کاهش قیمت برای افزایش تقاضا

• ارزش محصول را در ذهن مشتری کم نکنید!

تغییر دادن قیمت، باید به اندازه دقیقی باشد. شما نمی‌توانید هر مقدار که می‌خواهید قیمت محصول را کاهش دهید. ممکن است کاهش قیمتی که شما برای محصول خود در نظر گرفته‌اید، نتواند تاثیری در فروش محصول داشته باشد. در این حالت کاهش قیمت، منجر به کاهش سود می‌شود و فقط به خود شما ضربه می‌زند. از طرفی اگر محصول را بیش از اندازه ارزان به دست مشتری برسانید، مشتری، ناخودآگاه موضع‌گیری کرده و این کاهش قیمت را به کاهش کیفیت مرتبط می‌کند.
قبل از هر عملی، اول ببینید که مشتری برای محصول چه ارزشی می‌گذارد. مشتری برای یک محصول یا خدمات خوب، «پول خوب می‌دهد»! این تمایل در مشتری به این خاطر است که هر چیز با کیفیتی ارزش خود را دارد. کاهش ناگهانی و بیش از اندازه قیمت، این فکر را به مشتری القا می‌کند که تولیدکننده کیفیت خود را پایین آورده است.

• کاهش قیمت، همیشگی یا موقت

وقتی می‌خواهید قیمت محصول خود را کاهش دهید، قبل از هر چیز تکلیفتان را با خودتان روشن کنید! این کاهش قیمت برای همیشه است یا برای یک زمان محدود؟ اگر فقط برای مدتی محدود، این مدت چقدر خواهد بود؟ کم یا زیاد بودن این مدت هم بر دید خریدار تاثیر دارد. فرض کنید یک کتاب را با قیمت 20 دلار ارائه می‌کنید. به هر دلیل می‌خواهید برای یک مدت محدود آن را به قیمت 15 دلار بفروشید. حال اگر این مدت به یک زمان طولانی تبدیل شود، ارزش این کتاب با این کیفیت در ذهن مشتری همان 15 دلار ثبت می‌شود و بازگرداندن قیمت به 20 دلار، یعنی افزایش قیمت محصول نه بازگشت به قیمت قبلی. شما دیگر نمی‌توانید مشتری را با همان کیفیت راضی نگه دارید.

 

کاهش قیمت برای شکست رقیب

• رقیب خود را بشناسید

اینکه بدانید در چه رقابتی هستید بسیار مهم است. شما باید بدانید که آیا با محصولی رقابت می‌کنید که در مقایسه با شما قرار دارد یا نه. آیا ارائه خدماتی که شما می‌خواهید با آن رقابت کنید در حیطه کاری شماست؟ آیا مشتری چنین انتظاری از شما دارد؟ به یاد داشته باشید که همیشه یک محصول با قیمت کمتر، رقیب قدری محسوب نمی‌شود. گاهی اوقات، ورود محصول کم‌قیمتِ رقیب به بازار نمی‌تواند برای شما مشکلی ایجاد کند. اگر کیفیت یا خدمات جانبی تولیدکننده رقیب کم باشد، مشتری ارزش محصول شما را فراموش نخواهد کرد. در رقابتی شرکت کنید که آن مسابقه ارزش وقت و انرژی شما را داشته باشد. برنده شدن در رقابتی مفید است که چیزی به شما اضافه کند. رقابت با تولیدکننده‌های ناشی بیشتر از اینکه برای شما مفید باشد به شما لطمه می‌زند. بسیاری از شرکت‌های بزرگ می‌توانند سود خود را در قالب بسته‌های تولیدی، تعریف کنند، نه فقط یک محصول خاص. به‌طور مثال، یک سوپرمارکت بزرگ می‌تواند برخی از محصولات خود را با سود بسیار کم ارائه کنند. اولا، حجم معاملات بالاتر می‌تواند برخی از هزینه‌های محصول را کاهش دهد. ثانیا، در بعضی موارد آنها به دنبال جلب مشتری‌اند. اگر پای مشتری به مغازه‌های بزرگ برای فقط یک محصول باز شود، محصولات بسیار متنوعی را در موقع خروج در سبد خریدش خواهد داشت. ولی این روش برای بسیاری از خوار و بار فروشی‌ها ممکن نیست. کاهش قیمت نمی‌تواند منجر به این شود که مشتری، لزوما از محصولات دیگر آن مغازه هم خرید کند. رقابت این دو کسبه در دو مقیاس متفاوت است.

• نبرد قیمتی کار بسیار خطرپذیری است

اگر کاهش قیمت، روش مبارزه هر دو تولیدکننده شرکت‌کننده در این رقابت باشد، کاهش قیمت از طرف هر کدام منجر به کاهش قیمت هر دو تولیدی می‌شود. این روند تا جایی ادامه می‌یابد که تمام سود ناشی از ارائه آن خدمات یا آن محصول صرف رقابت می‌شود. اگر شما از تمام سود خود صرف‌نظر کنید، ارائه خدمات یا تولید آن محصول به‌جای سودآوری، زیان‌آور خواهد بود. مستقل از میزان انعطاف شما، این روش به سادگی کسب‌وکار شما را فلج خواهد کرد.

 

به حاشیه سود محصول توجه کنید

اگر تصمیم نهایی شما، پایین آوردن قیمت محصول است، با دقت سود حاصل از این کار را در وضعیت جدید آن بررسی کنید. ممکن است در ابتدا فروش محصول افزایش پیدا کند. ولی اهمیت مساله زمانی است که در فروش محصول ثبات ایجاد شود. مثلا ممکن است محصول شما در ابتدا بسیار افزایش پیدا کند و بعد از مدتی، دوباره به فروش قبلی خود بازگردد. اگر با در نظر داشتن تمام این موارد حرکت کنید، راحت‌تر می‌توانید به رفتار بازار عکس‌العمل نشان داده و قبل از رسیدن به بحران، کسب‌وکارتان را نجات دهید.دوباره به مثال قبل بازگردید. فرض کنید برای فروش بیشتر کتاب خود، قیمت آن را پنج دلار کاهش داده‌اید. یعنی محصولی را که قبلا بیست دلار می‌فروختید، حالا 15 دلار قیمت می‌گذارید. هدف از این کاهش قیمت افزایش در فروش و جبران کاهش قیمت است. ولی اگر بعد از مدتی بازار به حالت اول خود بازگردد چه چیزی حاصل می‌شود؟ برای هر کتاب، شما پنج دلار ضرر داده‌اید.
کاهش قیمت، یک تصمیم پر ریسک است. شما باید به خوبی تمام جوانب را در نظر داشته باشید. قبل از اجرای تصمیم، حداقل‌های خود را در وضعیت جدید مشخص کنید. بی ثباتی در قیمت‌ها مشتری را هم مردد می‌کند. قبل از اجرای این تصمیم، خوب فکر کنید!

کسب تجربه عموما بر پایه‌ی اشتباهات بنا نهاده شده است. این بدان معنا است که اکثر افراد با تجربه کردن و اشتباه کردن، توانسته‌اند تجربیات ارزشمندی در کار خود پیدا کنند. این حقایق در بازاریابی و فروش نیز صادق هستند. به طور مثال شما با امتحان کردن راه‌های مختلف برای جذی مشتریان و شکست خوردن در بعضی از آنها، می‌توانید بهترین راه را برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی پیدا کنید. در این مطلب از وبلاگ ادنگاه قصد داریم اشتباهات رایجی را که ممکن است در ارتباط با مشتریان و جذب آنها داشته باشید را بررسی کنیم تا از وقوع آنها در حد امکان جلوگیری کنیم.

۱- توجه نکردن به معنای آمارها و اعداد و ارقام

آمار و ارقام در فروش نقش مهمی ایفا می‌کنند. شما با توجه به آمارهای بدست آمده از فروش‌های قبلی و جذب مشتریان، می‌توانید برای اهداف جدید جذب مشتری خود برنامه‌ریزی کنید. اما توجه به معانی آمارها و درک اعداد و ارقام ارائه شده توسط آنها بسیار مهم است. شما باید با دقت بیشتر آمارهای بدست آمده از روند کاری خود را مطالعه کنید و سعی کنید معانی مخفی در آنها را درک کنید.

به طور مثال یک نتیجه‌ی آماری از بی‌فایده بودن تماس با مشتریان بالقوه سخن می‌گوید. اما اگر همین آمار با دقت مطالعه شود، عنوان می‌کند که ارسال ایمیل‌های گروهی به این مشتریان بالقوه می‌تواند مفید باشد.

۲- جویا نشدن منبع آشنایی مشتریان بالقوه با شما

این سوال ساده که “از چه طریقی با محصول یا خدمات ما آشنا شدید؟” می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت فروش شما داشته باشد. شما با این سوال نه تنها منابع اصلی جذب مشتریان خود را پیدا می‌کنید، بلکه رفتار آنها را نیز به خوبی تحلیل می‌کنید.

به طور مثال اگر یک مشتری شما را از طریق یک پست وبلاگی یا مطلب مرتبط با کسب و کار شما پیدا کرده باشد، این نشان می‌دهد که مشتری یا مشتریان مورد نظر، علاقه دارند تا قبل از خرید و انتخاب، در مورد تصمیم خود مطالعه کنند. و یا اگر فردی از طریق تبلیغات کلیکی به محصول شما رسیده باشد، این نشان می‌دهد که مشتری مورد نظر برای خرید بسیار آماده است.

۳- خطاهای رایج در پیام‌ها و ایمیل‌های خودکار

اکثر کسب و کارها از پیام‌های خودکار در مراحل مختلف جذب مشتری و ثبت سفارش و غیره استفاده می‌کنند. سعی کنید هر چند وقت یک بار نگاهی به پیام‌های خودکار خود داشته باشید و اشکالات احتمالی آنها را بررسی کنید. پیام‌های خودکار به طور طبیعی جذابیتی برای مشتری ندارند و اگر این پیام‌ها حاوی غلط‌های املایی باشند و یا در زمان و موقعیت مناسب ارسال نشوند، شما در جذب مشتری با مشکلات بزرگی روبرو خواهید شد.

۷ اشتباه رایج در بازاریابی فروش

۴- اجبار مشتری به خرید خدمت یا محصول

این اشتباه در زمان‌هایی که فروشنده قصد دارد با ذوق و شوق تمام از محصول خود تعریف کند و یا مشتری را تشویق به خرید کند، اتفاق می‌افتد. سعی کنید به جای مجبور کردن مشتری، به او آموزش دهید و در نهایت انتخاب را بر عهده‌ی او بگذارید. وقتی شما یک فروش مناسب داشته باشید و مشتری با قدرت انتخاب کامل محصول شما را بخرد، علاوه بر مشتری، یک بازاریاب خوب نیز بدست آورده‌اید. اما زمانی که مشتری به اجبار محصول شما را انتخاب کند، تنها یک خریدار بدست‌ آورده‌اید و علیرغم حس پیروزی که از فروش محصول دارید، چهره‌ی نامناسبی از خود و کسب و کارتان در ذهن مخاطب ایجاد کرده‌اید.

۵- بی‌توجهی به بازار موبایل

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که افراد به طور میانگین روزانه ۴۶ بار گوشی خود را چک می‌کنند. با افزایش نفوذ گوشی‌های هوشمند به زندگی مردم، افرادی در کسب و کار خود موفق خواهند بود که حضور بیشتری در گوشی‌های هوشمند داشته باشند. طراحی وبسایت و ایمیل واکنش‌گرا، طراحی اپلیکیشن و استفاده‌ی مناسب از ظرفیت‌های مختلف موبایل، می‌تواند تضمین کننده‌ی موفقیت شما در این بازار جدید باشد.

۶- پاسخ دیرهنگام به ایمیل‌ها و پیام‌ها

زمانی که یک مشتری برای شما پیام یا ایمیلی ارسال می‌کند، حتما منتظر پاسخ سریع شما است و شرکتی که بتواند پاسخ سریع‌تری به مشتریان بدهد، در رقابت پیروز خواهد بود. پاسخ سریع نشان می‌دهد که شما همیشه در دسترس هستید. اگر پیام‌ها توسط کارشناسان مخصوص بخش‌های مختلف (مانند فروش یا پشتیبانی) به صورت اختصاصی پاسخ داده شوند تاثیر بسیار بهتری خواهند داشت.

اگر نمی‌توانید در زمان‌های مشخص و با سرعت بالا به پیام‌های مشتریان پاسخ دهید، سرویسی برای ارسال پیام خودکار و زمان انتظار برای پاسخ تعبیه کنید تا به مشتری اطلاع دهد که پیامش دریافت شده و در دست بررسی است.

۷- ناموفق بودن در توجیه قیمت بالا

برخی خدمات و محصولات قیمت بالایی نسبت به دیگران دارند. شما به عنوان یک فروشنده‌ی معتبر باید بتوانید از قیمت بالای محصول خود دفاع کنید، از مقایسه‌ی قیمت نترسید و منتظر انجام این عمل توسط خریدار باشید. به هر حال خریداران امروزی با تحقیقات زیادی اقدام به انتخاب محصول می‌کنند و شما باید بتوانید دلایل قانع‌ کننده‌ای برای قیمت بیشتر محصول خود داشته باشید.

دسته بندی : افزایش فروش سایت