لینک های خراب لینک هایی هستند که وقتی روی آن کلیک می شود با ارور ۴۰۴ مواجه می شویم و هیچ سایتی برای ما باز نمی شود. زمانی که شما دامنه سایت خود را عوض می کنید یا سایت خود را از هاستی به هاست دیگر انتقال می دهید ممکن است چنین خطایی به وجود بیاید.

در نتیجه این جا به جایی ها لینک ها و تصاویری که قبلا سالم بوده اند، تبدیل به لینک های شکسته و خراب می شوند.این مشکل تاثیر منفی بر سئو ی سایت شما گذاشته و رتبه شما در گوگل را کاهش می دهد. ما در این بخش به بررسی لینک های شکسته توسط گوگل وب مستر میپردازیم قبل از هرچیز باید بدانیم گوگل وب مستر چی هست و چه کارایی دارد؟ در ادامه مقاله همراه ما باشید.

 

بررسی لینک های شکسته توسط گوگل وبمستر

گوگل وبمستر

گوگل وبمستر چیست ؟

یکی از ابزارهای بدون هزینه که امکان سرویس دهی به مدیران وبسایت ها را داراست و اجازه می هد تا مدیران وب سایت ها به بررسی نمایه و بهینه سازی وبسایت و یا وبلاگ خود بپردازند.با استفاده از گوگل وبمستر می توانید سایت خود را فارغ از هر نوع کد نویسی و سیستم مدیریت محتوای آن بررسی کرده و خطاهای آن را رفع کنید.

 

Google Web master Tools چیست؟

گوگل وب مستر تولز که به تازگی به کنسول جستجوی گوگل تغییر نام داده است یک سرویس رایگان شرکت گوگل است و به شما کمک می کند که حضور سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل حفظ کنید.برای اینکه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل لحاظ شود شما نیاز مبرم به عضویت درگوگل وبمسترندارید اما ثبت نام در سایت گوگل وب مستر به شما کمک می کند تا متوجه شوید که گوگل سایت شما را چگونه می بیند و برای بهینه سازی سایت خود چه مواردی است که می بایست رعایت کنید.google web master یکی از قدرتمند ترین ابزارهای گوگل می باشد که با مانیتور کردن وب سایت به کسب و کارها کمک می کند که بهترین نتیجه را در صفحه نتایج گوگل بدست بیاورند. با داشتن یک حساب gmail شما براحتی می توانید از گوگل وبمستر تولز استفاده نمایید.

 

برخی از امکانات موجود در گوگل وبمستر :

 •  اضافه کردن و بررسی نقشه سایت
 • تولید و بررسی فایل robots.txt این نوع فایل برخی صفحات سایت را مسدود می کند تا موتورهای جستجو دسترسی و ایندکس کردن صفحه را نداشته باشند و تاثیر زیادی در سئو سایت دارد.
 • لیستی از لینک های شکسته سایت
 • نمایش تعداد کلیک هایی که با استفاده از موتورهای جستجو به سایت شما لینک داده شده
 • ارسال برخی پیام های هشدار دهنده مانند ویروسی بودن وبسایت ,فروش بک لینک و… به گوگل وبمستر
 • ارسال محتوای جدید و crawl شدن آن توسط گوگل و همچنین حذف مطالبی که نمی خواهید در نتایج گوگل نمایش داده شود.
 • ایجاد و مانیتور کردن مطالبی که می خواهیم در صفحه نتایج گوگل بصورت گرافیکی نمایش داده شود.
 • نگهداری از سایت با کمترین درصد خطا جهت کارایی بیشتر آن در موتور جستجوی گوگل

 

ابزار گوگل وب مستر و بررسی لینک های شکسته سایت

با استفاده از گوگل وبمستر می توانید سایت خود را فارغ از هر نوع کد نویسی و سیستم مدیریت محتوای آن بررسی کرده و خطاهای آن را رفع کنید.در این ابزار کارآمد، بخشی تحت عنوان Crawl Errors وجود دارد که در آن خطاهایی که خزنده‌های گوگل هنگام بررسی سایت شما با آن‌ها مواجه شده است را به نمایش می‌گذارد.

گوگل وبمستر

برای پیدا کردن لینک های شکسته سایت خود ابتدا به آدرس www.google.com/webmasters بروید و اگر قبلا سایتتون رو در گوگل وبمستر ثبت کرده باشید وارد اکانت گوگل وبمستر خود شوید و از منوی سمت چپ، بخش Crawl، گزینه Crawl Errors را انتخاب کنید و ارور های 404 رو مشاهده بکنید.

در بخش سمت راست به طور کلی دو نوع خطا را نمایش می دهد:

 1. Site Errors خطاهای کلی سایت :در اثر عدم دسترسی روبات های گوگل به کل محتوای سایت بوجود می آید
 2. URL Errors خطاهای آدرس‌ها : خطاهای صفحات داخلی سایت مربوط می شود و نشان دهنده عدم دسترسی روبات های گوگل به یک آدرس خاص است که منجر به تولید خطاهای 404 یا همان Not Found می شود.

این بخش شامل چند نوع خطاست:

Server Error:
خطاهایی است که از سمت سرور بوجود آمده و برای رفع آنها باید با پشتیبانی هاست خود تماس بگیرید.

Access Denied:
این خطاها وقتی بوجود می آیند که شما مجوز بررسی یک صفحه را به خزنده های گوگل نداده اید و در بررسی آن دچار مشکل شده است، که معمولا به دلیل پیکربندی اشتباه فایل robot.txt بوجود می آید. برای رفع این خطاها باید فایل robot.txt خود را ویرایش کنید و اجازه دسترسی یه روبات های گوگل را فعال کنید.

Soft 404:
این خطا معمولا در اثر سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس بوجود می آید که نشان دهنده این است که صفحه خاص دارای محتوای بسیار کوتاهی است. برای رفع این مشکل روی محتوای مفید سایت خود کار کنید.

 

Not Found:

این خطا در اثر عدم دسترسی روبات های گوگل به یک آدرس مشخص است، که منجر به لینک های شکسته می شود.در این قسمت می توانید لیستی از لینک های شکسته سایت خود را ببینید. بر روی هر لینک کلیک کنید طبق تصویر زیر چند بخش وجود دارد:

 

گوگل وبمستر

 • Not Found : در این قسمت نوع خطایی که روبات های گوگل با آن روبرو شده اند، نمایش داده می شود.این خطا یه معنی عدم دسترسی به آدرس خاص است.
 • URL : آدرس صفحه ای که روبات های گوگل در دسترسی به آن دچار مشکل هستند
 • Error Detail : جزئیات خطای مربوطه نمایش داده می شود مثل آخرین تاریخ دسترسی و …
 • In SiteMaps : به شما می گوید که آیا این آدرس در نقشه سایت شما وجود داشته یا نه
 • Linked From : لیست صفحاتی را نمایش می دهد که از سایت شما یا سایت های دیگر، به این آدرس لینک داده اند.
 • Mark As Fixed : به کمک این دکمه به گوگل اطلاع می دهید که مشکل این لینک حل شده و دیگر نباید در لیست خطاهای Crawl Errors قرار گیرد. ( اگر مشکل را رفع نکرده اید از این دکمه استفاده نکنید )
 • Fetch As Google : با استفاده از این دکمه می توانید یک درخواست مجدد برای بازبینی و ایندکس دوباره به گوگل بفرستید.

رنک برین چیست ؟

رنک برین نامی است که گوگل برای سیستم یادگیری هوش مصنوعی خود قرار داده است. RankBrain به گوگل کمک می کند تا نتایج جستجو را پردازش کند .

یادگیری ماشین چیست ؟

یادگیری ماشین به معنای این است که ، یک کامپیوتر بتواند به خود بگوید که چه کاری را باید انجام دهد ، بدون اینکه نیاز باشد از یک انسان کمک بگیرد و یا برنامه ریزی دقیقی شود .

هوش مصنوعی چیست ؟

هوش مصنوعی به معنای این است که یک کامپیوتر بتواند به اندازه یک انسان هوشمند باشد . یعنی بتواند یاد بگیرد ، از چیزهایی که یاد گرفته است ، استفاده کند و با بقیه ارتباط برقرار کند .
هوش مصنوعی در واقع برای سیستم های کامپیوتری طراحی شد ، که بتوانند یادبگیرد و ارتباط برقرار کنند .

تفاوت یادگیری ماشین با هوش مصنوعی

از نظر رنک برین هر دو یکی هستند ، ولی برخی باور دارند که این دو با یکدیگر متفاوت اند و یادگیری ماشین نوعی از هوش مصنوعی است .

آیا RankBrain روش جدید گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجو است ؟

خیر. RankBrain بخشی از الگوریتم های جستجوی گوگل است . رنک برین برنامه کامپیوتری می باشد که برای مرتب سازی میلیاردها صفحه ای که می شناسد مورد استفاده قرار می گیرد و صفحه های خاصی را که بیشتر موردنظر هستند را پیدا می کند .

Hummingbird
Hummingbird

این الگوریتم همان الگوریتم مرغ مگس است . سال ها بود که نام رسمی نداشت تا اینکه در اواسط سال 2013 گوگل این الگوریتم را بازسازی کرد و نام آن را Hummingbird گذاشت .

آیا RankBrain بخشی از الگوریتم جستجوی Hummingbird گوگل است ؟

RankBrain and Hummingbird
RankBrain and Hummingbird

ما تصور می کنیم همین طور باشد . Hummingbird الگوریتم جستجوی کلی است که از بخش های مختلفی تشکیل شده و RankBrain یکی از جدیدترین بخش های آن است .
بخش های دیگر Hummingbird شامل الگوریتم های : پاندا، پنگوئن و کبوتر است که برای مبازره با اسپم ها طراحی شده اند .

آیا RankBrain همان الگوریتم PageRank است ؟

PageRank بخشی از الگوریتم Hummingbird است که برای دادن اعتبار به صفحات مورد استفاده قرار می گیرد . این اعتبار بر اساس پیوندهایی است که به صفحات دیگر داده شده .
پیج رنک الگوریتم خاصی است زیرا گوگل در سال 1998 ( همان زمانی که موتور جستجو گوگل فعالیت خود را آغاز کرده ) اعلام کرد ، یکی از بخش های الگوریتم رتبه بندی خود ، پیج رنک است.

سیگنال های که گوگل برای رتبه بندی استفاده می کند

سیگنال ها چیزهایی هستند که به موتور جستجوی گوگل برای تعیین نحوه رتبه بندی صفحات کمک می کنند . به عنوان مثال وقتی کلمه ی را در یک صفحه وب می خواند ، یک سیگنال است. امتیازی که PageRank به یک صفحه می دهد ، یک سیگنال می باشد . AMP بودن یک صفحه ، یک سیگنال است .
همه ی این سیگنال ها توسط بخش های مختلف در الگوریتم Hummingbird پردازش می شوند ، تا دریابند که کدام صفحات را در پاسخ به جستجوهای مختلف نمایش دهند .

چند سیگنال وجود دارد ؟

گوگل از 200 سیگنال اصلی ( که هرکدام به نو به خود 10000 سگینال فرعی دارند ) برای ارزیابی صفحات شما استفاده می کند تا در نهایت بتواند صفحه ی موردنظر را رتبه بندی کند .

RankBrain سومین سیگنال مهم است

گوگل می گوید سومین عامل مهم برای رتبه بندی صفحات وب RankBrain است . در مقاله ی بلومبرگ نوشته شده است که :
Rankbrain یکی از “صدها” سیگنالی است که تعیین می کند چه نتایجی در یک صفحه ی جستجوی گوگل ظاهر شود و چه رتبه ی داشته باشد .

سیگنال های اول و دوم

1- لینک ها یکی از مهم ترین سگینال ها هستند به طوری که گوگل این پیوندها را به صورت آرا به حساب می آورد .
2- دومین سگینال کلمات هستند . از محل قرار گیری کلمات در صفحه گرفته تا ، چگونگی تفسیر گوگل از کلماتی که در گوگل جستجو می شوند .

رنک برین دقیقا چه کاری انجام می دهد ؟

Rankbrain راهی برای تفسیر جستجوهایی است که ، در آن ها افراد برای جستجوی صفحه ی موردنظر خود ، کلمات دقیقی را نداشته باشند .
یعنی می دانند چه چیزی می خواهند اما نمی دانند چگونه باید آن را سرچ کنند . مانند وقتی شما به قفل نیاز دارید ، می توانید کلماتی همانند : کلید سازی ، قفل ابزار، یراق فروش و … را سرچ کنید . گوگل دقیقا تشخیص می دهد شما چه می خواهید .

آیا گوگل در حال حاضر راهی برای پیدا کردن صفحات فراتر از درخواست کاربر پیدا کرده ؟

بله ، گوگل مدت هاست راهی برای پیدا کردن صفحات فراتر از درخواست کاربر پیدا کرده است .
مثال
سال پیش وقتی کلمه ی “shoe” را در گوگل جستجو می کردید ، ممکن بود به شما نتایجی را نمایش ندهد و بگوید که آیا منظور شما کلمه ی “shoes” است ؟ زیرا این دو کلمه از نظر فنی باهم متفاوت هستند ولی در حال حاضر “stemming” به گوگل اجازه داده است که درک کند shoes نیز نوعی از shoe است .
گوگل متوجه مفهوم کلمات نیز می شود . او درک می کند که میوه سیب با شرکت اپل متفاوت است .

منظور از گراف دانش چیست ؟

گراف دانش به معنای آشنایی با انواع نگارش یک کلمه است . گراف دانش در سال 2012 راه اندازی شد ، هدف آن هوشمندتر کردن گوگل بود ، به طوری که گوگل بتواند کلماتی را به صورت رشته ی نیز جستجو نمی شوند را درک کند . رشته ها به معنی آگاهی از اشکال مختلف یک کلمه است . گوگل متوجه می شود ، وقتی کسی کلمه ی اوباما را جستجو می کند احتمالا منظورش باراک اوباما رییس جمهور امریکا است . این بدان معنا است که کسی کلمه ی خاموش اوباما را برای گوگل روشن کرده است و گوگل نیز توانسته درک کند که اوباما کیست ؟ ، چه شغلی دارد ؟ ، چند سال دارد و ….
اگر شما عبارت “همسر اوباما در چه سالی متولد شده است” را جستجو کنید ، گوگل به شما تاریخ تولد میشل اوباما را نمایش می دهد . زیرا کلمه ی اوباما برای او روشن شده است و اطلاعاتی کاملی در مورد اوباما دارد ، بنابراین توانسته است درک کند که منظور شما از همسر اوباما ، میشل اوباما است .

گوگل چگونه نتایج مربوط به اوباما را به کاربر نمایش داده است ؟

گوگل برای آن که بتواند نتایج یک موضوع را به کابر نمایش دهد از حباب گوگل استفاده می کند . اگر شما بیشتر کلماتی که در گوگل جستجو می کنید مربوط به مسائل ورزشی باشد ، گوگل درک خواهد که شما احتمالا به مسائل ورزشی علاقمند هستید و اگر بخواهید راجب جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا بدانید ، گوگل با استفاده از اطلاعاتی که از شما دارد ، نتایجی را نمایش می دهد ، که درمورد جدیدترین تکنولوژی ها در مسائل ورزشی باشد .

دسته بندی : افزایش فروش سایت