مزایای تجارت الکترونیک چیست؟

دسترسی تمام مردم جهان به اینترنت و گسترش روابط الکترونیکی از طریق وب سایت ها، باعث به وجود آمدن تجارتی پر سود و بدون محدود های جغرافیایی و مکانی و فیزیکی شده است. در طراحی سایت که امروزه کار تجارت را انجام می دهند، جذب مخاطب و مشتریان تبدیل به رقابتی برای کسب درآمد در اینترنتی شده است.

مهمترین مزایای تجارت الکترونیک و کسب و کار الکترونیک را این موارد می توان داست:

  • حذف محدودیت های مکانی و زمانی
  • کاهش هزینه های تولید
  • افزایش درصد فروش
  • دسترسی آسان به اطلاعات لازم
  • جهانی شدن تجارت
  • کاهش هزینه های معاملاتی و زمان انجام کار
  • حذف دلال ها و واسطه ها

معایب تجارت الکترونیک

امنیت:

مشتریان نیاز دارند تا به ارائه کنندگان محصول و نحوه پرداخت وجه در تراکنش های الکترونیکی اطمینان و اعتماد پیدا کنند؛ حتی سر در گم می شوند و نیاز دارند اعتبار وب سایت مورد نظر را قبل از خرید بررسی، مقایسه و مورد امتحان قرار دهند. چرا که امروزه آمار کلاهبرداری در فضای مجازی بسیار بالاست و این باعث می شود افرا نتوانند با اطمینان خرید انجام دهند و گاهی در معرض انواع کلاهبرداری ها قرار گیرند.

مقیاس پذیری سیستم:

 

در فضای مجازی همه چیز مورد قیاس و اندازه گیری قرار می گیرد. یکی از این موارد وب سایت فروشگاه و نحوه پشتیبانی این فروشگاه از مشتریان است. اگر خدمات و پشتیبانی وب سایت شما ضعیف باشد، باید با مشتریان خود را برای همیشه خداحافظی کنید و مطمئن باشید آنها را از دست می دهید.

حفاظت از داده ها وسیستم:

مشتریان نیاز به دسترسی امن در هر زمان دارند. به علاوه، حفاظت از داده های آنها نیز بسیار ضروری است و باعث جلب اعتماد آنها می شود. اگر نتوانیم در معاملات این موارد را رعایت کنیم، قطعا در تجارت الکترونیک مردود می شویم.

از دست دادن تعدادی از مشتریان:

در تجارت الکترونیک، فروشگاه ها، افرادی که بسیار ریز بین وسخت گیر در خرید هستند و تنها با دیدن کالا آن را خریداری می کنند را از دست می دهند زیرا آنها هیچ گاه در فضای مجازی خرید انجام نمی دهند و فروشگاههای اینترنتی قشر وسیعی از مشتریان را از دست می دهید.

سرویس مشتریان و مشکلات مرتبط:

گاهی در تجارت الکترونیک به دلیل اینکه با افراد رو در رو نمی شویم و همه چیز مجازی است فراموش می کنیم که برقراری ارتباط با خریدار و مصرف کننده بسیار مهم است و گاهی تعدادی از ارتباطات برقرار نمی شود که منجر به ناموفق بودن در تجارت میشود.

معایب موجود در تجارت الکترونیک، غیر قابل اجتناب نیست. اگر ما مدیریت کافی در مخاطرات داشته باشیم، می توانیم معایب را کم رنگ تر و مزایای بیشتری از تجارت الکترونیک بدست آوریم و با صرف کمترین زمان، بهترین خرید را انجام دهیم.

همچنین از معایب جانبی دیگر موارد زیر قابل ذکر است:

۱-باید هزینه ای را برای ارسال محصول پرداخت کنید.
۲-ممکن است محصول خریداری شده به صورت آسیب دیده و ناقص به شما تحویل شود به طوری که باز پس فرستادن محصول برای شما هزینه بر می باشد.
۳-باید زمانی را برای دریافت محصول در منزل بمانید که این زمان گاهی اوقات نامشخص است.
۴- نمی توانید قبل از خرید، کالا را به طور ملموس ومطمئن چک کنید.
۵-ممکن است گاهی اوقات فروشگاه ها دقیقا آن محصولی را که سفارش داده اید برای شما ارسال نکنند و یا حتی محصولی قلابی را به جای محصول اصل به شما ارسال کنند.

در هر حال با تمام مزایا و معایبی که تجارت الکترونیک دارد، امروزه بسیار فراگیر شده است و ما باید با برسی بیشتر و برسی تمام موارد موجود به خرید از فروشگاه های مورد اطمینان بپردازیم.

دسته بندی : افزایش فروش سایت