تبلیغات همسان یا Native advertisement مدتی است که در ایران توسط وب سایت های مختلف فعال شده است و استقبال خوبی از آن انجام شده است. اینگونه از تبلیغات در سایت های اینترنتی بازدهی بسیار بیشتری نسبت به تبلیغات بنری دارد و علاوه بر اینکه کلیک بیشتری نسبت به بنرهای تبلیغاتی میخورند، مخاطب هدفمندتری را نیز می توانند به سمت سایت آگهی دهنده هدایت کنند.

دلیل این موضوع این است که کاربران معمولا بنرها را نگاه نمی کنند و به بنرهای تبلیغاتی به صورت تبلیغات ناخواسته نگاه می کنند، به همین دلیل بنرهای تبلیغاتی نرخ کلیک کمی دارند. مدیران سایت ها و بازاریابان محتوا به مرور به سمت روش های جایگزین مانند رپورتاژ آگهی ها و تبلیغات همسان رفتند تا بتوانند بازدهی بیشتر از تبلیغات بدست بیاورند.

اولین سیستم تبلیغات همسان در دنیا، گوگل ادروردز و گوگل ادسنس هستند که توسط گوگل ابداع شد. امروزه در دنیا تبلیغات همسان از استقبال زیادی برخوردار است و روز به روز به طرفداران آن اضافه می شود. در سالهای اخیر در ایران نیز شاهد راه اندازی سیستم های تبلیغات همسان بوده ایم.

هدف از تبلیغات همسان چیست

با استفاده از تبلیغات همسان، می توان تبلیغات را به اشخاصی نشان داد که در همان زمینه محتوا و اطلاعات می خواهند و به همین دلیل اینگونه از تبلیغات نه تنها برای مشاهده کننده آزاردهنده نیست بلکه به او کمک میکند تا اطلاعات بیشتری کسب کند. به همین دلیل است که تبلیغات همسان در دنیا از اقبال زیادی برخوردار شده است و طرفداران زیادی دارد چون برای هر دو طرف آگهی دهنده و نمایش دهنده نتیجه بهتری دارد.

بهترین سیستم تبلیغات همسان در دنیا کدام سیستم است؟

بهترین سیستم موجود در دنیا سیستم تبلیغاتی شبکه گوگل یا Google Network است. در شبکه گوگل، تبلیغ دهندگان از سیستم گوگل ادوردز استفاده می کنند و نمایش دهندگان با استفاده از سیستم گوگل ادسنس اقدام به نمایش تبلیغات در سایت خود و کسب درآمد از آن می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم های گوگل ادرودز و ادسنس می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

تبلیغات گوگل – گوگل ادورز و گوگل ادسنس

در ایران سایت های زیادی اقدام به راه اندازی سیستم های تبلیغات همسان کرده اند که از جمله آنها می توان به سایت هایی مانند کانگورو، یکتانت، انتورک، کلیک یاب، فست کلیک و… اشاره کرد. مشکلی که ما در ایران داریم این است که هیچکدام از این سیستم ها در حقیقت همسان نیستند!

تبلیغات همسان چگونه کار می کنند؟

تبلیغات همسان با خزش صفحات سایت نمایش دهنده محتوای آنها را ایندکس می کنند، در واقع کاری که در حالت عادی موتورهای جستجو برای ایندکس کردن صفحات اینترنتی می کنند. پس از این مرحله بر اساس یک الگوریتم هوش مصنوعی که میزان شباهت متن صفحات و ارتباط کلامی را بدست می آورد شاخصی به نام شباهت را برای هر تبلیغ و هر صفحه در یک سایت بدست می آورند.

به عنوان مثال اگر من تبلیغی طراحی کرده ام برای معرفی یک دوره آموزشی با عنوان : دوره آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی

الگوریتم شباهت زمانی که یک درخواست در یک صفحه از سایت های اینترنتی برای نمایش تبلیغ ارسال می شود، باید محتوای آن صفحه را با موضوع تبلیغ مورد نظر و حتی URL نهایی که قرار است تبلیغ به آنجا هدایت شود بسنجد، مطمئن شود که موضوع هر دو صفحه یکسان هستند و به یک موضوع اشاره میکنند، این اطمینان صرفا بر اساس کلمات استفاده شده در یک حوزه نیست و می تواند بر اساس طبقه بندی محتوای اینترنتی نیز انجام شود، به عنوان مثال اگر صفحه ای با عنوان “چگونه یک استارتاپ اینترنتی بسازیم؟” نیز در سایت نمایش دهنده باشد، این تبلیغ می تواند در این صفحه نیز نمایش داده شود.

راه اندازی یک سیستم تبلیغات همسان همانطور که توضیح دادم تا حدود زیادی مشابه راه اندازی بخش خزش و ایندکس یک موتور جستجوی اینترنتی است و دقیقا به همین دلیل است که گوگل بهترین سیستم تبلیغات همسان در دنیا را دارد، زیرا پایگاه داده گوگل بسیار بزرگ است و بر اساس الگوریتم شباهتی که مشخص می کند می تواند نتیجه مناسبی را به کاربر نمایش دهد.

تمام سیستم هایی که در ایران برای این موضوع راه اندازی شده اند، تبلیغات همسان را تا حد یک سیستم نمایش لینک تبلیغاتی تنزل داده اند و من در آزمایشاتی که از این سیستم ها کردم دقیقا به همین نتیجه رسیدم که عملا هیچ سیستمی در ایران نتوانسته است تبلیغات همسان را پیاده سازی کند. لطفا اگر سیستم مناسبی در این زمینه میشناسید معرفی کنید تا مورد بحث و تحلیل قرار بگیرد.

دسته بندی : افزایش فروش سایت