انواع بازاریابی الکترونیکی دارای تفاوت‌های بسیاری با روش‌های سنتی است و مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از ایسنا، بازاریابی الکترونیکی (E_Marketing)، زیرمجموعه‌ای از کسب کار الکترونیکی (E_Business) است که با استفاده از واسطه الکترونیکی فعالیت‌های بازاریابی را انجام می‌دهد و به سازمان کمک می‌کند تا به اهداف مطلوب خود در حوزه‌ی بازاریابی دست یابد.

Image result for ‫انواع بازاریابی الکترونیکی‬‎

بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing)، بازاریابی تعاملی (Interactive Marketing) و بازاریابی سیار (mobile Marketing)، انواعی از بازاریابی الکترونیکی هستند که در آن‌ها استفاده از برخی از پرکاربرد‌ترین واسطه‌های الکترونیکی برای بازاریابی محوریت دارد.

طبق آنچه که در کتاب تجارت الکترونیکی از طریق بهینه سازی موتورهای جست‌وجو آمده است، برخی تفاوت‌های بازاریابی الکترونیکی با بازاریابی سنتی به این ترتیب برشمرده شده است:

– رویکرد یک به یک: کاربران هدف، اغلب اینترنت را به صورت فردی مرورگری (browse) می‌کنند، بنابراین پیام‌های بازاریابی را به شکل فردی دریافت می‌کنند. این ویژگی به ویژه در رده‌ بازاریابی جست‌وجوگری، پررنگ‌تر است.

– جذابیت برای علاقه‌مندی‌های خاص: بازاریابی اینترنتی، تلاش‌های بازاریابی را به جای تمرکز بر یک حوزه‌ی جغرافیایی و جمعیت شناختی بر رفتارها یا علاقه‌مندی‌های ویژه متمرکز می‌کند.

– مرزها و محدودیت‌های ناچیز برای ورود به این حوزه: برخلاف بازاریابی سنتی که مستلزم به کارگیری منابع قابل توجه مالی و فیزیکی سازمان است، ورود به این حوزه حتی با داشتن یک نشانی الکترونیکی نیز امکان‌پذیر است.

Related image

– در دسترس‌بودن ۲۴ ساعته، ۷ روز هفته، ۳۶۵ روز سال

– قادر به برقراری درجه‌ی بالایی از تعاملات است.

– اندازه‌گیری همزمان عملکرد (میزان موفقیت) تلاش‌های بازاریابی

– امکان توزیع آنی و سریع با هزینه‌ی اندک

– قابلیت استفاده به‌طور همزمان و در ترکیب با فعالیت‌های بازاریابی سنتی

در حالت آرمانی، بازاریابی برخط (آنلاین) و غیربرخط (آفلاین) یعنی هر دو صورت الکترونیکی و سنتی را بایستی به صورت یکپارچه و مکمل به کار گرفت، در حالی که در واقعیت اغلب به صورت جداگانه و نامناسب انجام می‌شوند.

برخی از مزایای بازاریابی الکترونیکی به شرح زیر است:

– کاهش در هزینه‌ها، به دلیل خودکارسازی و استفاده از واسطه‌ی الکترونیکی

– قابلیت و امکانات پاسخ‌گویی سریع، از سوی کاربران (مشتریان) و هم بازاریابان وجود خواهد داشت

– قابلیت اندازه‌گیری و جمع‌آوری داده‌های مرتبط با عملکرد سامانه‌ی بازاریابی و به طور کلی کسب و کار افزایش می‌یابد

– طبیعت رسانه الکترونیکی، به مصرف‌کنندگان فرصت جست‌وجو و خرید محصولات و خدمات را به شکل ساده‌تری می‌دهد

– مزیت‌های رقابتی اینترنت به عنوان یک رسانه، مانند هزینه‌های پایین تبلیغ بین‌المللی، ساختار منعطف فروش در بازار مقصد و … باعث می‌شود برای فروش محصولات در بازارهای جدید کاربرد داشته باشد

– شکل‌گیری محصول و خدمات جدیدی که می‌توان آنها را به وسیله‌ی اینترنت مبادله کرد، کاربردی نوآورانه محسوب می‌شود که باعث شکل‌گیری محصولات جدیدی در این بخش شده است.

– امکان بازاریابی نفر به نفر

– افزایش تعاملات با مشتریان بالقوه که می‌تواند به خرید یا ارائه‌ی خدمات منجر شود

Related image

برخی معایب نیز که در برخی منابع ذکر شده نیزبرای بازاریابی الکترونیکی اشاره شده است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– وابستگی شدید به فن‌آوری در عین حال، عدم نفوذ فن‌آوری در بسیاری از جوامع و بازارهای هدف

– پنهان از دید خریدار، عدم توانایی در لمس، بوکردن، چشیدن یا امتحان‌ کردن (پروکردن)

– کالاهای ملموس، بازاریابی و به طور کلی خرید بر خط را با دشواری روبه‌رو می‌کند

– مسائل امنیت و محرمانگی

– هزینه‌های بالای نگهداری به دلیل تغییرات شدید محیطی (فن‌آوری و رقبا)

– شفافیت زیاد قیمت‌گذاری که منجر به جنگ قیمت می‌شود

– به دلیل از بین‌رفتن مرزهای منطقه‌ای و جغرافیایی، رقابت جهانی خواهد بود و شرکت‌ها در این محیط با رقبایی از هر اندازه و باهر امکاناتی روبه‌رو هستند

بازاریابی الکترونیکی را می‌توان در مدل‌های کسب و کار مختلفی پیاده‌سازی کرد، از جمله مدل کسب و کار تجارت الکترونیکی، که در آن کالاها را مسقیما به مصرف‌کنندگان می‌فروشند، مدل کسب و کار انتشاراتی (publishing) که به معنای فروش تبلیغات است و وبگاه‌های رهنمون‌گر که این کسب و کارها، از طریق رهنمون‌سازی بازدید‌کننده‌ای که بازدید وی منجر به خرید می‌شود به سایر وبگاه‌ها درآمد کسب می‌کنند.

انواع بازاریابی

انواع بازاریابی

در اینجا به توضیح انواع بازاریابی می پردازیم.

انواع بازاریابی عبارتند از:
– بازاريابي اينترنتي
– بازاريابي تلفني

– بازاريابي صنعتي
– بازاريابي چند بخشي
– بازاريابي شبکه اي
– بازاريابي خدمات
– بازاريابي ويروسي
– بازاريابي پارتيزاني

توضيح در مورد انواع بازاريابي
بازاریابی الکترونیکی (اینترنتی):
بازاریابی اینترنتی در اصل هنر استفاده از روشهای مختلف تبلیغاتی در وب و تکنیک های ترویج و اطلاع رسانی در اینترنت برای مدیریت جریان فروش کالا و خدمات از طریق اینترنت می باشد.

Image result for ‫انواع بازاریابی‬‎
سه ابزار اصلی برای مدیریت بر بازارهای اینترنتی عبارتند از:

1)      رتبه بندی موتورهای جستجو
2)       تبلیغات و آگهی های اینترنتی
3)       گسترش ارتباطات
مدیریت توسعه فروش بوسیله بازاریابی الکترونیکی عبارتست از گسترش دایره فعالیت شرکت با تبدیل کردن نام کالا و یا خدمات به عنوان شاخص های تجاری بازار بواسطه حضوردر تمام نقاط ممکن برای تماس با مشتریان هدف.
این کار با شناسایی و تمرکز بر روی این نقاط به عنوان کانال های اصلی بازاریابی صورت می گیرد و این امکان را به وجود می آورد که وب سایت شما مستقیماً به جامعه هدف متصل شود.
به طور خلاصه بازاریابی اینترنتی در مورد ایجاد کانالهای برخط بازاریابی برای مشتریان شما است و این امکان را دارد که سریعاً مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و از آن گزارش گیری شود.
بازاریابی الکترونیکی را می توان به صورت زیر تعریف کرد:
1)      دستیابی به اهداف بازاریابی بواسطه استفاده از فناوری های ارتباطات الکترونیکی
2)       این فناوری ها شامل اینترنت
3)       پست الکترونیک
4)       کتابهای الکترونیکی، پایگاه داده ها
5)       و تلفن همراه می باشد.
بازاریابی مدیریت جریانی است که وظیفه شناسانیدن کالا یا خدمات، پیش بینی بازار و ایجاد رضایت مندی در مشتریان نسبت به دریافت نتیجه اثر بخش در قبال نیاز هایش را به عهده دارد.در این تعریف تاکید اصلی بر تمرکز بازاریابی بر روی مشتری است.
فناوری اینترنت می تواند برای پشتیبانی ازاهداف زیر به کار گرفته شود:
1)      شناسایی: اینترنت می تواند برای تحقیقات بازاریابی در جهت شناخت نیاز ها و خواستهای مشتریان مورد استفاده قرار بگیرد.
2)      پیش بینی کردن: اینترنت دریچه ای را فراهم می کند که بوسیله آن مشتری می تواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند و خرید کند. آگهی یافتن ازتقاضا های مشتری کلیدی برای کنترل منابع در بازایابی الکترونیکی است.
3)      جلب رضایت مشتری: یکی از کلید های اساسی موفقیت در بازاریابی الکترونیکی است که باعث جلب رضایت خاطر مشتری بوسیله کانالهای الکترونیکی می شود.
Smith و Chaffey روشی در مورد اینکه چگونه اینترنت می تواند برای تاکتیکهای مختلف بازاریابی به کار رود ارائه کرده اند که ۵s نام دارد. به عنوان مثال برای یک خبرنامه الکترونیکی ۵s شامل:
•        فروش(sell ): بالا بردن فروش. خبرنامه الکترونیکی می تواند در دو جنبه نقش داشته باشد یکی اینکه باعث حفظ مشتری شود و دیگر اینکه ـ زمینه آموزش اطلاعات جدید به مشتری باشد.
خبرنامه الکترونیکی سایت lastminute.com دارای هر دو نقش ذکر شده می باشد.
•        خدمت رسانی(serve): ارزش افزوده. به مشتریان خود سود های اضافی همچون ارائه پیشنهاد منحصر به فرد و یا اطلاعات خیلی جزیی در مورد محصولات بدهید.
•        صحبت کردن(speak ) با مشتریان خود بوسیله ایجاد گفتگو های مشترک، سوال کردن و هر آنچه که فکر می کنید مردم نسبت به آن علاقمند تر ند رابطه نزدیک تری برقرار کنید.
•        پس انداز(save): کاهش هزینه ها. اگر شما خبرنامه خود را به صورت معمولی و بر روی کاغذ برای مشتریان ارسال می کنید با ارائه خبرنامه های الکترونیکی به مشتریانی که امکان ارسال معمولی خبرنامه برای آنها دشوار است این هزینه ها را به صورت قابل توجهی کاهش دهید.
•        Sizzle  توسعه یک نام تجاری انلاین. یک خبرنامه نام تجاری شما را در اذهان جا می اندازد و به تقویت اعتبار نام تجاری شما کمک می کند.
ابزارهای بازاریابی از طریق ایمیل برای هدایت بازدیدکنندگان به یک وب سایت که برای آشنایی ویا حفظ آنها به صورت مشتری مورد استفاده قرار می گیرند شامل موارد زیر هستند:
1)      نامه الکترونیکی
2)      بنر های تبلیغاتی در وب
3)       موتورهای جستجو

 

Image result for ‫انواع بازاریابی‬‎
بازاریابی خاص(Personalized marketing ):بازاریابی خاص که بازاریابی شخصی و گاهی اوقات بازاریابی نفر به نفر خوانده می شود تفاوت زیادی با متفاوت سازی محصول دارد. چرا که متفاوت سازی محصول تلاش می کند محصولات خود را متفاوت از آنچه رقبا تولید می کنند ساخته و به بازار عرضه کند اما بازاریابی خاص سعی می کند تا کالای واحدی را به هر یک از مشتریان ارائه کند.
بازاریابی خاص برای رسانه هایی همچون اینترنت بسیار کاربردی است. یک وب سایت می تواند علاقه مندی های شما را ردیابی کند و برای آینده پیشنهادات خاصی را به شما ارائه دهد. سایتهای زیادی هستند که به مشتریان خود این امکان را می دهند که بر اساس اطلاعات سازمان دهی شده و اولویتهای لحاظ شده برای هر شخص کالای مورد نظر خود را انتخاب کنند.
به طور مثال وقتی شما از آمازون کتابی خریداری کنید این وب سایت در زمان های معین لیستی از موضوعات مشابه و مورد علاقه شما را در اختیارتان قرار می دهد.
بازاریابی با مجوز(Permission marketing ):اصطلاحی است که در بازاریابی الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. بازاریابان پیش از اینکه آگهی های خود را به مشتریان آتی خود ارسال کنند از آنها اجازه لازم را خواهند گرفت.
این شیوه توسط برخی از بازاریابان اینترنتی، بازاریابان ایمیلی و بازاریابان موبایلی مور استفاده قرار می گیرد. اینکار در ابتدا نیاز به این دارد که مردم در ابتدا آن را انتخاب کنند.
تجارت الکترونیک:تجارت الکترونیک عبارتست از خرید، فروش، بازاریابی و سرویس دهی در زمینه محصولات و خدمات بر روی شبکه های کامپیوتری. تجارت الکترونیک یکی از عوامل کاربردی کسب و کار الکترونیک است که در تراکشنهای تجاری استفاده می شود. تجارت الکترونیک هدایت کننده ارتباطات کسب و کار های تجاری و مدیریت بواسطه روشهای الکترونیکی است. همانند تبادل الکترونیکی داده ها و سیستمهای جمع آوری خودکار داده ها.
همچنین تجارت الکترونیکی با انتقال الکترونیکی داده ها بین صاحبان کسب و کار ارتباط دارد.
تاریخچه توسعه تجارت الکترونیکی:معنی اصطلاح تجارت الکترونیک در طول سالیان تغییر یافته است. در آغاز تجارت الکترونیک برای ایجاد تسهیل در تراکنشهای تجاری الکترونیکی و به صورت فناوری هایی همچون تبادل الکترونیکی داده ها مطرح گردید که از جمله موارد کاربردی آن ارسال اسناد تجاری مثل سفارشات و یا فاکتورهای فروش قابل ذکر هستند.
امروزه تجارت الکترونیک شامل چیزهایی است که شاید بهتر باشد آن را با اصطلاح تجارت وبی نامگذاری کنیم. خرید کالا ها و خدمات بر روی وب گسترده جهانی بواسطه سرور های امن با کارتهای خرید الکترونیکی و سرویس های پرداخت الکترونیکی مثل کارتهای اعتباری از جمله مواردی هستند که به واسطه تحولات اخیر ایجاد شده در تجارت الکترونیکی ایجاد شده اند.
عوامل کلیدی موفقیت در تجارت الکترونیک : چندین عامل کلیدی بسیار مهم برای موفقیت در هر فعالیت مربوط به تجارت الکترونیکی وجود دارد که شامل موارد زیر است:
1)      خلق ارزش برای مشتری: این کار می تواند با ارائه یک محصول که برای مشتریان بالقوه جذاب باشد و در بازار رقابتی قابل توجه باشد صورت گیرد.
2)       ارائه خدمات منحصر به فرد
3)       ترغیب و تشویق برای خرید و بازگشت مجدد به سایت: این کار می تواند با حربه های خاصی همچون ارائه تخفیف، اختصاص کوپن خرید، برنامه های تبلیغاتی و… صورت گیر.
4)       آماده کردن یک سایت جذاب: برای این کار باید دقت و سلیقه لازم را در به کار بردن رنگها، تصاویر، تصاویر متحرک، فایلهای گرافیکی، قلم ها و درصد فضای خالی داشته باشید.
5)       ایجاد انجمن های مجازی: این کار می تواند با راه اندازی اتاق های چت، بخش ارسال نظرات، تالارهای گفتگو و… انجام شود.
6)       ایجاد امنیت و اعتماد: این کار می تواند با در اختیار داشتن سرور های موازی، فناوری های شکست ناپذیر، پنهان سازی اطلاعات و دیواره های آتش قوی صورت گیرد.
7)       توجه همه جانبه به امر ارتباط با مشتریان: برای این کار باید مطمئن شوید که همه کارمندان، مدیران و حتی شرکای تجاری شما دید کاملی و مشابهی نسبت به مشتری دارند.
8)      خود مشتریان پر از تجربیات گوناگون هستند. شما می توانید از طریق هر یک از ایمیل ها و نظرات و انتقادات آنها تجربیات گرانقدر و البته رایگانی را کسب کنید.
9)      ساده و موثر کردن جریان کسب و کار: این کار می تواند از طریق باز مهندسی فرایندهای کسب و کار و بهره گیری از ابزارهای فناوری اطلاعات صورت پذیرد.
10)  اجازه دهید مشتریانتان به یکدیگر کمک کنند: این کار می تواند با راه اندازی یک سایت خودگردان و بدون نیاز به هیچ رسیدگی ای صورت پذیرد.
11) به مشتریان کمک کنید تا کارشان را انجام دهند: این کار می تواند با در اختیار گذاشتن اطلاعات قابل مقایسه زیاد و امکانات جستجوی مناسب صورت پذیرد.
12)   سعی کنید یک طرح و مدل اساسی و بدون عیب برای کسب و کار خود طراحی کنید.
13)   سازمان خود را همیشه در حالت آماده باش نگه دارید و به اندازه کافی آمادگی داشته باشید تا در مقابل تغییرات محیط سریع عکس العمل نشان دهید.

در مقابل تغییرات محیط سریع عکس العمل نشان دهید.
مشکلات تجارت الکترونیک:اگر فاکتور های بالا برای تهیه یک استراتژی کلی تجارت الکترونیک قابل استفاده باشد باز هم با مشکلاتی مواجه خواهیم بود. این مشکلات عبارت خواهند بود از:
1)      عدم موفقیت در درک مشتریان، چرا مشتریان خرید می کنند و چگونه خرید می کنند. گاهی اوقات یک محصول با ارزش بالا می تواند به خاطر عدم درک صحیح انگیزه ها و انتطارات مشتریان جایگاه خود را در بازار از دست بدهد. این گونه موارد با بررسی و تحقیقات بازاریابی قابل جلوگیری است.
2)       عدم موفقیت در موقعیت های رقابتی. شما باید قادر باشید مدل های کسب و کار را در جهت تداوم و به دست آورن موفقیت در بازار رقابتی پیاده سازی کنید. آیا آمادگی رقابت با شرکت آمازون را دارید؟ این گونه مشکلات می تواند با توجه به رقبا، ابتکار شما، تحقیقات بازار کمتر شود.
3)       توانایی پیش بینی فعل و انفعالات محیطی: رقبا چه خواهند کرد؟ آیا آنها نام تجاری یا وب سایتهایی را برای پیروزی در بازار مطرح خواهند کرد. آیا آنها نسبت به سرویس هایی که ارائه می کنند پشتیبیانی لازم را ارائه می کنند؟ آیا آنها در سایت های شما اقدامات خرابکارانه خواهند کرد؟ آیا جنگ قیمت به راه خواهند انداخت؟ دولتها چه نقشی خواهند داشت؟ تمام این سوالات می تواند با توجه همه جانبه و ایجاد سیستمی در جهت بررسی اجمالی تغییرات محیطی پاسخ داده شود.
4)       برآورد های فراتر از توانمندی سازمان. آیا نیروها، توان سخت افزاری، توان نرم افزاری و سیستم های پردازش شما می توانند استراتژی جدیدی را پیاده سازی کنند؟ آیا با استخدام کارمندان و گزینش شیوه های مدیریتی احتمال شکست وجود دارد؟ این مورد می تواند با برنامه ریزی کامل برای منابع سازمانی و آموزش دقیق کارکنان حل شود.
5)      عدم موفقیت در هماهنگ سازی. این مشکل می تواند با طراحی یک ساختار سازمانی همه جانبه نگر، مسئولیت ساز و قابل انعطاف حل شود.
6)      عم موفقیت در پیدا کردن کارمندان مناسب
7)      عدم موفقیت در پیدا کردن مدیران مناسب
8)      عدم تخمین صحیح زمان مورد نیاز. اقدام به پیاده سازی سیستم تجارت الکترونیک برای سازمان به زمان و پول قابل توجهی نیاز دارد و عدم توجه صحیح به زمان و رعیت ترتیب مناسب در برنامه ها می تواند هزینه های قابل توجهی به همراه داشته باشد. که می تواند با لحاظ کردن زمان های احتمالی این هزینه ها را کاهش داد.
9)      عدم موفقیت در حرکت در مسیر برنامه. این مشکل را می توان با محک زدن، برجسته کردن، پیگیری اختلافات و مشکلات و جریمه اقدامات اشتباه و تشویق اقدامات درست و بالابردن شفافیت کار حل کرد.
محصول مناسب : مسلماً یک سری از محصولات و خدمات برای فروش آنلاین مناسب هستند و برخی دیگر برای فروش معمولی. به طور کلی بهترین شرکتهای مجازی آنهایی هستند که محصولات دیجیتالی توزیع می کنند که شامل منابع اطلاعات، بازیابی و تغییر و تبدیل، موسیقی، فیلم، آموزش، ارتباطات، نرم افزار، عکس و تراکنش های تجاری می باشد. نمونه هایی از اینگونه شرکتها عبارتند از:Schwab, Google eBay, Paypal, Egghead, and Morpheus
برخی از محصولات و خدمات غیر دیجیتال وجود دارند که توجه به آنها می تواند برای بازاریابان مجازی موفقیت آمیز باشد. این ها کالاهایی هستند که نسبت و به وزنشان ارزش مالی بالایی دارند یا اغلب توسط افرادی که در نقاط دور دست قرار دارند خریده می شوند و یا عموماً قابل خرید در زمان تعطیلی شرکت هستند.
محصولاتی که برای تجارت الکترونیکی مناسب نیستند شامل محصولاتی است که نسبت ارزش آنها در مقابل وزنشان پایین است. محصولاتی که دارای بو ، مزه یا مولفه لمس کردن هستند، محصولاتی که نیاز به پرو کردن دارند یا رنگ در انتخابشان اهمیت دارد.
پذیرش تجارت الکترونیک : برخلاف آنچه که در باور عمومی وجود دارد شیوه های کسب و کار در تجارت الکترونیک بسیار آهسته تر مورد توجه و پذیرش مشتریان قرار می گیرد. خرید الکترونیکی به دلایل زیر بسیار کند مورد استقبال شرکتهایی قرار گرفته است که قابلیت تجارت به شیوه الکترونیکی را داشته اند.
نگرانی از امنیت. بسیاری از مردم به دلیل دزدی و کلاهبرداری های موجود در اینترنت مایل به استفاده از کارتهای اعتباری نیستند.
مشکلات دسترسی به خصوص در کشورها و خانواده های فقیر. ضریب نفوذ پایین رایانه و اینترنت از جمله مواردی هستند که به شدت پتانسیل های توسعه تجارت الکترونیک را کاهش می دهند.
مسئله خرید یک ریشه اجتماعی دارد. بسیاری از مردم از صحبت کردن با فروشنده و چانه زدن بر سر قیمت و مشاهده کالای مورد نظرشان لذت می برند.
مدیریت روابط با مشتریان : تشریح اهداف مدیریت روابط با مشتریان(CRM ) به یک شرکت امکان ارائه خدمات بهتر را می دهد. CRM واسطه مشتریان برای آشنا شدن و بهره گیری از فرآیندهای خودکار خدمات قابل اطمینان است.
.
2-9-4-1-       بازاریابی تلفنی : طبق تحقیقات به عمل آمده، با رقابتی شدن کسب و کارها،اهمیت ارتباط مؤثر با مشتریان نیز بیشتر می شود در این فضا از بین شیوه های مختلف ارتباط با مشتری نظیر تبلیغات، روابط عمومی، فروش شخصی، پیشبرد فروش و بازاریابی مستقیم، شیوه های ارتباط دو طرفه نظیر فروش شخصی و بازاریابی مستقیم مؤثرتر خواهند بود، و علت آن هم تعامل دو طرفه ای است که بین بنگاه اقتصادی و مشتریان صورت می گیرد. در این ارتباط، علاوه بر اینکه بنگاه اقتصادی در شناساندن خویش به مشتری تلاش می کند تا بتواند تقاضای او را به سمت بنگاه سوق دهد، فرصتی فراهم می شود تا صدای مشتری را نیز بشنود که نتایج آن برای رقبا و گسترش کسب وکار حائز اهمیت است به طوری که بنگاه می تواند مشتری را بشناسد و نیاز او را بداند در راستای کسب رضایت مشتری با نگرش برد دو جانبه حرکت کند.یکی از راههای بازاریابی مستقیم، بازاریابی تلفنی است که بهره گیری صحیح از تلفن علاوه بر نکات پیش گفته در راستای مدیریت زمان نیز به بازاریابان در دنیای شلوغ و پیچیده امروزی کمک می کند. در این مقاله به بازاریابی تلفنی و مهارتهای لازم برای نیل به موفقیت در مذاکرات تلفنی پرداخته شده است.
یکی از تاکتیک های مهم متقاعد کردن مشتریان آگاه امروزی که حق انتخاب آنان به علت گسترش رقابت، پیوسته رو به افزایش است، ترویج( promotion) است که خود از پنج ابزار تبلیغات، پیشبرد فروش، روابط عمومی، فروش شخصی و بازاریابی مستقیم تشکیل می شود. از طرفی، با توجه به بالا رفتن ارزش وقت و لزوم مدیریت زمان برای نیل به اهداف بنگاه های اقتصادی و همچنین اثر بخشی بیشتر شیوه های ارتباطی دو طرفه (نظیر فروش شخصی و بازاریابی مستقیم) در این مقاله، به یکی از کانال های بازاریابی مستقیم یعنی بازاریابی تلفنی پرداخته شده است.
اگر بدون وقت قبلی به محل استقرار مشتری مراجعه کنید، زمان زیادی را در راه صرف می کنید و امکان دارد طرف در محل حاضر نباشد یا اینکه ممکن است مدتی را در انتظار باشید ولی بازهم شما را نپذیرد. پس بهتر است ملاقاتهای حضوری حتی الامکان با وقت قبلی باشد. تلفن را دست کم نگیرید. از تلفن استفاده کنید. این وسیله سرعت کار شما را افزایش می دهد و اگر هم مشتری نبود زمان اندکی را از دست داده اید. بدانید که تلفن برای شروع ارتباط بسیار مناسب است ( مگر برای مشتریان قدیمی که با تلفن سفارش می دهند.
برای برقرای ارتباط با افراد مهم یکی از بهترین زمانهای تماس تلفنی، صبح زود است و یکی آخر وقت که منشی ها رفته اند. منشی ها بسیار خوب هستند اما باید پذیرفت که بعضی از مواقع مانع برقراری تماس می شوند. باید تکنیک های بازاریابی تلفنی را یاد بگیرید و از آنها استفاده کنید.
به موارد زیر توجه کنید و آنها را بکار ببرید :
–       کار با تلفن باید هدفمند باشد؛
–       قبل از گرفتن شماره خود را کاملا‏ آماده کنید.
این آمادگی شامل سرحال بودن، به کار بردن عبارات کلیدی مثبت نظیر اینکه:&#۶۵۵۳۳; الان میخواهم یک بازاریابی تلفنی موفق داشته باشم&#۶۵۵۳۳; آراسته بودن، لبخند زدن، فراهم بودن ابزارکار نظیر قلم، اطلاعات مورد نیاز و&#۶۵۵۳۳;
می شود. معطل گذاشتن مشتری برای پیدا کردن خودکار، آمار و&#۶۵۵۳۳; پسندیده نیست. اطمینان داشته باشید تمام ارقام و مدارک به روز است؛
–       صبخ زود شروع کنید، کسب و کار از ساعت ۸ شروع می شود، ضمن اینکه خیلی از مدیران موفق قبل از ساعت ۸ صبح در محل کارشان حضور دارند. سحر خیز باش تا کامروا شوی؛
–       یک عدد آئینه روی میزتان قرار دهید تا در هنگام مکالمه به آن نگاه کنید و لبخند بزنید. حالت چهره شما در صدایتان منعکس می شود، به یاد داشته باشید که در بازایابی تلفنی تنها سلاح شما صداست، پس این سلاح را درست به کار گیرید؛
–       برای هر یک از مکالمات تلفنی خود از قبل برنامه ریزی کنید، اول تمام مکالمه را در ذهنتان تمرین کنید، مجسم سازید که پیشاپیش در این کار موفق شده اید و حالا فقط می خواهید این موفقیت را تکرار کنید؛
–       نام مخاطب را پرسیده و درست تلفظ کنید؛
–       در مذاکرات تلفنی مهم ایستاده صحبت کنید.در این صورت آدرنالین مغز ترشح می شود و تسلط شما را بالا می برد؛
–       دست نوشته داشته باشید. متنی را از قبل آماده کنید تا در شروع مذاکرات آز آن استفاده کنید. این متن باید شما و شرکت را معرفی کند، مقصود شما را از تلفن زدن بیان کند و مزایای محصول و وجه تمایزتان را نشان دهد. چنان ماهرانه از متن استفاده کنید که طرف مقابل متوجه روخوانی تان نشود؛
–       مشتری باید در تن و لحن صدای شما شادابی را احساس کند. معایب تلفن به عنوان یک عامل ارتباطی شامل فقدان ارتباط چشمی و احتمال آماده نبودن طرف مقابل یا منحرف شدن توجه او بدلیل سایر فعالیتها (یا شلوغی جاده در صورتی که طرف در جاده باشد) می شود. لذا تمام این نقایص را باید صدای گرم و جذاب شما جبران کند؛
–       با مشتری گفتگو کنید نه اینکه به طور یک جانبه مطالبی را به آنها بگویید؛
–       برای مشتری ارزش قائل شوید و در صورت عدم تمایل او وقت دیگری را برای مذاکره در خواست کنید؛
–       حوصله داشته باشید؛
–       در هنگام صحبت با تلفن چای نخورید، سیگار نکشید، روزنامه نخوانید و&#۶۵۵۳۳; و حواس خود را فقط روی گفتگو متمرکز کنید؛
–       بی جهت روی بعضی از مواضع پافشاری نکنید؛
–       به آداب و اعتقادات طرف مذاکره کننده احترام بگذارید؛
–       تلفن را درست نگه داریدتا صدای شما واضح باشد. کلمات را واضح و با تلفظ صحیح به کار ببرید؛
–       تصویر درستی از خود ارائه دهید، نه خود را کوچک بشمارید و نه غلو صحبت کنید؛
–       با سرعت مناسب صحبت کنید؛ به طوری که تاثیر خوبی داشته باشد؛
–       اگر در مکالمه های تلفنی طرف مقابل شما فریاد می کشد و سر شما داد می زند، هرگز مقابله به مثل نکنید. بلکه آرام و نرم و با ملامیت صحبت کنید، در این گونه مواقع هم بهتر است بایستید و به مکالمه ادامه بدهید؛
–       شاید طرف صحبت شما سئوالهای غیر مرتبط و یا حتی خصوصی مطرح کند، خونسرد باشید و عصبانی نشوید، مدیریت ارائه اطلاعات داشته باشید، لازم نیست به همه سوالها پاسخ دهید، گاهی خود را به نشنیدن بزنید و مجددا موضوع اصلی را پیش بکشید و گاهی هم شوخی کنید و سوالها را با ظرافت رد کنید به هر حال، سعی کنید مؤدبانه برخورد کنید و با سیاست و بازی با لغات مکالمه را به اتمام برسانید. در همه حال مواظب شخصیت مشتری باشید، یادتان باشد هدف بازاریابی، رسیدن به تعامل است نه مشغول شدن به تقابل که نتیجه مثبتی برای کسب وکار ندارد؛
–       مراقب کلام خود باشید، و در حذف کلمات کلیشه ای و عبارتی که تکیه کلام شما شده اند ولی خیلی پسندیده نیستند تلاش کنید. خانم ها از اصطلاحات مردانه، آقایان از اصطلاحات زنانه نباید استفاده کنند؛
–       هدف از بازاریابی تلفنی گرفتن وقت از مخاطب برای ملاقات حضوری است، لذا از ارائه اطلاعات زیاد خودداری کنید، در ملاقات حضوری شما علاوه بر صدا، ابزار های دیگری هم برای تاثیر گذاشتن بر مشتری در اختیار دارید نظیر زبان، تاثیرات تیپ ظاهری، نمونه کالا، کاتالوگ، فیلم و&#۶۵۵۳۳; ، لذا هدف اساسی تان گرفتن وقت ملاقات باشد؛
–       صدایتان را ضبط کنید و به آن گوش دهید، این کار باعث می شود تا عیوب کارتان را پیدا کنید و با تمرین و مهارت آنها را برطرف سازید؛
–       سعی کنید سوالها و اعتراضات مشتریان را پیش بینی کنید و فهرست سوالهای احتمالی خود را کامل کنید. جوابهای آنها را آماده کنید.این کار میزان آمادگی شما را در مذاکرات بعدی افزایش می دهد؛
–       حرفه ای عمل کنید، از تلفن به عنوان یک وسیله کاری استفاده کنید، زود بروید سر اصل مطلب و از تعارفات کم کنید. اختلالاتی را که مکالمات تلفنی در کارتان ایجاد می کند را به حداقل برسانید. وسط حرف مشتری ندوید، مهارتهای سخنرانی و گوش کردن را در خودتان بالا ببرید. پرشور باشید، بااعتماد به نفس صحبت کنید، از موضوع اصلی خارج نشوید؛
–       ویژگی محصولتان را بیان کنید اما این ویژگیها را با منافع و مزایایی که برای مشتری دارد پیوند دهید و تایید دیگران را در جهت بالا بردن اطمینان مشتری بیان کنید تا اعتبارتان افزایش یابد؛
–       یادداشت برداری کنید، این کار باعث می شود چیزی را از قلم نیندازید اما مواظب باشیدیادداشت برداری به مذاکرات شما لطمه نزند . تند نویسی را تمرین کنید و نکات کلیدی را یادداشت کنید؛
–       تعداد تلفن زدنهایتان را افزایش دهید، قرار نیست تمام تماسهای شما به قرار ملاقات یا معامله منجر شود اما هر چقدر تعداد تماسهای شما بیستر باشد و تسلط تان بالاتر برود قطعاً تعداد قرار ملاقاتها و معاملات هم افزایش می یابد، رابطه مستقیم بین مشتری یابی امروز و منافع فردا وجود دارد؛
–       مراحل مشتری یابی از طریق تلفن را فراگیرید. ابتدا توجه طرف مقابل را جلب کنید، سپس خود و شرکت را معرفی کنید، آنگاه از یک عبارت کلیدی مثبت استفاده کنید و با قرار ملاقات گذاشتن مکالمه را به پایان برسانید؛
–       به منشی ها خیلی احترام بگذارید، این ها انسان های مهمی هستند و می توانند دوست شما برای برقراری تماس به مدیران باشند یا اینکه مانع شما بشوند. در اولین تماسها با منشی جمله ای که می گویند، امری مؤدبانه و سریع باشد تا او را وادار به حرکت سریع کند. نظیر سلام آقای محسنی لطفاً. جمله شروع نباید از ناحیه ضعف و با عبارات دارای بار روانی منفی مثل ببخشید مزاحم شدم یا خسته نباشید همراه باشد، به علاوه اینکه قاطع و با اعتماد به نفس صحبت کنید و من و من نکنید؛
–       در کتاب های نویسندگان خارجی تاکید می شود که شما برای مشتری وقت ملاقات تعیین کنید مثلاً بگویید سه شنبه ساعت ۵ بعدازظهر چطور است؟ یا سه شنبه ۵ بعدازظهر من آنجا خواهم بود ولی این روش در ایران جواب نمی دهد و به مشتری بر می خورد. بهتر است از او بخواهید وقت ملاقات را تعیین کند سپس به تنظیم وقت بپردازید یادتان باشد که مشتری رئیس است؛
–       موفقیت و شکستهایتان را در بازاریابی تلفنی تجزیه و تحلیل کنید و از آنها درس بگیرید، یکی از بهترین معلم ها تجربه است. هر بار که گوشی را برمی دارید باید خود را از نو بسازید اجازه ندهید تکراری بودن امور، شما را خسته کند، باید هر روز دوباره در مورد آنچه انجام می دهید فکر کنید؛ خلاق باشید؛
–       در پایان هر مذاکره سعی کنید خیلی کوتاه خلاصه مذاکرات را بیان کنید و برای آن از مشتری تاییدیه بگیرید تا مبادا موضوعی برداشت مشترک نشده باشد؛
–       سوال کردن در جای درست برای فهمیدن صحیح موضوع، مناسب است و ایرادی ندارد؛
–       اطلاعات شما از رقبا میزان حرفه ای بودنتان را نشان می دهد و باعث می شود در مدیریت مکالمات تلفنی قویتر عمل کنید. این اطلاعات مربوط به مواردی از جمله محصولات آنها، قیمت هایشان، بازار هدفشان ، پورسانتاژ بازارشان، تعداد نیروی فروش، میزان تخفیف، استراتژی فروش، دید رقبا نسبت به شما و&#۶۵۵۳۳; می شود،
–       در پایان مذاکرات تلفنی شما بعد از طرف مقابل، گوشی را زمین بگذارید؛
–       تاریخ، ساعت، مکان و هدف قرارتان را یادداشت کنید؛
–       در کلاس ها و سمینارهای آموزشی بازاریابی تلفنی شرکت کنید تا احتمال موفقیت خود را بالا ببرید. مطالعه پیوسته کتاب های مربوطه هم فراموش نشود. در جلب رضایت مشتری از طریق تلفن کاملاً مهارت پیدا کنید. یاد بگیرید مانند یک نوازنده ماهر که با ساز خود هنرنمایی می کند، شما هم با تلفن هنر بازاریابی تلفن خود را به نمایش گذارید؛
–       بی تردید در فرایند هر گفتگو ممکن است ایرادهای از سوی مشتری مطرح شود. مسلماً هر ایرادی یک مانع است و باید پاسخی برای آن طراحی شود. در چنین موقعیتی بیهوده دلواپس نشوید، سعی کنید دلواپسی های خود را کنترل کنید. در اغلب موارد مشخص شده است که دلایل دلواپسی افراد را می توان به نحو زیر طبقه بندی کرد:
الف) ۴۰درصد دلواپسی های افراد در مورد مسائلی است که هرگز اتفاق نمی افتد؛
ب) ۴۰ درصد دلواپسی ها در مورد چیزهایی است که نمی توان آنها را تغییر داد؛
ج) ۱۲ درصد دلواپسی ها در ارتباط سلامتی است؛
د) ۸ درصد دلواپسی ها به طور اصولی صحیح است؛
–       بنابراین، میان دلواپسی ها باید فرق گذاشت و از آنجا که در تماس تلفنی نسبت به تماس حضوری تنها از کانالهای مشخصی برای ارتباط استفاده می کنید، در آن صورت در موقعیتهایی که سرحال نیستید، سریعاً صدای شما حالت درونیتان را منعکس کرده و دلواپسی های شما را لو می دهد. بنابراین، زمانی که ایرادی از شما گرفته می شود، دلواپس نشوید و آن را یک حسن نظر تلقی کنید، زیرا در همین ایرادهاست که مسائل و نیازهای مشتری آگاه می گردد؛
–       اقدام کنید، بهترین راه برای غلبه بر شک و ترس حرکت است. اقدامات فوق را رعایت کنید و ابزارتان را آماده سازید، با تمرین، ایرادتان را برطرف کنید، مهارتهایتان را بالا ببرید، از دوستتان بخواهید شما را راهنمایی کنند، به صدای خود گوش کنید و از همه چیز یاد بگیرید اما با تمام این ها تا اقدام نکنید موفق نمی شوید، با آمادگی، گوشی را برداریدو شروع کنید؛
–       فرم مذاکرات تلفنی را تنظیم کرده و تاریخ تماس، نام مخاطب، شرکت مخاطب، خلاصه مذاکره و اقدام بعدی که باید صورت گیرد را یادداشت کنید. و در پیگیری ها از این فرم استفاده کنید.

نتیجه گیری
بازاریابی تلفنی یکی از کانال های بازاریابی مستقیم است که در صورت کسب مهارتهای لازم جهت استفاده صحیح از تلفن میزان توفیق فروشندگان در نیل به اهداف فروش بازاریابی را افزایش می دهد. در این مقاله اصول بازاریابی تلفنی جهت استفاده صحیح از زمان و تاثیرگذاری مثبت بر مشتریان مورد بررسی قرار گرفته است
بازاریابی صنعتی :در متون مدیریتی بازاریابی صنعتی به عنوان آن دسته از عملکردها و فعالیتهای تجاری و بازرگانی تعریف شده‌است، که فرایندهای مبادله را بین تولید کنندگان و مشتریان سازمانی تسهیل می‌کند. ماهیت بازاریابی صنعتی را می‌توان، خلق ارزش برای مشتریان به وسیله ارائه کالاها و خدماتی دانست که نیازهای سازمانی و اهداف آنها را تحقق می‌بخشد. به تعریفی جامع، فرآيند كشف ، ترجمه خواسته‌هاي مشتريان صنعتي و نيازها و الزامات آنها به محصولات و خدمات ويژه جهت ارتباط موثر شيوه‌هاي توزيع، قيمت‌گذاري، خدمات پس از فروش ، متقاعد كردن بيشتر و بيشتر مشتريان براي استفاده مستمر از اين محصولات و خدمات را بازاريابي صنعتي می نامیم. تفاوت بازاریابی صنعتی با بازاریابی مصرفی: 1- اینکه گرچه در بازاریابی صنعتی همانند بازاریابی کالاهای مصرفی، نیاز به شناخت بازارهای هدف و تشخیص نیاز این بازارها و طراحی محصولات و خدمات مناسب برای تامین خواسته‌های بازار وجود دارد، ولی باید توجه کرد که در مقایسه با بازاریابی مصرفی، بازاریابی صنعتی در حوزه مدیریت عالی قرار دارد. 2- در مقایسه با بازاریابی مصرفی، قیمت در بازاریابی صنعتی نقش جداگانه‌ای دارد. در بعضی موارد مشتریان صنعتی حاضرند قیمت بیشتری دهند ولی در عوض از تحویل به موقع و کیفیت محصولات خدمات اطمینان حاصل کنند و حتی در موارد دیگری مثل مناقصه‌های خرید نقش قیمت پراهمیت‌تر می‌شود. نقش خصوصیات محصولات در بازاریابی صنعتی: در بازاریابی صنعتی نقش خصوصیات و ویژگیهای محصول خیلی مهم و حیاتی است و عرضه کنندگانی که خصوصیات مورد نظر مشتریان را تامین نکنند مورد انتخاب قرار نخواهند گرفت. در بازاریابی صنعتی، بازاریاب باید به این نکته واقف باشد که تقاضای کالاهای صنعتی از تقاضای مصرف کننده نهایی ناشی می‌شود، یعنی تقاضا برای یک محصول بستگی به نحوه استفاده از آن در ارتباط با محصولات دیگر دارد. گاهی بازاریاب صنعتی سعی می‌کند با تبلیغات، تقاضای مشتری نهایی را تحریک کند تا تقاضا برای کالاهای صنعتی خودرا افزایش دهد. بازاریابی صنعتی پیشتاز: با ایجاد شبکه بازاریابی ماشین آلات و دستگاه های صنعتی ،این بازاریابی بسیاری از تامین کنندگان این اقلام صنعتی را با شرکت ها و کارخانه های گوناگون در صنایع مختلف را با یکدیگر پیوند دهد و گامی نوین را در راستای شکوفایی صنعت ایران بردارد. مزیت: بازاریابی کالاهای صنعتی موجب کاهش چشم گیر هزینه های بازاریابی شرکت های عرضه کننده تجهیزات صنعتی گردیده و توانسته در مدت اندکی بازار شرکت های تحت پوشش شبکه بازاریابی صنعتی را گسترش دهد. تولید کنندگان ، واردکنندگان و عرضه کنندگان کالاهای صنعتی می توانند بدون هیچ هزینه اولیه ای به شبکه بازاریابی صنعتی بپیوندند. پس از عقد قرارداد و تحت پوشش قرار گرفتن محصولات شما توسط شبکه بازاریابی گروه پیشتاز فرایند بازاریابی محصولات شما توسط گروه بازاریابی پیشتاز آغاز می گردد و تنها در صورت فروش محصولات شما پورسانت توافقی دریافت می گردد. وظیفه گروه پیشتازدراین راستا: گروه پیشتاز پس از مطالعه اولیه فرایندهای بازاریابی جاری در شرکت مورد نظر ، نواقص موجود و یا امکانات بالقوه را شناسایی نموده و باتوجه به ساختارهای داخلی شرکت و شرایط بازار به طراحی پکیج مناسب برای اصلاح و یا ارتقا سیستم بازاریابی شرکت می پردازد. خدمات گروه پیشتاز: خدماتی نظیر راهبردهای پیشبرد فروش، راهکارهای تبلیغاتی مناسب، مدیریت روابط با مشتری (CRM) … در طراحی پکیج های بازار یابی مورد استفاده قرار می گیرد. به‌طور کلی، رشد کم یا متوسط بازار داخلی، فشار رقابتی بر بازار داخلی در جهت کاهش قیمت‌ها و حاشیه سود به واسطه افزایش سهم بازار رقبای داخلی و خارجی در بازار ملی، قیمت‌های بالاتر و توان رقابت‌پذیری در بازارهای بین‌المللی، از جمله مواردی هستند که توجه به بازارهای خارجی را برای حفظ و ادامه حیات، به امری الزامی تبدیل کرده‌اند. جهانی شدن و توسعه صادرات، این امکان را به بنگاه‌ها و به تبع آن به کشورها می‌دهد تا بتوانند به اهداف زیر دست یابند: – رشد فروش و رشد بازار – بهبود و ارتقای موقعیت رقابتی – دستیابی به تولید در مقیاس اقتصادی و صرفه‌جویی‌های ناشی از مقیاس – افزایش سطح اشتغال – تأمین درامد ارزی – بهبود کسری تراز بازرگانی – افزایش رشد، توسعه و رفاه اقتصادی در کشور ما، توجه به عوامل متعددی نظیر 1- تک محصولی بودن کشور2- وابستگی شدید اقتصاد به درامدهای نفتی3-پیوستن دیر یا زود به سازمان تجارت جهانی4-نیازهای ارزی برای مصارف مختلف از جمله: جبران کمبود عرضه داخلی و جلوگیری از فشارهای تورمی ناشی از مازاد تقاضا، ورود تکنولوژی و نوسازی صنایع و… صادرات و نفوذ در بازارهای جدید اهمیت ویژه‌ای یافته است. تفاوتها: گرچه با توجه به رکود نسبی اقتصاد جهانی، اشباع بازارهای کشورهای پیشرفته و هجوم به بازارهای دیگر کشورها و افزایش سطح انتظارات مصرف کنندگان دستیابی به بازارهای صادراتی در تمامی بخش‌های آن، به فراهم بودن مقدمات، امکانات و توانایی‌های ویژه‌ای نیازمند است. در بخش محصولات صنعتی، به دلیل ویژگی‌ها و حساسیت‌های آن، پیش نیازهای صادرات دو چندان می‌شود. با توجه به اینکه خریداران محصولات صنعتی اغلب شرکت‌های تولیدی و یا واسطه‌هایی هستند که این محصولات را درنهایت به تولیدکنندگان عرضه می‌کنند، این خریداران به دنبال یافتن تأمین‌کنندگانی هستند که بتوانند با آنها ارتباطی درازمدت برقرار کرده و از روند تولیدی هموار برخوردار شوند. توانایی تأمین‌کننده در ارائه محصولی با کیفیت، قیمت و سرعتی فراتر از رقبای خود، عضو لاینفک برقراری این ارتباط است. وضع کشور ما: اقتصاد ایران نیز توانسته است شرکای تجاری متعددی برای خود ایجاد و به سهمی هر چند کوچک در صادرات محصولات صنعتی دست یابد. آمارهای مربوط به صادرات کشور، بویژه صادرات بخش غیرنفتی، حاکی از کم توسعه یافتگی بازرگانی خارجی و اتکای آن به محصولات اولیه و سنتی است. بدیهی است که در چنین وضعیتی، صادرات مربوط به کالاهای صنعتی نیز قابل توجه نیست. این نسبت ناموزون در ترکیب صادرات کشور، نشان‌دهنده اتکای اقتصاد کشور به صادرات مواد اولیه و غیرصنعتی بودن صادرات است. همچنین براساس آمار تجارت خارجی در سال‌های اخیر، حجم واردات کشور به تدریج در حال افزایش به میزان بیشتری نسبت به حجم صادرات کشور است که این روند در صورت ادامه می‌تواند نگران‌کننده باشد و درنهایت به خروج ارز و شکست صنایع داخلی منجر شود. نقش بازاریابان فعال در بازاریابی صنعتی: بازاریابان فعال در بازارهای صنعتی، در سازمان خرید بنگاه‌های کوچک و بزرگ صنعتی با افراد آموزش دیده، متخصص و مطلعی روبه‌رو می‌شوند که در ارزیابی پیشنهادهای رقابتی تبحر دارند. شرکت‌های خریدار کالاها را برای تولید محصول دیگر و یا فروش مجدد کالا به دیگران و کسب سود خریداری می‌کنند. بازاریابان صنعتی باید نشان دهند که محصول آنها چگونه مشتریان را برای دستیابی به درامد بیشتر و یا هزینه کمتر کمک می‌کند. در این بازار، گرچه تبلیغات نقشی حساس دارد، اما نقش‌های اصلی را نیروهای فروش، قیمت، اعتبار و میزان قابلیت اتکا شرکت و کیفیت محصول ایفا می‌کنند. نتیجه: در پایان می‌توان گفت که هم‌اکنون با توجه به بهره‌مندی از نیروهای متخصص در عرصه صنعت، پشتکار، همت والا و توان نوآوری و خلاقیت‌های جوانان این مرز و بوم، به حدی رسیده‌ایم که تقریبا می‌توانیم به فناوری تولید اکثر کالاهای صنعتی و مصرفی دست یابیم. برای تکمیل چرخه تولید و مصرف و رساندن کالاها و خدمات به خریداران داخلی و بین‌المللی، به فعالیت مدیران بازاریابی و بازاریابان خبره نیاز است. لذا هر چه وسعت این چرخه افزایش یابد، با تولید و عرضه بیشتر محصولات، امکان بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و همچنین نزدیکی به اشتغال کامل در کل اقتصاد کشور میسر شده و به همراه برنامه‌های عدالت اجتماعی و توزیع مناسب ثروت، ان‌شاءالله به توسعه و رفاه اقتصادی بیشتری دست خواهیم یافت. بازاریابی چندسطحی: بازاریابی چندسطحی در متون مدیریتی، بازاریابی صنعتی به عنوان آن دسته از عملکردها و فعالیتهای تجاری و بازرگانی تعریف شده‌است، که فرایندهای مبادله را بین تولید کنندگان و مشتریان سازمانی تسهیل می‌کند.
بازاریابی چند سطحی   (MLM): بازاریابی چند سطحی و مشارکتی نیز تشابهاتی به بازاریابی شبکه ای دارد که افراد با مشارکت هم محصول و یا محصولاتی را بفروش می رسانند و در قبال فروش این محصولات سودی را که طبق پلان درآمدی سازمان تنظیم شده دریافت می کنند و به دلیل اینکه با فعالیت کل مجموعه همه افراد به سود دهی می رسند مجموعه برای فروش بیشتر و سود بیشتر با هم همکاری و مشارکت می کنند تا در سایه کمک به یکدیگر سود بیشتری دریافت کنند. این نوع بازاریابی نیز در نوع خود بسیار خوب و قوی می باشد چرا که با شبکه ای از انسانها روبرو است که برای دریافت سود بیشتر فالیت خود را جهت فروش بیشتر افزایش می دهند .
البته ضعف هایی نیز در این نوع بازار یابی وجود دارد که می بایست برطرف گردد و در صورت عدم مدیریت مجموعه و محصولات مشکلات بسیاری متوجه افراد شده و باعث بدنامی سازمان می گردد که این بدنامی خیلی سریع و در سطحی گسترده خواهد بود و برای سازمان بسیار خطرناک است.
اما برعکس در صورت مدیریت و برنامه ریزی صحیح و داشتن یک استراتژی مناسب برای چگونگی فروش و پلان درآمدی بازاریابان می تواند خیلی سریع سازمان را از هر لحاظ رشد دهد.

2-9-4-2-   بازاریابی شبکه ای (NM)
این نوع بازاریابی بصورت امروزی از بیش از یک دهه پیش آغاز شده و روند رو به رشدی داشته که البته به دلیل سواستفاده هایی که از طرف بعضی سود جویان در این نوع بازاریابی بوجود آمده معنی و قابلیت استفاده صحیح آن در کشور تقریبا منفی  می باشد در حالی که در صورت مدیریت صحیح و هدایت درست و ارائه خدمات و محصولات مناسب می تواند از قویترین شکل های بازاریابی باشد.
سازمانهای بسیاری آگاهانه و یا نا آگاهانه از روش نا صحیح این نوع بازاریابی استفاده کردند و بدلیل عدم مدیریت صحیح و برنامه ریزی و توجه به فرهنگ جامعه ( تحقیقات بازاریابی) نتیجه ای جز شکست را تجربه نکردند.
اما امید می رود در آینده ای نه چندان دور برنامه ای مدون با راه کارهایی مناسب و مفید ارئه گردد تا بتوان از این نوع بازاریابی که در نوع خود می تواند بسیار مفید و ارزشمند باشد استفاده کرد.
به تازگی با خبر شدیم که دولت به فکر راه کاری برای ایجاد فضای مناسبی جهت فعالیت بازاریابان در این نوع بازاریابی نیز می باشد.
صحبت در مورد این نوع بازاریابی بسیار است و نقاط قوت و ضعف بسیاری وجود دارد که در حال بررسی و تحقیق است.

2-9-4-3-    بازاریابی خدمات
در این نوع بازار یابی به دلیل نا محسوس بودن محصول کار بازاریاب کمی دشوار تر از فروش کالاهای فیزکی که در هنکام بازاریابی و فروش کاملا مشهود و وحسوس هستند می باشد از این رو آشنایی کامل بازریاب با زوایا و جوانب مختلف محصول امری است انکار ناپذیر.
بازاریاب محصولات خدماتی با توجه به وجود رقبا می بایست از جزییات محصول قابل ارائه خود اطلاعات مکفی داشته باشد تا در هنگام معرفی محصول خود بتواند بطور کامل مخاطب خود را مجاب و متقائد نماید.
از مهارتهای بازاریابی محسوس کردن خدمات و بالا بردن انگیزه خرید مشتریان است بطوری که نیاز مشتریان را درک و با توجه به آنها در بازار هدف محصول خود را به شکلی زیبا و پر اهمیت معرفی نماید. البته منظر از زیبا جلوه دادن محصول فریب مشتریان نیست بلکه آنچه هست را به بهترین شکل ممکن معرفی کرده و نظر مشتری را جلب نماید.
در اینجا نقش سازمان و مدیریت آن در تولید محصول ( خدمات) تحقیقات مناسب برای عرضه محصول و یا خدماتی متفاوت نسبت به دیگر رقبا می باشد

2-9-4-4-    بازاريابی ويروسي
اول تعریفی از ویروس:
ويروس، يک پوشش پروتئيني است که شامل مواد ژنتيک است. ويروس حمله کننده از پوشش پروتئيني خود براي اتصال به يک سلول سالم استفاده مي کند. اولين بار که اتصال محکم و قابل اطميناني صورت پذيرفت، ويروس مواد ژنتيک خود را وارد سلول سالم مي کند و به صورت دائمي د.ان. اي (D.N.A ) سلول ميزبان را تغيير مي دهد. يک ويروس نسبتا مؤثر ميتواندسلول ميزبان راتبديل به يک کارخانه تکثيرويروس كند.
حال بازار يابي ويروسي با تبديل شبکه اينترنتي مشتريان و مشترکان به ماشين عظيمي که خبرها را دهان به دهان پخش مي کنند، شرکت را در معرض ديد همه قرار مي دهد. پيام تبليغي يک شرکت با استفاده از ترغيب مشتريان به معرفي آن شرکت به دوستان و آشنايان مي‌تواند به طور چشمگيري افزايش يابد. در واقع شرکت از مشتريان خود براي انجام کار استفاده مي كند و مشتري با هر بار استفاده‌، بي اختيار فروشنده محصول شرکت مي‌شود. اگر درصد زيادي از دريافت کنندگان پيام، آن را به تعداد زيادي از دوستان خود ارسال کنند، رشد ارسال آن پيام بسيار قابل توجه خواهد بود و به طبع اگر تعداد تبادل کم شود، رشد با شکست مواجه خواهد شد.
بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) به معنای عرضه ی تسهیلاتی به طور مجانی و دادن اجازه به افراد برای انتقال آن به دیگران است.
مقصودبازاریابی:
پراکندن پیام میان مردم به هر تعداد ممکن است، بدون این‌که پولی برای تبلیغات صرف شود. در واقع این نوع بازاریابی مانندویروس خودراتکثیرمی‌کند و مشتری منتشرکننده ی آن است.
متداول‌ترین روش برای انجام این نوع بازاریابی شبکه ی جهانی اینترنت است که با افزایش تعداد کاربران اینترنت، اهمیت آن روز به روز افزایش بیش‌تری می‌یابد. خریداران کالا و خدمات به صورت online دایماً در حال توسعه ی شبکه ی خود هستند و بیش‌تر ازگذشته به سایر خریداران برای یادگیری و یا توصیه ی محصولات و خدمات جدید متکی هستند. آغاز یک طرح بازاریابی ویروسی اثربخش، مستلزم ارایه ی یک دلیل یا انگیزه ی قوی به افراد است تا آن‌ها را تشویق به ارسال پیام و یا تبلیغ مورد نظر به دوستان و اطرافیانشان کند. به طور مثال طنزها و لطیفه‌ها معمولاً خیلی سریع از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می‌کند، صرفاً به این دلیل که بامزه و خنده‌ هستند. بنابراین کلید موفقیت در نهایت در دست بازاریابان است چرا که آن‌ها باید با ارایه ی ایده‌ها و تشویق خلاقانه، انگیزه ی لازم را به افراد برای ارسال پیام مورد نظر به دیگران بدهند. یک ایده ی جالب توجه، به عنوان مشوق می‌تواند مشتریان را تشویق کند تا برای توصیه ی محصول و یا نام تجاری مورد نظر با هم ارتباط برقرار کنند.
بازاریابی ویروسی راهبردی:
شرکتهایی ازطريق پيامهايي دربرنامه هاي پست ا لکترونيک براي خود تبليغ مي کنند. بر اساس اين روش هر نامه اي که توسط خدمات پست ا لکترونيک اين شرکتها صادر مي شود، حاوي پيام تبليغاتي مختصر و مفيدي است، يعني به تعداد نامه هايي که مردم با استفاده از خدمات اين شرکتها بين هم مبادله مي كنند، اين پيامها هم توزيع مي‌شود. از آنجا که اين پيامها بدون فعاليت و دخالت مستقيم اين شرکتها توزيع مي شود و در تمام مکاتبات بين افرادي که نشاني الکترونيک خود را از اين شرکتها اخذ کرده اند، منتشر مي شود، به اين شيوه بازاريابي، ويروسي راهبردي مي گويند.
بازاریابی ویروسی:
بازار يابي ويروسي هر استراتژي است که افراد را به انتقال پيام بازاريابي به ديگران تشويق مي کند و ايجادکننده امکان رشد ترويجي در نمايش و نفوذ پيام است.
دوبینش بازاریابی ویروسی:
1.      دنيايي که در آن بازاريابان ميتوانند با هزينه هاي تقريبا معادل صفر مشتري ايجادکنند.
2.      پيشنهاد مي کند که ارتباطات ازحالت ” بازارياب- مصرف کننده” به طرف” مصرف کننده- مصرف کننده” جا به جا شود.در واقع، بيشترين قدرت در فروش محصولات و ايده ها از طريق بازارياب به مشتري صورت نمي گيرد، بلكه از طريق مشتري به مشتري انجام مي شود.
دلیل محبوبیت بازاریابی ویروسی:
1.      شبکه هاي اجتماعي کاملا به سمت وب حرکت کرده اند. اکنون بخش بزرگي از دوستان و اعضاي خانواده هر شخص روي خط است يا به زودي به آن متصل مي شود.
2.      تماس شخصي بر روي وب تقريبا به صورت رايگان است. هر شخص مي تواند در عرض کمتر از يک روز با صد نفر ارتباط برقرار کند و هر کدام از اين صد نفر نيز به نوبه خود مي توانند با بيش از صد نفر ديگر ارتباط برقرار سازند. در واقع هرم ارتباطي مي تواند در مدت يک روز ساخته شود.
3.      تأثير شبکه نقش مهمي را ايفا مي کند. همانطور که افراد بيشتري ثبت نام مي کنند، آنها مي توانند با گروه بزرگتري ارتباط برقرار کنند و به زودي تعداد کل به صورت تصاعدي افزايش مي يابد.
کارهای شرکتها برای ایجادانگیزه درمشتریان:
–       خدمات يا مفاهيم ارزشمند
–       تشويق مالي ( درشکل رقابت و مسابقه يا برنامه هاي حق و حساب)؛
–       احساس تشخص به علت همراه بودن با نام و نشان تجاري شرکت؛
–       سرگرمي ( انيميشن، کارت پستال و …‌. ).
انواع بازاريابي ويروسي
1- ويروسي ارزشي: در اين حالت افراد تجربيات با کيفيت خود را با ديگران سهيم مي شوند.
فرد الف محصولي را امتحان مي کند و آن را خوب مي‌يابد. پس او به فرد ب مي گويد که او نيز اين محصول را امتحان کند. در اين حالت محصولات بايد به اندازه کافي خوب باشند تا منجر به ترغيب افراد شوند. در واقع استفاده از اين جمله که ” اين موضوع را براي دوستان خود به‌صورت رايگان ارسال کنيد” يک محصول را ويروسي نمي کند، بلکه آنها فقط به استفاده کنند گان اجازه مي دهد تا درباره محصولات خوب با ديگران صحبت کنند.
2- ويروسي حيله اي : افراد به دلايل زيادي‌، ازطريق تشويق ديگران سعي در فروش محصول مي كنند.
فرد الف سعي مي کند تا فرد ب را متقاعد کند که محصول را امتحان کند، زيرا ممکن است در صورت استفاده فرد ب از آ ن محصول، فرد الف پاداشي دريافت کند. در اين حا لت استفاده کننده بايستي احساس کند که پاداش ارزشمند است و اينکه محصولات به اندازه کافي خوب باشند که براي نارضايتي احتمالي ديگران بتوان ريسک كرد. به عبارت ساده ، زماني که محصولات به اندازه کافي با کيفيت نيستند ، افزودن پاداش ممکن است منجر به واکنش شديد استفاده کننده در برابر فروش شود.
3- ويروسي حیاتی: افراد مي خواهند تا در تجربيات خود با کساني شريک شوند که به محصولات معين و ويژه اي نياز دارند.
فرد الف مي خواهد در تجربه يك محصول با فرد ب شريک شود و فرد ب نياز به محصول ديگر دارد و…  .نرم افزار آکروبا ت(acrobat) و سا يت اي بي (eBay) مثالهايي از اين دسته اند. در اين حالت استفاده کننده بايستي احساس كند که آن تجربه و محصول ارزشمند است تا علاوه بر ايجاد تغيير در خود شخص ، دليلي براي ارسال آن به ديگران نيزداشته باشد.

4- ويروسي مار پيچي: افراد مي خواهند تا در تجربيات شاد، و يا جالب با ديگران شريک شوند.
فرد الف مي خواهد تجربه خود را با فرد ب در ميان بگذارد، به خاطر اينکه او فکر مي کند که فرد ب نيز آن موضوع را مثل خودش شاد ، و يا جالب مي داند. ذکر اين موضوع لازم است که محصولات و کالاهاي اجباري مناسب اين طبقه نيستند.

5- ويروسي نا خوشايند: افراد به ديگران درباره تجربيات منفي خود هشدار مي‌دهند.
فرد الف محصول را امتحان مي کند و در مي يابد که محصول خيلي بدي است‌. سپس او مانع استفاده فرد ب از اين محصول مي شود. كسي كه محصولاتي با کيفيت پايين ايجاد مي‌کند که مطابق با نظر و سليقه استفاده کننده است. يا محصولاتي که استفاده کننده حالت مزورانه‌اي را در آن محصول مشاهده مي‌کند، اين نوع ويروس را ايجاد مي‌کند.
نتیجه:براي ويروسي ساختن بايستي نوع آن را در نظرداشت. شرکتها بايد سعي کنند تا نيازها و خواسته هاي استفاده کنندگان خود را شناسايي و براي برآورده ساختن و ارضاي آ ن نيازها و خواسته ها، محصولاتي را ايجاد کنند که منجربه يک تجربه مثبت دراستفاده کننده شود.
مشکلات بازاريابي ويروسي
1- کنترل نام و نشان تجاري: اینکه شرکت، کنترلي بر روي نام و نشان تجاري خود ندارد. شرکت نمي‌داند که در آينده چه کسي قصد برقراري ارتباط را دارد. در نتيجه، بسياري از پيامها ممکن است توسط افرادي غير از مخاطبان هدف به پايان برسد.علاوه بر اين، در بعضي موارد افراد ممکن است، پيام را تعديل يا چيزي را به آن اضافه كنند که اين باعث ادراک متفاوت افراد از نام ونشان تجاري شرکت شود، چيزي که مورد نظر شرکت نبوده است .
2- رشد بدون نمودار( نگاره) : بازاريابي ويروسي مي تواند به مسيرهاي رشد غير قابل پيش بيني منجر شود. اين موضوع که چنين رشدي مورد انتظار شرکت بوده ياخيرواينکه حتي اصلا شرکت خواستار اين رشد بوده يا نه، بدرستي مشخص نمي شود. چنين مسيرهاي رشدي ممکن است منجر به تغييرات ناگهاني و غير منتظره در مسير استراتژيک شرکت شود که مي تواند به صورت معمايي حل نشده در آيد.
3- فقدان سنجش و اندازه گيري: شرکت هميشه نمي تواند فردي را که پست هاي الکترونيک را دريافت مي‌كند و آنچه را که انجام مي دهد، پيگيري کند. در بسياري از موارد مشخص کردن اينکه چه افرادي خدمات شرکت را انتخاب کرده‌اند، از طريق تکنيک‌هاي بازاريابي ويروسي امکان‌پذير نيست.
4- تهديد روابط شخصي: اگراين نوع بازاريابي به صورت ضعيفي عمل کند، اين نوع بازار يابي مي تواند درابعاد وسيع باعث خدشه دار كردن موقعيت بازارياب شود. دريافت يک پست الکترونيک تجاري توسط يک دوست به طور نا خواسته، مي‌تواند روابط فرد را با شخصي که اين نامه را برايش ارسال کرده است، تضعيف كند که اين موضوع ممکن است باعث از دست دادن يک دوست و عصبانيت از بازارياب شود که اين پيام نا خواسته را براي فرد ارسال كرده است.
برخي از راهکار هاي غلبه بر اين مشکلات درزير آمده است: ايجاد نام و نشان تجاري بسيار قوي که تحمل تعبير و تفسير ها را داشته باشد و يا ابداع رهيافت و راهکاري که فاقد نام ونشان تجاري باشد.
1-    ا نتخاب و استفاده کردن از ويروسي که داراي ارزش زيادي است و محدود ساختن روابط.
2-    آشنايي و شناخت قوانين و مقررات وآموزش طرفداران شرکت.
3-    گسترش، تنظيم و هدف گيري در مورد ويروس هايي که داراي ارزش هستند.
آنچه مسلم است بازاريابي ويروسي يک هدف نيست، بلکه بخشي از استراتژي جامع بازاريا بي شرکت است. در واقع، اگر هدف عمده فعاليتهاي پست ا لکترونيک، ايجاد نام و نشان تجاري است به منظور تحقق اين هدف، مي توان از بازاريابي ويروسي استفاده كرد.
نتيجه :اگر چه ممکن است شرکتي مهارت و زبردستي خاصي در ارائه پيامهاي مهم را داشته باشد و همه قوانين ومقررات مربوط به پست الکترونيک را نيز در نظر داشته باشد، ولي مهمترين مسئله اين است که اگر مصرف کننده از سايت بازديد کند و چيزي کمتر از انتظار خود را مشاهده کند، شرکت در امر بازاريابي ويروسي موفق نخواهد شد و بايستي جدي تر به اين قضيه نگاه کند.
ده روش موثربرای بازاریابی ویروسی:بازاريابي ويروسي به مردم اين امكان را مي دهد تا از محصولات و سرويس هاي شما بصورت رايگان استفاده كنند. اين امكان در جهت چندبرابر كردن و سرعت بخشيدن به فروش شما در اينترنت بسيار موثر خواهد بود. ايده پنهان در بازاريابي ويروسي اين است كه شما تبليغ خود را به همراه جايزه اي در اختيار ديگران براي استفاده يا هديه آن به ديگران ، قرار مي دهيد.
1.      به ديگران اجازه دهيد از مقاله هاي شما براي استفاده در وب سايت ، مجله الكترونيكي ،خبرنامه ها و كتب الكترونيكي خود بهره مند شوند.منبع و امكان چاپ مجدد مقاله را در انتهاي آن قرار دهيد.
2.      اجازه دهيد ديگران از هر هديه رايگان شما به عنوان جايزه براي فروش محصول يا معرفي خدمات شما استفاده كنند.
3.      اجازه دهيد ديگران از صفحه تبادل نظر online شما روي وب سايت خود استفاده كنند .بعضي افراد اين صفحه را در اختيار ندارند. مي توانيد در ازاي اجازه استفاده ديگران از اين صفحه ،بنر خود را در بالاي صفحه اضافه كنيد.
4.      به ديگران اجازه دهيد بر روي سرور شما وب سايتي به رايگان ايجاد كنند. به ازاي فضاي رايگاني كه در اختيار آنها قرار مي دهيد، از فضاي تبليغاتي وب سايتهاي آنان استفاده كنيد.
5.      به ديگران اجازه دهيد لينك سايت خود را در دفترچه راهنماي رايگان وب سايت سايت شما قراردهند و در مقابل از آنها بخواهيد لينك وب سايت شما را در وب سايت خود قرار دهند.
6.      سرويس هاي online رايگاني مانند Emailرايگان ، ثبت رايگان در موتورهاي جستجو گر و … در وب سايت خود ارائه نمائيد. به ديگران اجازه دهيد از اين سرويس ها در وب سايت يا مجله الكترونيكي خود بهره گيرند.
7.      به ديگران اجازه دهيد نرم افزار هاي رايگان شما را به دوستان خود هديه دهند.فراموش نكنيد تبليغات خود را در داخل برنامه ها قرار دهيد.
8.      امكان بهره گيري از نمونه طرح هاي گرافيكي وب سايت و يا خبرنامه را براي ديگران فراهم آوريد تا از آنها استفاده نموده يا به ديگران هديه دهند. شما فقط تبليغات خود را در آنها بگنجانيد.
9.      اگر كتاب الكترونيكي داريد ، به ديگران اجازه دهيد تبليغات خود را به رايگان در آن اضافه كنند. به ياد داشته باشيد با اين كار ، آنها كتاب الكترونيكي شما را در اختيار بازديدكنندگان وب سايت خود يا مشتركين مجله الكترونيكي خود قرار مي دهند.
10.  امكان استفاده از كتاب الكترونيكي خود را براي ديگران فراهم آوريد. اجازه دهيد ديگران كتاب الكترونيكي شما را به بازديدكنندگان خود ارائه نمايند. بازديد كنندگان جديد نيز بايد بتوانند كتاب را در اختيار ديگران بگذارند. ادامه اين كار موجب پخش شدن ويروسي كتاب الكترونيكي شما و در حقيقت تبليغ شما و محصولات و خدمات شما در اينترنت مي شود.
چند استراتژی بسیار مؤثر در بازاریابی ویروسی:ارایه ی این امکان که افراد از مجموعه ی محصولات و خدمات در سایت به طور مجانی استفاده کنند. این در واقع قوی‌ترین استراتژی بازاریابی ویروسی است. ایده‌ای که در پس بازاریابی ویروسی قرار دارد، این است که شرکت تبلیغ خود را با ارایه ی یک کالا یا خدمت مجانی به افراد عرضه کند.
–        نوشتن مقالاتی که موضوعات آن مرتبط با محصول یا خدمت مورد نظر نیز هست. در این ارتباط، باید به افراد اجازهء استفادهء مجدد از این مقالات را در وب‌سایتشان یا جای دیگر داد، چرا که آن‌ها با معرفی مرجع و منبع مقاله و اشاعهء محتویات آن به طور غیرمستقیم و ناخودآگاه اقدام به بازاریابی به نفع شرکت می‌کنند.
–        امکان ارسال هر یک از صفحات یا متون موجود در وب‌سایت شرکت به وسیله ی بازدیدکنندگان به دوستان و اطرافیانشان. به طوری که افراد تنها با وارد کردن نام و نشانی ایمیل موردنظر خود بتوانند متن مورد علاقه‌شان را به فرد دیگری ارسال کنند.
–        ایجاد امکان عضویت بازدیدکنندگان درسایت شرکت وهمچنین ایجاد امکان ارسال خبرنامه به ایمیل کاربران و ارایه ی فضای کافی به آن‌ها برای ساخت سایت شخصی به طور رایگان و در زیر مجموعه ی سایت اصلی شرکت تا از این طریق هم آن‌ها به فضایی برای ارایه ی مطالب خود و رسیدن به اهدافشان دست یابند و هم شرکت امکان تبلیغ برای کالا و خدمات خود را در آن فضا داشته باشد.
–        در نظر گرفتن تالارهای گفت‌وگو به منظور تماس و گفت‌وگو با افراد و نیز برقراری ارتباط میان آن‌ها با یکدیگر به صورت online به این ترتیب تبادل اطلاعات و ارتباطات میان افراد با هم و با شرکت بسیار آسان می‌شود.
–        انتشار یک کتاب الکترونیک (Ebook) و دادن این اجازه به افراد که تبلیغات مورد نظر خود را ضمیمه ی این کتاب کنند که به آن‌ها انگیزه ی لازم را جهت انتقال کتاب موردنظر به سایرین می‌دهد. به این ترتیب پیام یا تبلیغ مورد نظر شرکت به آسانی انتقال می‌یابد. به علاوه حتی محتوا و موضوع کتاب در صورت جذابیت می‌تواند مورد توجه و علاقه ی خوانندگان قرار گرفته و انگیزه ی لازم را برای فرستادن آن به دیگران در آن‌ها ایجاد کند.
2-9-3-               دامنه هاي بازاريابي:بازاریابی دارای دامنه بسیار گسترده ای است که تمام امور زندگی بشر را در بر می گیرد؛ زیرا طبق تعریفی که از محصول داشتیم محصول هر چیزی است که به نحوی نیاز به خواسته ای را برآورده سازد. با این تعریف می توان شخص، سازمان، ایده، امکان، خدمت و هر نوع کسب و کار تجاری یا غیر تجاری را محصول قلمداد کرد؛ نتیجه هر کدام از آنها نیاز به بازاریابی با مفهوم کامل و ابعاد گسترده آن دارد. در اینجا ضمن اشاره به هر کدام از این موارد، بازاریابی سازمانهای غیر تجاری و غیر انتفاعی را که نقش مهمی در اقتصاد هر کشور دارند به طور دقیق بررسی می کنیم.
بازاریابی خود (شخصی):بازاریاب موفق کسی است که پیش از هر نوع فعالیت بازاریابی برای محصول یا سازمان بتواند تواناییهای خود را به درستی بشناساند. بازاریابی شخصی یعنی تمام فعالیتهایی که برای ایجاد، حفظ یا تغییر طرز فکر و برداشت رقبا و دیگران نسبت به فرد انجام می گیرد. این نوع بازاریابی اگر چه در مورد شخصیتهای سیاسی، ورزشی، هنری، ادبی و علمی مطرح است می تواند برای هر کس در هر جا از استخدام تا ازدواج و دیگر امور زندگی موثر و مفید باشد. بازاریابی شخص باعث افزایش اعتماد به نفس، امید و کامیابی افراد می شود. در این نوع بازاریابی باید حد اعتدال را در نظر بگیریم و با ترفندها ، فنون و شیوه های اجرای آن آشنا باشیم. بازاریابی شخصی یعنی شناساندن و عرضه قابلیتها و تواناییهای خود به افرادی که خواهان و نیازمند آن هستند. چه بسیار افرادی که دارای استعدادها و تخصصها و ایده های بسیارارزنده ای بوده، می توانسته اند پاسخگوی نیازهای فردی و اجتماعی بسیاری باشند، اما به علت عدم توانایی در بازاریابی خود، در
حوزه هایی محدود فعال بوده، یا منزوی و مایوس مانده اند.
بازاریابی سازمان :سازمانها نیز باید خود را به درستی به مردم معرفی کنند. بازاریابی سازمان یعنی فعالیتهایی که باعث ایجاد یا حفظ طرز تلقی، رفتار و برداشت مخاطبان نسبت به سازمان می شود. مسئولان روابط عمومی سازمانها بازاریابی هستند که می توانند سازمان را در جامعه به درستی بشناسانند و تصویری مثبت از آن ارائه دهند یا اینکه آن را تضعیف یا بی اعتبار کنند. بازاریابی جدید بر این باور است که همه کارکنان شرکت با روحیه بازارگرایی همگانی، بازاریابان سازمان هستند و در ایجاد ذهنیت و تصویری مثبت از سازمان در جامعه نقش مهمی دارند. در بازاریابی سازمان باید تجسم و تصور مردم را نسبت به سازمان به دقت ارزیابی کرد و آن را بهبود بخشید.
بازاریابی مکان:یکی از مهمترین منابع درآمد بسیاری از کشورها یا شهرها جذب توریست یا «گردشکر» است. توانایی در بازاریابی مکانها، بناها، ساختمانهای تاریخی و تفریگاهها، نیازمندآشنایی با فعالیتهای مربوط به آگاه کردن، جلب نظر مردم و جذب آنها و تغییر طرز تلقی آنها از مکانها و امکانات یک شهر، منطقه یا کشور. بازاریابی مکان به تحقیق، برنامه ریزی، آموزش، تسهیلات و امکانات گوناگون نیاز دارد. این نوع بازاریابی برای جامعه بسیار سازنده و مفید است. متاسفانه ایران با اینکه امکانات طبیعی، تاریخی و دیدنی بسیاری دارد نتوانسته است در این نوع بازاریابی نقش مناسبی داشته باشد.
بازاریابی ایده:اگر بپذیریم که محصول در بازاریابی یعنی هر چیزی که به نوعی خواسته یا نیازی را برآورده سازد«ایده» محصولی است که پاسخگوی نیازها و نیازمندان گوناگونی است. بازاریابی ایده یعنی ارائه و عرضه، اندیشه، نظر یا ایده برای ایجاد تفاهم، تغییر رفتارها و باورهای مردم و سازمانها. یکی از مشکلات جامعه ما این است که «ایده» داریم، اما «عقیده» به آن نداریم. امروز بیش از هر زمان ما نه تنها به ایده بلکه به بازاریابی درست ایده ها نیاز داریم. ایده خوب هست، اما کافی نیست.
…….. ایده های کلی:نگذارید روزتان بدون پرداختن به حداقل یک فعالیت بازاریابی شب شود درصدی از درآمد ناخالص خود را به عنوان بودجه سالیانه بازاریابی تعیین کنید.
–       هر سال اهداف خاص بازاریابی را تعیین و هر سه ماه یک بار آنها را ارزیابی و تنظیم نمایید.
–       یک پوشه برای نگهداری ایده های بازاریابی اختصاص دهید. هر روز و هر ساعت کارت ویزیت را همراه تان داشته باشید.

دسته بندی : افزایش فروش سایت