بک‌ لینک

پس از گذشت مدتها از به وجود آمدن تعاریفی همچون بک‌ لینک و چیزهای دیگر در سئو ٬ کمتر در وب فارسی به معنای دقیق آنها توجه کرده‌ایم و بعضی اوقات آنها را با چیزهای دیگر اشتباه گرفته‌ایم. یکی از این مفاهیم٬ بک‌ لینک است که در حال حاضر تعریف آن در بین مدیران سایت‌ها و شاید برخی مشاورین سئو کمی با آنچه که در واقعیت هست تفاوت دارد.

ویکی‌پدیا : بک‌ لینک یک لینک خروجی از یک صفحه به صفحه دیگر است. هرچه بک‌ لینک بیشتری به سایت شما روانه شود٬ سایتتان محبوب‌تر خواهد بود.

بک‌ لینک یعنی لینک‌هایی که یک سایت دیگر به سایت شما می‌دهد و یا شما با استراتژی‌های خاصی که برخی از آنها را در بخش لینک بیلدینگ یک ادمین می‌توانید ببینید٬ می‌گیرید. حالا این بک‌ لینک ها می‌توانند از سایت‌های مرتبط و غیرمرتبط باشند و یا تاثیر مثبتی بر روی سایتتان داشته باشند و یا حتی باعث افت رتبه آن شوند.

آی پی ایرانی

آی پی ایرانی سیستم افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا می باشد به گونه ای که در بهبود رتبه الکسا تاثیر چشم گیری دارد و تاثیر این روش در یک بازه ۷ تا ۱۴ روزه قابل مشاهده می باشد.

هم اکنون شروع کنید

بک‌ لینک های خوب و بد

چه بک‌ لینک هایی مفید هستند؟

در یک کلام٬ بک‌ لینک هایی که به صورت طبیعی توسط نویسنده/مدیر سایت به سایت شما با یک متن و عبارت مرتبط به سایت شما ایجاد شده باشند بک‌ لینک خوب نامیده می‌شود. این بک‌ لینک ها نباید از سایت‌های اسپم بیایند٬ نباید تعداد لینک‌های خروجی آن سایت بسیار زیاد باشد٬ نباید از سایتی با اعتبار بسیار پایین که شبیه اسپم است بیاید٬ نباید سایت لینک دهنده  با سایت شما از نظر ارتباط موضوعی خیلی غریبه باشد و فاکتورهای دیگری که مهم‌ترین آنها موارد ذکر شده بود.

چه بک‌ لینک هایی مضر هستند؟

مگر می‌شود که لینکی مضر باشد؟ بله. روزانه بسیاری از سایت‌های اسپم به دنیا می‌آیند و با دریافت و ایجاد لینک‌های غیرطبیعی و اسپم به نتایج بالای گوگل می‌آیند و سپس پنالایز می‌شوند! بک‌ لینک های مضر آنهایی هستند که از سایت‌های غیرمرتبط می باشند٬ دارای تعداد لینک‌های خروجی بسیار زیادند٬ از سایت‌هایی با IPهایی که اسپم شناخته شده‌اند هستند٬‌  Anchor text شما را بسیار تکرار کرده‌ اند و خودشان نیز تولید محتوا نمی‌کنند.

چه چیزهایی در کیفیت یک لینک موثر هستند؟

Anchor text: انکر تکست٬ همان متن یا عبارتی است که به یک صفحه دیگر لینک می‌شود. حالا چگونه تاثیر می‌گذارد؟ وقتی با عبارتی مرتبط با صفحه‌ای که می‌خواهید به آن لینک بدهید٬ انگار یک سیگنال به گوگل فرستاده‌اید که این انکرتکست با این صفحه مرتبط است و گوگل می‌تواند رتبه آن کلمه را با توجه به دیگر فاکتورها افزایش دهد.

Domain Authority

این فاکتور توسط شرکت Moz به وجود آمده است. سن دامنه٬ تعداد لینک‌های ورودی٬ کیفیت لینک‌ها٬ فعالیت سایت در شبکه‌های اجتماعی و .. در افزایش یا کاهش این فاکتور دخیل هستند. این امتیاز می‌تواند در مشخص کردن کیفیت یک لینک دخیل باشد.

Page Authority

اعتبار صفحه همانند Domain athority توسط شرکت Moz ارائه می‌شود که در مورد لینک‌های ورودی٬ کیفیت آنها و اعتبار کلی همان صفحه مشخص می‌شود.

دریافت لینک از سایت‌های کشورتان

اگر سایتی با زبان فارسی دارید٬ بهتر است لینک‌هایی که می‌گیرید از سایت‌هایی باشند که دارای دامنه .ir هستند. چون شانس شما را برای دریافت رتبه بالاتری در نتایج جست و جوی ایران افزایش می‌دهند. اما ممکن است باعث افزایش رتبه شما در نتایج جست‌وجوی بین‌المللی نشوند.

تعداد لینک‌های داخل صفحه

این که گوگل بداند لینک‌های خروجی از یک سایت طبیعی هستند یا خیر٬ توسط فاکتورهای زیادی مشخص می‌شود. اما در کل٬ تعداد لینک‌های خروجی از صفحه‌ای که از آن لینک می‌گیرید٬ نباید خیلی زیاد باشد و باید نسبت آن با محتوا حفظ شده باشد.

پیج رنک آن صفحه

البته در این که دیگر پیج رنک اهمیتی ندارد شکی نیست٬ اما همچنان یک سیگنال نسبتا تایید شده در افزایش تاثیر لینک هاست. دقت کنید که پیج‌رنک به صورت مستقیم بر روی رتبه شما تاثیر نمی‌گذارد٬ بلکه به صورت غیرمستقیم می‌تواند موثر باشد.

Relations

یکی از مواردی که خیلی‌ها در آن دچار اشتباه می‌شوند٬ بحث رابطه‌های بین لینک‌هاست. لینک‌ها مشخصه‌ای به نام Rel دارند که می‌توانیم با آن به موتورهای جست و جو بگوییم که از Link Juice و PR juice ما چیزی برای آن صفحه ببرند یا خیر. حال ممکن است که موتورهای جست و جو رتبه آن صفحه را به واسطه لینکی که شما به آن داده‌اید افزایش دهند٬ اما از پیج‌رنک شما چیزی برای آن صفحه نبرده باشند. در حالت عادی نیازی نیست که حتما در لینک “rel=”dofollow را ذکر کنیم. خود لینک‌ها به صورت پیش‌فرض Dofollow هستند.

یادمان باشد که لیست فاکتورهای یک لینک خوب به همین‌جا ختم نمی‌شود و شاید گوگل ده‌ها فاکتور دیگر نیز داشته باشد.

آی پی ایرانی

آی پی ایرانی سیستم افزایش بازدید و بهبود رتبه الکسا می باشد به گونه ای که در بهبود رتبه الکسا تاثیر چشم گیری دارد و تاثیر این روش در یک بازه ۷ تا ۱۴ روزه قابل مشاهده می باشد.

هم اکنون شروع کنید

اشتباهات رایج در مورد بک‌ لینک

بک‌ لینک همان تبلیغات متنی است!

متاسفانه چیزی که این روزها بسیار آن را می‌بینیم٬ افرادی هستند که فکر می‌کنند بک‌ لینک در همان تبلیغات متنی که اکثرا در سایت‌های ایرانی جا افتاده است خلاصه می‌شود و هرکس که اسمی از بک‌ لینک آورد٬ یعنی ماهیانه چند هزار تومان بدهیم تا سایتی لینک مارا در بخش تبلیغات متنی خود بگذارد! این تعریف کاملا غلط است. تبلیغات متنی هم یکی از روش‌های خرید بک‌ لینک به حساب می‌رود که از طرف گوگل کاملا مردود اعلام شده و باعث افت و پنالایز سایت شما نیز می‌شود.

بک لینک بد است و نباید بک لینک گرفت!

جمله دیگری که بعضی مواقع به گوش خورده است٬ اشتباه گرفتن مفهوم اصلی بک‌ لینک است. خود بک‌ لینک به خودی خود بخش مهمی از سئو را در دست دارد. بخشی که دیگران شما را پیشنهاد می‌کنند و گوگل این پیشنهادات را در نتایج جست و جوی خود تاثیر می‌دهد تا سایت شما رتبه خوبی داشته باشد. حالا چگونه می‌توان گفت که بک‌ لینک بد است؟ با این ماجرا موافقم که بک‌ لینک غیرطبیعی بد است٬ اما همه بک‌ لینک ها هم که بد نیستند!

بک لینک هرچه بیشتر بهتر!

دیگر زمان آن که به کمیت فکر کنیم به پایان رسیده است و باید کیفیت بیشتر بک‌ لینک ها را مد نظر خود قرار دهیم. هرچه کیفیت یک لینک دریافتی بالاتر رود٬ تاثیر آن بر روی رتبه سایت شما نیز بالاتر می‌رود. ممکن است با دریافت چند لینک خوب رتبه‌ای کسب کنید که دیگر سایت‌ها با هزاران بک لینک نتوانند آن را بدست بیاورند!

ارتباط بین صفحات مهم نیست!

با  توجه به تستی که انجام دادیم٬ دریافت لینک از صفحات غیر مرتبط می‌تواند باعث خارج شدن سایت شما از نتایج جست وجوی کلمه کلیدی‌ که برای آن سایت خود را آماده کرده‌اید بشود. در مقابل٬ با دریافت فقط چند لینک مرتبط توانستیم رتبه یک سایت را به سرعت افزایش دهیم. در حالتی که برای سایت شماره یک٬ شاید صدها لینک با کیفیت اما از سایت‌های غیرمرتبط گرفته بودیم (این سایت به خاطر لینک‌های غیرمرتبط در حال حاضر در ۱۰۰ نتیجه اول وجود ندارد)

بک لینک چیست و چگونه Backlink باکیفیت دریافت کنیم؟

بک لینک به لینک هایی گفته می شود که از صفحه و یا صفحات یک وبلاگ و یا سایت به سایت شما ارجاع داده می شود. بک لینک می تواند از یک وب سایت و یا یک صفحه از یک سایت (دادیرکتوری) باشد. در ادامه می خواهیم بررسی کنیم که چگونه بک لینک باکیفیت دریافت کنیم؟ پس با ما همراه باشید.

لینک بندی همیشه بخشی از سئو بوده، اما قواعد لینک بندی به علت تغییرات در الگوریتم های موتورهای جست و جو در چند سال اخیر دستخوش تغییرات زیادی بوده. لینک بندی همچنان بخش بسیار مهمی از بهینه سازی موتورهای جست و جو است، بخشی که نباید به راحتی از آن گذشت.

مهمترین تغییری که توسط موتورهای جست و جو شاهد آن بوده ایم، تمرکز بر روی گرفتن بک لینک های معتبر بوده و در مقابل لینک های بی کیفیت می توانند حتی باعث کاهش رنک شما نیز بشوند. یک روشی که می توانید لینک های با کیفیت بگیرید، این است که روی سایت های معتبر تمرکز کنید.

راه های دریافت بک لینک های معتبر

۱- سایت های معتبر چه سایت هایی هستند؟

سایت معتبر سایتی است که مطالب با کیفیت تولید می کند، سایتی که می شود به آن اعتماد کرد و دارای اعتباری زیادی در بین بازدیدکنندگان است. سایت های معتبر معمولا(اما نه لزوما) در صفحه اول موتورهای جست و جو قرار دارند، چون مطالب این سایت ها برای مردم مفید است.

این سایت ها معمولا روی یک موضوع خاص تمرکز می کنند و برای کسانی که به آن موضوع علاقه دارند محتوای خوبی فراهم می کنند. بنا بر این، مطالب با کیفیت روی وب سایت ها، ترافیک بیشتر و اشتراک گذاری بیشتری را به همراه خواهد داشت و اینها شاخصه ی یک سایت معتبر هستند.

۲- چرا سایت های معتبر برای سئو مهم هستند؟

اهمیت سایت های معتبر برای این است که آنها می توانند روی صفحه اول موتورهای جست و جو قرار بگیرند. مسلما، روی صفحه اول بودن ترافیک بیشتری را به همراه خواهد داشت و در نتیجه شانس شما برای گرفتن بک لینک روی سایت های معتبر را از طریق مقالاتتان افزایش خواهد داد.

همانطور که گفته شد، سایت های معتبر از اعتبار بالایی در اینترنت برخوردار هستند، چون مطالب با کیفیت می گذارند. مخاطبانشان کاملا به آنها اعتماد دارند و برای همین لینک های آنان را به راحتی برای دیگران به اشتراک می گذارند.

برای همین است که گرفتن بک لینک های معتبر، روی ترافیک سایت شما نیز تاثیرگذار می باشد. بنابراین، بک لینک های “dofollow” از وب سایت های معتبر به شدت روی رنک سایت شما تاثیر می گذارند. اگرچه گرفتن بک لینک از سایت های معتبر کار ساده ای نیست، اما بسیار با اهمیت هستند و ارزش وقت و سرمایه ای که برای گرفتن اینها می گذارید را دارند.

۳- چگونه سایت های معتبر را پیدا کنیم؟

این کار را می توانید بصورت دستی و اتوماتیک انجام دهید. اول به توضیح روش دستی می پردازیم.

روش دستی برای پیدا کردن سایت های معتبر

یکی از روش هایی که می توان سایت های معتبر را پیدا کرد از طریق گوگل است. برای این کار در جست و جو از کلمات کلیدی مرتبط با سایت خود استفاده کنید. توصیه می کنم که از عملگرهای زیر در ترکیب با کلمه کلیدی خود برای به دست آوردن نتایج مرتبط استفاده کنید:

• پسوند سایت (مانند: .org, .edu, .gov) – این باعث می شود جست و جویتان به دامنه خاصی محدود شود.

• Intitle: keyword – با این روش شما فقط نتایجی را بررسی می کنید که کلمه کلیدی مورد نظرتان در عنوان موجود باشد.

• Inurl: keyword – با این روش شما فقط نتایجی را بررسی می کنید که کلمه کلیدی مورد نظرتان در دامنه موجود باشد.

می توانید در این ۲ لینک عملگرهای بیشتری را پیدا کنید: Google operators, Googleguide

(فراموش نکنید که برای دیدن این لینک ها باید از VPN استفاده کنید.)

بک لینک چیست و چگونه Backlink باکیفیت دریافت کنیم؟یک روش ساده برای شناسایی سایت های معتبر استفاده از ابزارهایی، مانند Moz SEO toolbar است.

ابزاری رایگان بصورت یک افزونه برای Chrome و Firefox.

MozBar اطلاعات و معیارهای مربوط به سایت ها که مرتبط با میزان اعتبار آنهاست را نمایش می دهد. بدین ترتیب می توانید با مشاهده معیارهای متفاوت هر سایت، میزان اعتبار آنها را تشخیص دهید.

MozBar اطلاعات زیر را بعنوان معیارها برای شما فراهم می کند:

• اعتبار صفحه

• اعتبار دامنه

• لینک ها

• آنالیز صفحات( المان های داخل صفحه، ویژگی های کلی، معیارهای لینک ها،markup ، وضعیت http)

بک لینک چیست و چگونه Backlink باکیفیت دریافت کنیم؟وقتی شما در حال جست و جو در اینترنت هستید و Moz را فعال می کنید، مرتبط ترین معیارها را، مانند: اعتبار صفحه و اعتبار دامنه زیر هر سایت داخل موتور جست و جو می بینید.

(توجه داشته باشید که وقتی در گوگل در حال جست و جو هستید این معیارها در زیر هر سایت نمایش داده می شود. اما اگر داخل سایت شوید، این معیارها بالای صفحه نمایش داده خواهد شد.)

در عکس زیر می توانید MozBar را زیر هر لینک در صفحه گوگل مشاهده کنید:

بک لینک چیست و چگونه Backlink باکیفیت دریافت کنیم؟(PA(Page Authority نمایانگر اعتبار صفحه و (DA(Domain Authority نمایانگر اعتبار دامنه می باشد.

این ابزار به شما کمک می کند تا سریعا تشخیص دهید که آیا یک سایت معتبر است یا نه.

روش اتوماتیک بصورت زیر است :

سایت های معتبر را بصورت اتوماتیک پیدا کنید

سایت linkbird’s Sitehunter feature تمام کامنت ها، بلاگ ها، انجمن ها و هر نوع صفحه ی وب را برای کلمه کلیدی که وارد کردید جست و جو می کند. می توانید از فیلترها برای پیدا کردن مرتبط ترین سایت استفاده کنید. لینک سایت هایی که پیدا می کنید را می توانید به راحتی در یک پایگاه داده ذخیره کنید.

بک لینک چیست و چگونه Backlink باکیفیت دریافت کنیم؟۴- چگونه با صاحبان این سایت ها ارتباط برقرار کنید؟

برقراری ارتباط با صاحبان سایت های معتبرهمیشه کار آسانی نیست. وقتی که شما یک سایت معتبر را پیدا کردید، باید ایمیل صاحب سایت را هم در خود وب سایت پیدا کنید. ممکن است این کار کمی دشوار باشد، چون این اطلاعات همیشه فراهم نیست.

از طریق فرم تماس نیز می توانید برای برقراری ارتباط استفاده کنید. اگر همچنان نتوانستید با صاحب سایت ارتباط برقرار کنید، می توانید او را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. شبکه های اجتماعی می تواند برای برقراری ارتباط با صاحب سایت به شما کمک کند.

مهمترین چیز برای برقراری ارتباط با صاحب یک سایت معتبر، فرستادن یک پیغام شخصی و دوستانه است. البته وقتی شما می خواهید برای چند وب سایت این پیغام را بفرستید، بهتر است که از قالب آماده ی خود برای اینکار استفاده کنید.

نباید که یک پیغام عمومی و معمولی برای آنها بفرستید که در نهایت هم هیچ پاسخی نگیرید. در مقابل باید یک نقطه مشترک پیدا کنید و به آن بهانه با آنها تماس بگیرید.

شاید به آنها پیشنهاد کمک کنید، یا بخواهید اشکالی را به آنها گوشزد کنید و… . جدا از بهانه ای که برای برقراری ارتباط پیدا کردید، باید بصورت حرفه ای و دوستانه برخورد کنید، تا بتوانید نظر آنها را جلب کنید و در نهایت پاسخی از آنها دریافت کنید.

برای مثال، اگر می خواهید نظرشان را در مورد یک مقاله یا یک کتاب الکترونیکی خاصی بپرسید، می توانید ایمیل خود را بصورت زیر بزنید:

با سلام <نام صاحب سایت>

من <اسم خودتان> و در سایت <نام سایت خودتان> مقاله می نویسم. اخیرا یک مقاله به نام <نام مقاله> نوشته ام. متوجه شده ام که شما در زمینه <نام زمینه کاریتان> دارای تجربه ی زیادی می باشید. می خواستم نظرتان را در مورد مقاله ام بپرسم.

اگر تمایل دارید، این لینک مقاله من است: <لینک مقاله تان>

منتظر پاسخ شما هستم.

با تشکر

<اسم خودتان>

فاکتور هایی که احتمال پاسخ مثبت را افزایش می دهند

سایت شما و مطالبی که منتشر کرده اید به همان اندازه هنگام برقراری ارتباط با صاحبان سایت مهم هستند. بی معنی است که شما از سایت های معتبر بخواهید که به شما بک لینک بدهند، در حالی که سایت شما بی کیفیت است. چرا باید به شما بک لینک بدهند؟

برای آنها چه سودی دارد؟ اولین قدم برای ساخت بک لینک های با کیفیت داشتن یک سایت با کیفیت است.

درنظر داشته باشید که در اولین پیغام، درخواست بک لینک نکنید. در حالت ایده آل، صاحب سایت خودش متوجه می شود که سایت شما مرتبط است و لینک یکی از مقالات شما را در سایت خود می گذارد یا آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارد.

زمانی درخواست بک لینک کنید که، اول یک ارتباط دوستانه و حرفه ای با او برقرار کرده باشید. در این حالت احتمال گرفتن بک لینک از آن شخص بیشتر خواهد شد.

دسته بندی : افزایش فروش سایت