرفصل ها و پاراگراف ها نیست. فضا همچنین با طول میان خطهای شما در ارتباط است. اگر فراموش کنید که فاصله بین خطوط را اضافه کنید، جملات سازمان یافته شما به مشتی بلوک های مشکی تبدیل خواهند شد. این متناسب با ذائقه کاربران نیست و صفحه شما را برای بازدیدکنندگان غیرجذاب می کند.

شکل 14:مطمئن شوید که از فضای کافی و مناسب استفاده کردید
به دلیل اینکه فضای میان متن شما خوانایی آن را بالا می برد، مردم درک بهتر و سریعتری از متن شما پیدا خواهند کرد. این بدان معنی است که شما سریعتر و راحت تر به هدف خود می رسید.
Headings عنوان
اهمیت سرفصل برای سئو)همانطور که میبینید( دیگر بسیار زیاد نیست. آیا این بدان معناست که می توانیم استفاده از سرفصل هایی مانند H1 وh2 دست برداریم؟ نه، قطعاً اینطور نیست. این سرفصل ها همچنان بسیار مفید هستند.
از نقطه نظر کاربردپذیری، از عنوان ها برای موارد زیر استفاده میکنیم:
• خلاصه کردن صفحه خود. سرفصل ها به بازدیدکنندگان این اطمینان را می دهد که با نگاهی اجمالی می توانند صفحه شما را ببینند و محتوای کلی آن را درک کنند )و تصمیم بگیرند که آیا مقاله را کامل بخوانند یا نه(
• تقسیم صفحه به بخش های قابل هضم. می توانید یک مطلب بلند را به چندین پاراگراف تقسیم کرده و برای هر قسمت یک سرفصل در نظر بگیرید.
• شناسایی بخش ها در صفحه. مانند کنار صفحه یا پایین صفحه یا حتی بخش اصلی صفحه وب سایت شما.
YOASTنکتـه
علاوه بر این دلایل برای کاربردپذیری، استفاده از سرفصلها نیز امکان دسترسی بهتر در نتیجه، بهبود UX برای بازدیدکنندگان وب سایت شما را فراهم می کند.

تایپوگرافی لینک ها
اهمیت لینک ها برای سئو در دو کتاب قبلی ما پوشش داده شدند. طراحی لینک ها در متن شما خود به تنهایی نیز دارای اهمیت است. قطعاً مشخص می کند که کدام لینک است و کدام نیست. شما می توانید این کار را به روشهای زیر انجام دهید:
• استفاده از رنگ متفاوت )مطمئن شوید که از رنگی کاملاً متفاوت استفاده می کنید(
• زیر کلمات خط بکشید )برای کاربرپسندتر شدن بسیار مفید است.(
• اگرچه دیگر رایج نیست اما از کلمات برجسته استفاده کنید.
برای تاکید بر لینک می توانید به راحتی دو گزینه بالا را باهم ترکیب کنید .برای لینک های خاص، فقط برجسته کردن کلمات کافی نیست. استفاده از رنگ برجسته و متفاوت یک راه حل است. البته استفاده از خط زیر کلمات هنوز یکی از بهترین گزینه هاست؛ اینکار بلافاصله کلمه یا ترکیبی از کلمات را به عنوان لینک مشخص میکند .مطمئن شوید که با قراردادن موس کامپیوتر برروی آن کلمه رنگ تغییر می کند .میتوانید با قرار دادن موس خط زیر را حذف کنید یا رنگ لینک را تغیییر دهید.
طول جملات
مورد دیگری که برای خوانایی باید در نظر بگیرید ،طول جملات شماست. می توانید در این زمینه مطالعاتی را بصورت آنلاین مشاهده کنید، اما هیچ راه حل واحدی برای آن وجود ندارد. تمام آن به نوع فونت استفاده شده و اندازه فونت شما بستگی دارد.

فــصل 3

کاربردپــــــــذیری صفحـات خـاص

درباره ی این فصل
در این فصل در مورد کاربردپذیری و UX برای صفحاتی خاص صحبت می کنیم. در این فصل بهترین روش ها را به ترتیب پوشش می دهیم: صفحه اصلی، صفحه فرود، صفحه پرداخت، فرم ها، صفحات بایگانی و نتیجه صفحات جستجو. به شما کمک می کنیم تا UX را بهبود و نرخ تبدیل را بالا ببرید.

بخـــش 9 صفحـــه اصلی

در این بخش
در این بخش می خواهیم هدف اصلی وبسایت را بررسی کنیم و نکاتی را برای بهینه سازی سایت برای عالی تر شدن آن در اختیارتان بگذاریم .
وبسایت شما در مورد چه چیزی است؟
اولین نکته در بهینه سازی سایت وضوح و مأموریت است که به طور کامل در فصل 5 صحبت کردیم. هدف ،مأموریت و خاص بودن شما باید در صفحه اصلی سایت نمایان باشد. آیا صفحه اصلی سایت شما فقط پر از محصولات و خدمات شماست یا اینکه واقعا زمان گذاشته اید و خوش آمدگویی درخور بازدیدکنندگان به آنها گفتهاید؟ یکی از آزاردهندهترین متنی که صاحبان وبسایت در سایتهایشان استفاده می کنند این جمله است” به سایت ما خوش آمدید”. منظور ما از خوش آمدگویی این است که به بازدیدکنندگان بگویید که با ورود به سایت شما چه خدمات و محصولاتی در اختیارشان قرار میدهید.
محصول یا خدمات اصلی شما چیست؟ چه چیزی در مورد محصولات و خدمات شما در سایت می توان به دست آورد؟ و از همه مهمترUSP )نقطه منحصر به فرد محصول( برای بازدیدکنندگان در چیست؟ شفافیت و واضح بودن شرط لازم است اما کافی نیست.

بهتـــــــرین تجربیات کنونی )Best practice(بــــــرای صفحه اصـلی
هدف دوم از صفحهی اصلی هدایت صحیح کاربران به نقاط مختلف سایت است. مطمئن شوید که صفحه اصلی شما کاربران را به صفحات مهم هدایت میکنند. البته که صفحه اصلی یک مقدمه و Tagline دارد همانطور که در بخش 5 توضیح دادیم. اگر صفحه اصلی خوبی نداشته باشید تمام کارهایی که انجام میدهید بی فایده است.
در اینجا ما 6 روش مهم برای هدایت کاربران در وبسایت را به شما خواهیم گفت:
1 تصویرها و CTA )به عنوان جایگزینی برای اسلایدر(
در Yoast ما علاقهای به اسلایدر نداریم. اسلایدرها باعث کاهش تمرکز سایت میشوند. تمرکز بر روی سایت و اسلایدر با یکدیگر تقسیم می شوند در حالی که باید هدف سایت کاملاً شفاف باشد. با این حال، هنوز هم اسلایدرها در خیلی از صفحات اول سایتها استفاده می شوند. و اگر از آنها درست استفاده شود می توانند بسیار کاربردی باشند. اگر مسائل مهم سایت را به صورتی گذرا در اسلایدر قرار دهید آن موارد اهمیت خود را از دست می دهند .
فقدان توجه به اسلایدر دلیلی است که از آن خوشمان نمی آید.
قسمتی را که برای اسلایدر استفاده می کنید می تواند فضای وسیعی برای هدایت بازدیدکنندگان باشد. عکسی از محصول ویژه خود با یک دکمه ی عالی در سایت خود قرار دهید. دکمهی CTA . مطمئن شوید که این دکمه ثابت است. اگر قصد دارید با هر صفحه عوض کردنی عکس را بچرخانید ما قویاقویاً توصیه می کنیم که این کار را انجام ندهید. حواستان باشد که اگر صفحه گوشی را بچرخانید دکمه در جای خودش بماند).Mobile responsive( مطمئن شوید که با هر عکسی تنها یک پیغام

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو