الگوریتم های گوگل چیست؟ چرا شناخت الگوریتم های گوگل اهمیت فراوانی دارد؟ شناخت کارایی انواع الگوریتم های گوگل چه کمکی به وب مستران خواهد کرد؟ در این مقاله سعی شده است شما عزیزان را با نحوه فعالیت ها، تغییرات و کارایی برخی از الگوریتم های گوگل و تاثیر آن در بهینه سازی رتبه وب سایت در نتایج جستجو یا همان سئو آشنا نماییم. با آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو ارائه دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت همراه شوید تا الگوریتم های گوگل را بهتر بشناسید.

هدف از وجود الگوریتم های گوگل چیست؟

زمانیکه مطلب یا عبارت خاصی در گوگل جستجو می شود، موتورهای جستجو توسط ربات های گوگل بعد از ورود به وب سایت های اینترنتی و گشت و گزار بین صفحاتشان محتوای آن ها را بررسی، ارزش گذاری و رتبه بندی می نمایند. ( این بررسی ها شامل محتوا، عنوان، تصاویر، لینک ها و… می باشد).

بررسی صفحات وب کار بسیار پیچیده و زمان بری می باشد که ربات های گوگل این کار را با استفاده از یک سری محاسبات سخت به نام الگوریتم های گوگل انجام می دهند. فرآیند این الگوریتم ها بسیار متنوع بوده تا جاییکه به دلیل گستردگی بیش از حد، هیچ کس از آن ها اطلاعی ندارد و زوایای زیادی از آن ها برای تعیین رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجوها نامشخص مانده اند. تنها بعد از تغییرات صورت گرفته بر روی جستجوها و مشاهدات وب مستران و آموزش های خود گوگل برخی از فاکتورهای آن شناسایی شده اند.

فعالیت الگوریتم های گوگل از گذشته وجود داشته منتها در فواصل زمانی بسیار زیاد و با تغییرات بسیار اندک، به گونه ای بود که کاربران با جستجو در گوگل به صفحات بی محتوا و بی مربوط به موضع هدایت می شدند و این عیب بزرگی جهت بی اعتباری گوگل محسوب می شد!

البته گوگل همواره در حال ارتقاء و بهینه سازی الگوریتم های خود بوده و می باشد. هدف اصلی گوگل و موتورهای جستجو در واقع مشاهده و نمایش نتیجه جستجو در کوتاه ترین زمان و به بهترین شکل ممکن است، که این امر بخشی توسط گوگل و بخشی توسط خود وب سایت ها با انجام اقداماتی که در جهت بهینه سازی صفحات خود انجام می دهند صورت می گیرد و در نتیجه باعث ایجاد اعتبار مناسب تر و کسب جایگاه ( سئو ) برای گوگل می شود. زیرا به طور کلی امتیاز و اعتبار در گوگل و بدست آوردن سئوی مناسب نیازمند کیفیت محتوا، تعداد بازدیدها و مدت زمان ماندگاری مخاطب می باشد.

انواع الگورریتم های گوگل

همانطور که در مطالب فوق اشاره شد تنوع زیادی در الگوریتم های گوگل وجود دارد، ما در اینجا به تعدادی از پرتغییرترین آن ها که از سال حدوداً ۲۰۱۱ تا کنون آغاز به کار نموده اند اشاره خواهیم کرد. نکته جالب توجه نحوه نامگذاری آن هاست که به نظر می رسد گوگل علاقه خاصی به حیوانات دارد!

بیشتر بدانید :  بهبود رتبه الکسا

الگوریتم پاندا (Panda algorithm)

الگوریتم پاندا دشمن متن های کپی شده و بی کیفیت است! این الگوریتم گوگل که در ۲۳ فوریه ۲۰۱۱ کار خود را آغاز نموده، فاکتورهای زیادی را برای بررسی و رسیدن به هدف درنظر می گیرد که هیچ کس از تمامی آن ها اطلاع کافی ندارد. به طو مثال می توان به فاکتورهایی از قبیل میزان قرارداشتن مخاطب در سایت، میزان اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی مانند فیس بوک و تویتر و …، استفاده صحیح و قدرتمند از بک لینگ ها، میزان مشاهدات از دیگر صفحات سایت یا بلعکس میزان فراری بودن از آن ها، استفاده از مطالب بی ارزش و دور از موضوع و وجود پست های تکرای، استفاده بیش از حد از تبلیغات، استفاده از لینک هایی که به خطای ۴۰۴ منتهی می شوند (لینک های شکسته)، مشکلات فنی وب سایت، استفاده از قالب آماده اشاره کرد. البته لازم به ذکر است این فاکتورها در طی به روز رسانی های متعدد روی الگوریتم پاندا صورت گرفته اند. رعایت نکات مذکور یکی از مهمترین اقدامات وب مسترها در جهت بهینه سازی صفحات وب سایت خود و افزایش رتبه آن تلقی می گردد.

الگوریتم پنگوئن (Penguin algorithm)

الگوریتم پنگوئن آمده تا جلوی اسپم و تکرار محتواهای بی ارزش را بگیرد! ورود این الگوریتم در ۲۴ آوریل ۲۰۱۲، در واقع آپدیتی از الگوریتم های گوگل جهت کاهش رتبه بندی وب سایت هایی است که دستورالعمل وب مستری را نقض می کند که منظور همان اسپمرها و مطالب کپی می باشد.

این الگوریتم استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی را زاید و نوعی فریب گوگل می داند. سایت هایی که اقدام به خریداری لینک برای بهبود رنکینگ خود می کنند به راحتی قابل شناسایی بوده و به عنوان لینک های اسپم شناخته خواهند شد. بنابراین باید تا میتوان از تکرار بی مورد کلمات کلیدی و کپی کردن مطالب و عدم رعایت اصل کپی رایت پرهیز نمود تا گرفتار الگوریتم پنگوئن نشوید.

 

اشتراک گذاری صحیح و مناسب مطالب و میزان به اشتراک گذاشتن آن ها توسط سایر کاربران(sharing) در دنیای مجازی و همچنین بالابردن کیفیت مطالب در حین رعایت نظم بینشان می تواند برای این الگوریتم از جمله محبوبیت های قابل ذکر باشد. به طور کلی می توان گفت فعالیت اصلی دو الگوریتم ذکر شده مبارزه با سئوی سیاه می باشد.

الگوریتم ساختارصفحه (Page Layout)

الگوریتم ساختار صفحه یا Page Layout در واقع تمرکزش روی حذف صفحات پر از تبلیغات است! گوگل خستگی کاربر از تبلیغات را به خوبی متوجه می شود و رتبه سایت را شدیداً کاهش می دهد! به جهت این امر الگوریتم پیج لایوت که از ۱۹ ژانویه ۲۰۱۲ آغاز به کار نمود، مکان تبلیغات نامناسب را تشخیص می دهد. پس بهتراست تا جایی که می شود مکان تبلیغات را هوشمندانه و بهینه انتخاب کنید تا دچار این چالش نگردید.

بیشتر بدانید :  راهنمای کامل ساختن بک لینک

همچنین بهتر است جهت گرفتن نمره قبولی، تا جاییکه امکان دارد حجم تصاویر استفاده شده در سایت را کاهش دهیم. البته این الگوریتم گوگل به شدت انواع قبلی خود باعث کاهش رتبه سایت نمی گردد؛ از بین هر ۱۰۰ سایت یکی مورد حجوم آن قرار می گیرد.

الگوریتم مرغ مگس خوار(Hummingbird algorithm)

الگوریتم مرغ مگس خوار در اولین نگاه ذهن انسان را درگیر اسم عجیب و غریبش می کند! اما جالب است بدانید این نام گذاری ها بی دلیل هم نیست! از صفات مرغ مگس خوار به سرعت و دقت زیاد این پرنده اشاره می شود و از آنجایی که این الگوریتم روی مفهوم مورد جستجو، تجزیه و تحلیل می کند لذا باعث می شود سرعت و دقت در جستجوی صفحات افزایش یافته و بهترین نتیجه به عمل آید. از این روش به عنوان صافی یا فیلتر دو الگوریتم پاندا و پنگوئن نیز یاد میکنند.

در واقع این الگوریتم که در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۳ ایجاد شد، تاثیری در بهینه سازی رتبه وب سایت ها به طور مستقیم ندارد، فقط مترادف کلمه یا عبارت مورد جستجو را بررسی و پیدا می کند و بعد براساس خواسته او بهترین نتیجه را برای کاربر لیست و او را به هدفش نزدیک تر می نماید.

الگوریتم کبوتر(Pigeon algorithm)

الگوریتم کبوتر نیز مورخ ۲۰ اوت ۲۰۱۳ با توجه به صفات این پرنده ایجاد و نامگذاری گردیده است! همانطور که می دانید از کبوتران در قدیم برای ارتباطات محلی نزدیک استفاده می شد. این روش نیز نتایج جستجوی متناسب با محل جغرافیایی کاربر را تعیین می کند (موقعیت جغرافیایی براساس آی پی تعیین می شود که در حال حاضر تنها برای زبان انگلیسی کابرد دارد). به عبارت دیگر این الگوریتم گوگل جزئیات را بدون درنظر گرفتن جهت گیری فضایی به دقت بررسی می کند که باعث می شود از بین هزاران سایت ایندکس شده در موتور جستجو، سایت مطلوب را بیابد.

الگوریتم موبایل گدون (MobileGeddon) یا سازگاری با موبایل

الگوریتم موبایل گدون را اگر تا به حال نشنیده باشید شاید بتوانید آن را حدس بزنید! این الگوریتم که در ۲۶ فوریه ۲۰۱۶ رونمایی گردید، مربوط به هم راستا شدن با موبایل و تبلت می باشد. وب سایت هایی که در اصول بهینه سازی و رعایت نکات سئو سایتشان از امکانی جهت واکنشگرایی یا ریسپانسیو بودن با موبایل و تبلت استفاده می کنند از نظر این روش ممیزی گوگل نمره قبولی می گیرند.

الگوریتم RankBrain

الگوریتم RankBrain در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۶ ایجاد شده تا به صورت کاملا حرفه ای بر رفتار کاربران دقت داشته باشد! به خصوص در سال جاری تاثیر آن بر روی نتایج جستجوی گوگل قابل محسوس تر بوده است. این الگوریتم گوگل در واقع با استفاده از هوش مصنوعی (یادگیری ماشینی) از دوتکنیک ویژه (Dwell Time) و (CTR) جهت رتبه بندی استفاده می کند؛

بیشتر بدانید :  نحوه رفع (و اجتناب از)کاهش ترافیک سایت پس از طراحی مجدد

مدت زمان حضور کاربر در صفحه، Dwell Time و درصد کلیک کاربران یا به اصطلاح نرخ کلیک بر لینک صفحه، CTR (Click Through Rate) گفته می شود. از زمانیکه روی لینک مورد جستجو در نتایج گوگل کلیک کرده و وارد صفحه آن می شود، تا زمانیکه مجدد به گوگل برمی گردد و عبارت دیگری را جستجو می کند مورد آنالیز الگوریتم RankBrain قرار می گیرد. در این آنالیز چنانچه کاربر پاسخ مورد نظر را یافته و دیگر در گوگل به جستجو نپردازد، یک امتیاز مثبت برای آن سایت در نظر می گیرد و با تکرار آن سئوی سایت بهبود می یابد.

لازم به ذکر است الگوریتم RankBrain در تکنیک Dwell Time، برای کاربرانی که به طور مستقیم و یا از طریق بک لینک وارد سایتی می شوند قابل محاسبه نیست.

شاید در ذهن شما این سوال نقش بسته باشد که الگوریتم های گوگل از بین نتایجی که بررسی و آنالیز یکسانی دارند، کدام را انتخاب می کند؟ پاسخ این سوال با فرآیندی به نام google dance (رقص گوگل) داده می شود. گوگل برای اینکه تردید خود برای انتخاب لینک بهتر را برطرف کند توسط گوگل دنس برای مدتی یکی از آن ها را در لینک اول قرار می دهد و با بررسی رفتار کاربران و میزان رضایت آن ها در دراز مدت و به صورت دوره ای از صفحه جدید، میزان CTR آن در مقایسه با جایگاهی که قرار گرفته را می سنجد.

بنابراین میتوان گفت سایت هایی که کاربران را بیشتر مشغول خود می کنند، مثلا با تبادل نظرات کاربران و میزان اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی و یا امتیازدهی به محتوا، رتبه بهتری از نظر الگوریتم RankBrain خواهند داشت.

نتیجه گیری

الگوریتم های گوگل به صورت کلی جهت رضایت کاربران در راستای افزایش سرعت و دقت رسیدن به خواسته واقعی و هدف دقیق آن ها ایجاد شده است. گوگل به عنوان رتبه اول موتورهای جستجو تمام اعتبار و حیات خود را در کیفیت نتایج جستجویش می بیند و همراه تلاش می کند تا آنچه که در وب سایت ها درج میشود دارای محتوای درست، با کیفیت و اصطاحاً به درد بخور باشد.

با توجه پیچیده شدن جستجو های کاربران و تغییر روز افزون نوع محتوا از متن به تصویر ، صوت ، ویدئو گوگل هم این تغییر را به خوبی درک کرده و با به کار گیری الگوریتم های جدید و بروز رسانی الگوریتم های خود همواره رو بههوشمند شدن و ارتقاء کیفیت جستجو و نتایج پیشنهادی می باشد.

الگوریتم رنک برین RankBrain

الگوریتم های گوگل در حال پیشرفت و هوشمند تر شدن هستند در این مسیر  گوگل از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین machine learning بهره می برد که الگوریتم رنک برین RankBrain  که بر روی تفصیر مفوم عبارات تمرکز دارد پرچم دار این مسیر است.

الگوریتم رنک برین

نحوه کار الگوریتم رنک برین RankBrain

در شکل کلی الگوریتم رنک برین بسیار شبیه به الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل می باشد اما خیلی هوشمند تر و دقیق تر، الگوریتم رنک برین عبارت جستجو شده توسط شما را تفصیر و معنا می کند و بعد از درک مفهوم کلمات شما آن وب سایت هایی که خدمات مورد نظر شما را ارئه می کنند اما با ادبیات و روشی غیر از نوع جستجوی شما خدمات خود را معرفی می کنند را به شما پیشنهاد می کند و این پردازش ها از طریق زبان ماشین انجام می پذیرد.

به عنوان مثال

  • فروشگاه اینترنتی
  • فروشگاه اینترنتی در تهران
  • بزرگترین فروشگاه اینترنتی
  • بهترین فروشگاه اینترنتی
  • فروشگاه های اینترنتی

منظور از جستجوی عبارات زیر پیدا کردن یک فروشگاه اینترنی خوب می باشد، در اینجا الگوریتم رنک برین از این کلمات این درک را دارد که شما به دنبال  فروشگاه اینترنی هستید.مثال دیگر در این مورد ما عبارت “Birthplace of the President of the United States” را جستجو کردیم معنی عبارت این است “محل تولد رئیس جمهورآمریکا” ما در این عبارت نه نام رئیس جمهور آمریکا را پرسیده ایم و نه نامش را ذکر کرده ایم

الگوریتم RankBrain

گوگل در اینجا هم رئیس جموهو آمریکا را به ما معرفی می کند و هم محل تولدش را به درستی نمایش می دهد.

با این تفاسیر گوگل هوشمندانه مفهوم و معانی کلمات جستجو شده را درک می کند سپس نتایج را نمایش می دهد.

هدف گوگل از بروز رسانی مستمر الگوریتم هایش و ایجاد الگوریتم های جدید چیست؟

پاسخی کوتاه: “ارئه نتایج دقیق و محتوای با کیفیت به جستجو کنندگان

برای مقابله با الگوریتم رنک برین چه کنیم

مقابله یک استراتژی کاملا اشتباه است گپیشنهاد ما استفاده از این الگوریتم برای افزایش رتبه وب سایتتان است ، در معانی مخطلف بر روی کلمات کلیدی تان فعالیت کنید و محتوای باکیفیت تولید کنید ادامه را به گوگل  بسپارید.

دسته بندی : افزایش فروش سایت