در ابتدا برای شفافیت موضوع باید تعریف کنیم که رتبه الکسا چیست. وب‌سایت الکسا بعد از تحلیل داده‌هایی که کمی بعد توضیح خواهیم داد، میزان ترافیک واقعی سایت، رتبه جهانی آن و دیگر اطلاعات را برای ۳۰ میلیون سایت تهیه می‌کند. الکسا یک معیار اندازه‌گیری است که خلاصه‌ای کلی و سریع از عملکرد سایت شما در مقایسه با سایت‌های دیگر یا رقبایتان، ارائه می‌دهد. به عبارتی قدرت سایت شما در وب، رتبه الکسای شما تعبیر می‌شود. بهبود رتبه الکسای شما در دید بسیاری از سرمایه‌گذاران و تبلیغ‌کنندگان بالقوه برای ارزیابی کسب‌و‌کار شما امری مثبت تلقی می‌شود.

 

رتبه الکسا

پیش از اینکه به ارائه راهکارهایی برای بهبود رتبه الکسا بپردازیم باید ببینیم که چه معیارهایی این رتبه را تعیین می‌کنند. در اصل گفتیم این رتبه‌بندی پاسخ به این سوال است که در مقایسه با دیگر سایت‌ها چه عملکردی داریم و نه‌تنها به ترافیک سایت شما بلکه به ترافیک دیگر سایت‌ها نیز مرتبط است.
الکسا چگونه داده‌های خود را به دست می‌آورد؟
الکسا یک پنل از داده‌های ترافیکی متشکل از میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا دارد و بر اساس داده‌های این نمونه الکسا تعداد بازدیدکنندگان یک سایت را تخمین می‌زند. محاسبات برای این تخمین بسیار پیچیده است چراکه باید تا حد امکان خطاهای ناشی از بایاس‌ها (Bias) یا ترافیک‌های غیرواقعی تشخیص داده و برطرف شوند.

رتبه الکسای شما چگونه سنجیده می‌شود؟

هرروز سایت الکسا میانگین روزانه بازدید‌کنندگان سایت و بازدید از صفحات سایت شما را برای ۳ ماه گذشته تخمین می‌زند. بعدازاین تخمین، سایتی که بالاترین ترکیب از این دو مورد یعنی بازدیدکنندگان سایت و بازدید از صفحات را داشته باشد در جایگاه اول قرار می‌گیرد و به همین شکل سایت‌های بعدی رتبه‌بندی می‌شوند تا درنهایت سایتی که کمترین ترکیب از این عوامل را دارد در جایگاه آخر یعنی رتبه‌ای در حدود ۳۰ میلیون قرار بگیرد. لازم به ذکر است که سایت‌هایی که هیچ بازدیدکننده‌ معتبری از پنل نمونه السکا در ۳ ماه گذشته نداشته‌اند، در رتبه‌بندی آورده نمی‌شوند.

تعداد بازدیدکنندگان یک سایت چگونه بر رتبه الکسا اثر می‌گذارد؟

همان‌طور که تاکنون گفته شد، تعداد بازدیدکنندگان یک سایت با رتبه الکسای آن سایت رابطه عکس دارد. بااین‌حال این رابطه خطی نیست و شکلی مطابق زیر دارد.

با توجه به شکل می‌توان به‌وضوح دید که در رتبه‌های بالای ۱۰۰ هزار (سایت‌هایی که بازدید کمی دارند) تغییری جزیی در تعداد بازدیدکنندگان می‌تواند تفاوتی چشمگیر در رتبه سایت شما حاصل کند و تنها تلاشی اندک برای افزایش ترافیک می‌تواند به بهبود عظیمی در رتبه سایت بینجامد. بااین‌حال این امر در رابطه با سایت‌های قدرتمندی که جایگاه‌های اولیه در رتبه‌بندی را دارند صادق نیست. این سایت‌ها که در صدر آن‌ها یعنی رتبه ۱ گوگل قرار دارد، برای بهبود جایگاه خود باید تلاش بسیار زیادی برای افزایش ترافیک انجام دهند. در این قسمت نمودار تفاوت ترافیک سایت بین جایگاه ۱۰ با ۲۰۰ بسیار زیاد است.

گام‌های Certify کردن وب‌سایت خود را اینگونه تعریف می‌کنیم

 • ابتدا برای دریافت اشتراک ثبت نام انجام می‌دهید (این اشتراک می‌تواند ساده، ویژه، پیشرفته یا بسیار پیشرفته باشد). این ثبت نام با پرداخت مبلغی به شکل ماهیانه همراه است که در وب‌سایت الکسا مشخص است.
 • سپس مطابق دستورالعمل دریافتی پس از ثبت اشتراک، کد تایید را بر تمامی صفحات سایت خود اعمال می‌کنید.
 • برای اطمینان از صحت نصب کد تایید الکسا، می‌توانید بر عبارت Scan My Site کلیک کنید. اگر فرآیند به درستی انجام شده باشد، محاسبات طی ۳ ساعت پس از کلیک شروع می‌شود.

تنها با یک گواهی رتبه دقیق سایت خود را ببینید!

برای اینکه از رتبه دقیق‌تر سایت خود مطلع شوید کافی است تا برای معیارهای سایت (Site’s Metrics) خود در الکسا گواهی تهیه کنید که در اصطلاح به آن Certify کردن سایت گفته می‌شود. گام‌های تهیه این گواهی بدین شرح است:

 • ابتدا برای دریافت اشتراک ثبت نام انجام می‌دهید (این اشتراک می‌تواند ساده، ویژه، پیشرفته یا بسیار پیشرفته باشد). این ثبت نام با پرداخت مبلغی به شکل ماهیانه همراه است که در وب‌سایت الکسا مشخص است.
 • سپس مطابق دستورالعمل دریافتی پس از ثبت اشتراک، کد تایید را بر تمامی صفحات سایت خود اعمال می‌کنید.
 • برای اطمینان از صحت نصب کد تایید الکسا، می‌توانید بر عبارت Scan My Site کلیک کنید. اگر فرآیند به درستی انجام شده باشد، محاسبات طی ۳ ساعت پس از کلیک شروع می‌شود.

به این صورت با Certify کردن سایت به‌جای تخمین این شاخص‌ها به کمک پنل داده توسط الکسا، محاسبات برای سایت شما مستقیما انجام می‌شوند. نکته قابل‌توجه در اینجا این است که با تهیه گواهی در الکسا رتبه شما الزاما بهبود نمی‌یابد و صرفا دقیق‌تر محاسبه می‌شود. دقت در محاسبه رتبه تنها یکی از مزایای Certify کردن سایت است.

رتبه الکسا چیزی است که اکثر سایت ها پس از رتبه بندی گوگل ، به آن اهمیت می دهند . در بسیاری از مواقع خیلی از کاربران تلاش می کنند تا رتبه الکسای سایت خود را بهبود ببخشند و از آن طریق تبلیغ درون سایتی بگیرند . امری که در این چند سال اخیر در ایران تبدیل به یک اپیدمی شده است و کاربران میزان اهمیتی که به الکسا می دهند ، به نسبت مسائل ارگانیک سایت بسیار زیاد است و حتی در بعضی مواقع رشد الکسا باعث بوجود آمدن گوگل پنالتی هایی می شود که جبران آنها بسیار زمانبر است (این امر زمانی رخ می دهد که ما در رشد الکسا RUSH کنیم) . در واقع در کشورمان تعداد بسیاری از مردم و کاربران دید کاملا سطحی به این موضوع دارد  و تنها با دیدن رقم رتبه یک سایت در الکسا ، می توانند آنرا قضاوت کنند .

با تمام این وجود ، اگر ما رشد طبیعی سایت را به عنوان Target در نظر بگیریم ، الکسا می تواند پس از مسائل مربوط به SEO ، مورد توجه قرار گیرد .

با تمام این توضیحات ، ما به شما توضیح خواهیم داد چه روشهایی باعث بهبود رتبه Alexa شما خواهد شد . روش هایی که در رشد سئو سایت شما نیز بسیار موثر است .

 

چطور رنک الکسا را در کنار SEO ، بهبود ببخشیم؟


استفاده از تگ Alt در تصاویر

تگ های Alt باید در تمامی تصاویر شما باشد. استفاده از تگ های Alt بهترین روشی است که می توانید با استفاده از آن ها به موتور جستجو بگویید که عکس های شما در چه موردی است. تگ های Alt در کنار “عنوان مقاله” می تواند منجر به حداکثر رساندن تاثیر تصاویر در وب سایت شما شود.alt - رتبه alexa چیست و تا چه اندازه ای اهمیت دارد

ساخت لینک با کیفیت

لینک هایی که از سایت های دیگر به سایت شما می آیند ، باعث بهبود رنک الکسای شما می شوند و این یکی از عوامل رتبه بندی الکسا است .

Link Building 1000x500 - رتبه alexa چیست و تا چه اندازه ای اهمیت دارد

استفاده از شبکه های اجتماعی

انتشار مطالب سایت ، در شبکه های اجتماعی ، خارج از اینکه در سئو سایت تاثیر دارد ، باعث رشد رتبه الکسای شما را نیز خواهد شد .

شبکه های اجتماعی تاثیر چشمگیری در رشد سئو ی سایتتان دارد.

SN - رتبه alexa چیست و تا چه اندازه ای اهمیت دارد

 سایر عوامل تاثیرگذار :
 • امکان نظر دادن کاربران (در ماقالات و …)
 • ایجاد انجمن گفتگو و فعالیت در انجمن ها
 • امکان ارسال مقاله توسط کاربران
 • ارسال مقالات با RSS
 • Optimize شدن سایت
 • سیگنال های Social Network
 • به اشتراک گذاری رسانه های اجتماعی
دسته بندی : افزایش فروش سایت