اهمیت ارزیابی

در هر زمینه و رشته ای افراد مختلف تمایل دارند که عملکرد خود را با مقیاس عددی بسنجند و به خود نمره ای یا همان رتبه ای بدهند. در این میان نمره در وب سایت ها همان رتبه الکسا می باشد. یعنی رتبه الکسا برای هر سایت در حقیقت نمره و رتبه ی آن وب سایت در برابر وب سایت های دیگر می باشد. ولی در گذشته افراد زیاد به این رتبه اعتماد نداشتند ولی امروزه ابزار مناسبی می باشد برای مقایسه ی وب سایت ها با هم.

 

رتبه الکسا

این ابزار در سال 1996 میلادی زیر نطر شرکت آمازون تاسیس شد و کار خود را آغاز نمود. الکسا داده های ترافیک وب تجاری را از راه تولبارهای متعدد و افزونه های موتورهای جستجو جمع آوری می نمود. از بین فعالیت های مختلف این ابزار رتبه الکسا از همه مشهور تر شد و در بین مردم جایگاه خود را پیدا کرد. در حقیقت این رتبه معیاری است که وب سایت ها مختلف را براساس محبوبیت و عملکردشان در سه ماه اخیرشان رتبه بندی می کند.

الکسا

 

این رتبه چگونه اندازه گیری می شود؟

این رتبه براساس صفحه ی داده های ما در الکسا، تخمینی از بازدیدکنندگان منحصر به فرد روزانه و تعرار صفحات بازدید شده را در سه ماه اخیر به دست می آورد و براساس ترکیب این دو رتبه ی سایت را مشخص می کند. داده های مورد نیاز از طریق گروهی از زیر مجموعه ی کاربران اینترنت که 25000 افزونه مرورگر را برای فایرفاکس، کروم و اینترنت اکسپلورر به کار می روند جمع آوری می شود. الکسا برخی از داده ها را اصلاح کرده و در آخر داده ها را براساس موقعیت جغرافیایی کاربران به صورت عادی و طبیعی دسته بندی می کند.

چگونه ابن رتبه را برای سایت های مختلف را ببینیم؟

این کار بسیار ساده و سودمندی برای شما می باشد. برای این کار به صفحه ی اصلی الکسا بروید و نام دامنه را کامل وارد نمایید و سپس بر روی آن کلیک کنید. بعد از این کار در صفحه ی نتایج به سمت پایین اسکرول کرده و اطلاعاتی مانند اطلاعات زیر را می توانید ببینید:

1. صفحات بازدید شده روزانه به ازای هر بازدیدکننده (daily pageviews per visitor).

2. بونس ریت (Bounce Rate).

3. اطلاعات جمعیتی مختلف.

4. زمان روزانه سپری شده در سایت (Daily Time on Site).

5. درصد بازدید کنندگانی که از موتورهای جستجو به سایت مورد نطر رسیده اند.

6. لیستی از سایت هایی که به سایت مورد نظر لینک شده اند.

7. زمان بارگذاری سایت مورد نظر.

8. شرعت صفحات سایت مورد نظر.

سایت های محبوب دارای چه رتبه ای هستند؟

سایت هایی که محبوب تلقی شوند دارای رتبه ی جهانی 50000 تا 100000 می باشند یعنی اگر وب سایت شما دارای رتبه در این بازه باشد وب سایت شما محبوبیت کافی را دارا می باشد.

 

مشکلی که الکسا دارد چیست؟

این شرکت داده های خود را از زیرمجموعه ای از چند میلیون کاربری از افزونه های خاصی استفاده می کنند، بدست می آورد چون ممکن است که افرادی از این افزونه ها استفاده نکنند پس امکان بروز خطا و انحراف داده وجود دارد و الکسا اینگونه نگرانی ها را به طور جدی رفع نکرده است.

پیشنهاد تاپ ادروت برای ارزیابی وب سایت ها مختلف چیست؟

پیشنهاد تاپ ادورت این است که زمانی که می خواهید وب سایت خود را ارزیابی کنید از داده های گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و زمانی که می خواهید وب سایت رقبای خود را ارزیابی کنید از رتبه الکسا کمک بگیرید ووضعیت وب سایت خود را نسبت به رقبا پیدا کنید.

چگونه رتبه الکسای سایت خود را بهبود دهیم؟

کاهش رتبه الکسا مسئله ای است که خیلی از وبمستران را درگیر خود کرده است. داشتن رتبه الکسای خوب در بین وب سایت های ایرانی تبدیل به یک مزیت رقابتی شده است. و همین مورد باعث شده است که رتبه الکسا در کشور ما معیاری برای اندازه گیری برتری وب سایت ها و کسب و کارهای اینترنتی شود.

در این مقاله قصد دارم در مورد رتبه الکسا و اینکه چه طور می توانیم آن را توسط روش های اصولی بهبود دهیم صحبت کنم. همچنین به مزیت ها و معایب آن نیز اشاراتی را خواهم داشت. پس اگر به فکر کاهش رتبه الکسا سایت خود هستید در این مقاله تا انتها همراه من باشید.

 

چرا رتبه الکسا در کشور ما اهمیت دارد؟

همانطور که گفتم داشتن رتبه الکسای خوب برای هر وب مستری تبدیل به دغدغه شده است. دوستان زیادی تا الان در این مورد با من صحبت کرده اند و دلیل رتبه نسبتا خوب الکسای سایت ما را جویا شدند. به راستی چرا بعضی از سایت ها با وجود اینکه ترافیک کمتری نسبت به دیگر سایت ها دارند رتبه الکسای خیلی خوبی دارند؟ در ادامه بیشتر راجع به این موضوع صحبت می کنم.

اما چرا رتبه الکسای خوب در کشور ما انقدر مهم شده است؟ همانطور که گفتم متاسفانه رتبه الکسا در کشور ما معیاری برای خوب یا بد بودن سایت است. الان هر کسی که قصد تبلیغات در سایتی را دارد اولین کاری که می کند رتبه الکسای سایت مورد نظر را چک می کند. در صورتی که رتبه الکسا شاید تا حدودی فقط نشان دهد که سایت مورد نظر در روز چه میزان ترافیک دارد. و بسیاری از دیگر فاکتورهای مهمی که باید برای تبلیغات مد نظرمان باشد را نشان نمی دهد.

آیا فقط ترافیک سایت مورد نظر برای اینکه ما را قانع کند در آن سایت تبلیغ کنیم کافی است؟ آیا محتوا مهم نیست؟ آیا مهم نیست که ترافیک سایت مورد نظر از چه طریقی وارد آن می شود؟

اگر واقعا فقط ترافیک سایت مهم است و مهم نیست که ترافیک سایت مورد نظر از کجا وارد آن می شود خیلی از سایت ها هستند که ترافیک مصنوعی برای سایت خود خریداری می کنند. تا فقط رتبه الکسای سایت خود را بهبود دهند. و از این طریق افراد زیادی را قانع کنند که در سایتشان تبلیغ خود را قرار دهند. البته کسانی که از ترافیک مصنوعی استفاده می کنند حواسشان نیست که در آینده ممکن است چه بلایی سر سایت شان بیاید.

 

الکسا بر اساس چه معیارهایی به وب سایت ها رتبه می دهد؟

همانطور که می دانید یکی از معیار هایی که الکسا به سایت ها رتبه می دهد ترافیک روزانه ای است که وارد سایت شان می شود. البته فقط ترافیک نه! بلکه تعداد صفحاتی از سایت که کاربران از آن ها دیدن می کنند هم ملاک است.

از این دو مورد بگذریم مهمترین عاملی که به گفته خود الکسا در رتبه بندی سایت ها در الکسا خیلی مهم است تولبار الکسا است. الکسا خودش به این مورد اشاره کرده است که فقط ترافیک کاربرانی که از الکسا تولبار در مرورگر های خود استفاده می کنند و از هر وب سایتی دیدن می کنند حساب می شود.

البته حرف و حدیث های زیادی در این مورد است که می گویند مثلا به ازای بازدید از هر وب سایتی توسط کاربری که از الکسا تولبار در مرورگر خود استفاده می کند آن یک بازدید چند برابر حساب می شود. مثلا می گویند یک بازدید برابر 100 بازدید به حساب می آید. البته خود الکسا هم همین را تایید کرده است. اما چنین کاری شاید عقلانی نباشد که شما از کاربران سایت خود بخواهید الکسا تولبار روی مرورگر های خود نصب کنند و از سایت شما دیدن کنند! البته نگران نباشید در ادامه به شما می گویم چه طور با روش های اصولی می توانید رتبه الکسای سایت خود را بهبود دهید.

 

مزیت های رتبه الکسا چیست؟

اولین مزیت رتبه الکسای خوب این است که می توان از طریق آن یک سر و گردن از رقبای خود بالاتر بود. همانطور که گفتم رتبه الکسا مزیت رقابتی محسوب می شود. و خیلی از مشتریان به رتبه الکسای سایت مورد نظر هم توجه می کنند. خیلی از افراد رتبه الکسا را معیاری بر بهتر بودن و با اعتبار بودن سایت مورد نظر می دانند.

مهمترین مزیت رتبه الکسای خوب این است که افراد زیادی تمایل دارند تا در سایت شما جایگاه های تبلیغاتی تان را خریداری کنند.

 

معایب رتبه الکسا چیست؟

یکی از بزرگترین معایب الکسا این است که وب سایت ها را به صورت دقیق با توجه به ترافیک روزانه ای که دارند رتبه بندی نمی کند. بارها شده سایت هایی را دیده ام که ترافیک روزانه آن ها خیلی بیشتر از سایت ما بوده است ولی رتبه الکسای آن ها به طور عجیبی خیلی با ما فاصله داشته است.

همانطور که گفتم یکی از معیار هایی که الکسا به سایت ها رتبه می دهد استفاده کاربرانشان از الکسا تولبار است. خیلی از کاربران از این موضوع بی اطلاع هستند و اصلا از الکسا تولبار در مرورگرهای خود استفاده نمی کنند. ممکن است وب سایتی هزاران بازدید کننده در روز داشته باشد ولی هیچ کدام از کاربرانش الکسا تولبار نصب نکرده باشند!

 

چگونه رتبه الکسای سایت خود را بهبود دهیم؟

همانطور که قبلا گفتم مهمترین عامل در کاهش رتبه الکسا افزایش ترافیک سایت است. اما با توجه به بررسی هایی که من انجام دادم فقط ترافیک سایت ملاک نیست! رتبه الکسا به خیلی چیزهای دیگر ارتباط دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنم.

 

1.ترافیک اورگانیک

با بررسی هایی که انجام دادم متوجه شدم که ترافیک اورگانیک بسیار در کاهش رتبه الکسا تاثیر گذار است. سایت هایی که بیشترین ترافیک خود را از گوگل دریافت می کنند رتبه الکسای بهتری نسبت به سایت هایی که بیشتر ترافیک شان مستقیم یا Referral است دارند.

سعی کنید محتوای سئو شده و در عین حال یونیک تولید کنید تا بتوانید از طریق گوگل ترافیک بیشتری را دریافت کنید.

 

2.محتوای سایت

شاید خنده دار باشد که محتوا می تواند روی رتبه الکسا تاثیر گذار باشد. ولی اینطور نیست! محتوا خیلی مهم است و رابطه مستقیم با خیلی از موارد دارد. به عنوان مثال شما زمانی که محتوای خوبی تولید کنید می توانید از گوگل ترافیک خوبی دریافت کنید. یا اینکه زمانی که وب سایت شما دارای محتوای ارزشمند و غیر کپی باشد آیا کاربران دوست ندارند بیشتر در سایت شما بمانند و دیگر محتواهای سایت شما را بخوانند؟

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش تولید محتوا برای مخاطبان سایت را حتما بخوانید.

پس تا آنجایی که در توانتان است از کپی کردن محتوا خودداری کنید و به فکر تولید محتوای ارزشمند و یونیک برای کاربرانتان باشید. مطمئن باشید گوگل به خوبی می تواند محتوای خوب را از بد شناسایی کند.

 

3.میزان بک لینک ها

بک لینک ها هم می توانند تاثیر زیادی در رتبه الکسا داشته باشند. سایت هایی را دیده ام که بک لینک های کمی دارند و از طرفی ترافیک بالایی دارند ولی از رتبه الکسای خوبی برخوردار نیستند! از آن طرف سایت هایی که بک لینک های با کیفیت و بیشتری دارند با اینکه ترافیک کمتری نسبت به سایت های دیگر دارند رتبه الکسای خوبی دارند.

 

4.اعتبار و قدرت سایت

آتوریتی وب سایت هم در رتبه الکسا بی تاثیر نیست. خیلی از سایت های قدیمی با وجود ترافیک های نسبتا پایین از رتبه های الکسای زیر 1000 ایران برخوردار هستند. با توجه به بررسی های انجام شده توسط بنده آتوریتی و در واقع قدرت سایت هم از لحاظ دامین و هم صفحات سایت، تاثیر بسیاری بالایی می تواند در رتبه الکسا داشته باشد. حتی میزان عمر دامنه نیز می تواند بر روی رتبه الکسا تاثیر داشته باشد. البته فقط عمر دامنه نه! بلکه عمر دامنه در کنار اعتباری که سایت مورد نظر به واسطه عوامل خاص دیگر دارد.

 

5.میزان ماندگاری کاربران در سایت

موردی بعدی که از بررسی هایی که انجام دادم دستگیرم شد Time On Site یا میزان ماندگاری کاربران در سایت است. یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در رتبه الکسا همین مورد است. سایت هایی هستند که فقط به فکر این اند که ترافیکی وارد سایتشان شود و به بعد از آن توجهی نمی کنند!

سعی کنید از روش های موجود برای بیشتر نگه داشتن کاربران در سایت خود استفاده کنید. یکی از آن روش ها استفاده از محتوای تاثیر گذار و هدفمند است.

 

6.بانس ریت یا نرخ پرش کاربران از سایت

بانس ریت هم قضیه مهمی است. خیلی مهم است زمانی که کاربران به سایت شما می آیند از دیگر صفحات سایت شما نیز دیدن کنند و به سرعت سایت شما را ترک نکنند. بانس ریت هم می تواند در کاهش رتبه الکسا تاثیر گذار باشد. همانطور که می دانید بانس ریت، میزان ماندگاری کاربران در سایت و میزان صفحات دیده شده از سایت شما توسط کاربران 3 فاکتوری است که در صفحه الکسای مربوط به هر سایتی می توانید مشاهده کنید. پس این 3 فاکتور هم می توانند در رتبه دهی الکسا به سایت ها بسیار مهم باشد.

جمع بندی و سخن پایانی

همانطور که متوجه شدید رتبه الکسا به غیر از ترافیک به عوامل دیگری نیز ربط دارد. سعی کنید روی مواردی که در این مقاله به آن ها اشاره کردم جهت کاهش رتبه الکسا ی سایت خود تمرکز کنید. ولی در کل باز هم می گویم رتبه الکسا زیاد مهم نیست و الکسا هم خیلی قابل اعتماد نیست!

سایت های زیادی را بررسی کردم که با توجه به ترافیکی که داشته اند رتبه های الکسای باور نکردنی داشتند. به خاطر همین هم می شه گفت الکسا هم در بسیاری از مواقع دقیق عمل نمی کند و نمیشه بهش اعتماد کرد. امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

دسته بندی : افزایش فروش سایت